Co je důležitější? Já nevím, jak vy, ale k jaru mám vždycky největší chuť vymést pavučiny (podotýkám, že nemám nic proti pavoukům)… z duše, těla i bytu. Záměrně začínám tímto pořadím.

S duší je to jednoduché: Osedlám koně a vyrazím do přírody. Tělo si přijde na své také, ještě mi to sice druhý den trochu vyčítá, ale jen co překoná zimní rozbředlost, bude mi ještě děkovat.
Jenomže na ten byt se mi už nějak nedostává. Obávám se, že to pojízdné sanatorium začíná být silně návykové a požírá můj veškerý volný čas.
Asi se budu muset nad sebou vážně zamyslet.

Duše a tělo jsou sice v cajku, ale za tu dobu se stačí nábytek zaprášit, podlaha upatlat, sporák poprskat od oleje a koš naplnit nevyžehleným prádlem. A v koutech si hrají chuchvalce prachu na schovávanou. A tak celý týden honím resty, pacifikuji byt a duši i tělo zase pěkně zhuntuju.

Co byste mi poradily? Když zůstanu o víkendu doma šůrovat, budu mít vztek, že jsem čas nevyužila smysluplněji. Budu vrčet na všechny kolem sebe, v pondělí půjdu naštvaná do práce a uklizený byt je jen chabou útěchou. A tak ho v pátek vesele předám a jedu se „léčit“.
V neděli se opět shledám se zvadlými květinami, upatlanou podlahou i nějaký ten chuchvaleček se najde... a tak to jde stále do kola.
Máte nějaký návod, jak to skloubit dohromady? Jak být v pohodě, věnovat se svým zájmům a přitom nemít doma chlívek?

Pro někoho je úklid relaxace. Tělesná práce přece osvobozuje od duševních bolů a je prokázáno, že úklid dokáže nahradit i posilovnu. Takové mytí oken je docela slušný tělocvik, když si spočítáte, kolikrát jenom musíte vylézt na štafle nebo na židli... bude to určitě nemalý výdej kalorií.
Já vím, ale za vrchol zábavy to asi považuje málokterá z nás. S výjimkou maniaků, kteří dokážou rozšroubovat nábytek a vyšťourat kdejaké smítko, uklízíme, protože je to potřeba.
Nebo jste absolutní flegma a zastánce hesla: „Pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos?“

Ať už patříte do jakékoliv kategorie, určitě máte nějaké triky, jak dát domácnost co nejefektivněji a nejsnáze do kupy - při zachování duševního zdraví.
Je jedno, zda jste je podědila po babičce, nebo vám je poradila kamarádka, podělte se s námi o ně.

Jak dáváte do kupy...
unavenou duši, zchátralé tělo i zaneřáděný byt?
Zvládáte všechno dohromady?
Nebo zanedbáváte jedno pro druhé?
Co je pro vás důležitější?
Máte nějaké osvědčené rady?
Jak regenerujte duši, jak tělo?
Jak mít byt jako klícku?

Je jedno, které téma si vyberete, zajímá nás vše. Napište na redakce@zena-in.cz a nejzajímavější příspěvek
odměníme.

Reklama