uklid

Kdysi dávno mi do e-mailové schránky přilétla zpráva s návodem, jenž byl opatřen dosti lákavým názvem. Kompletní úklid bytu za dvacet minut. Nedávno jsem si na něj opět vzpomněla a znovu ho vyhledala. Čekal mě velký úklid před důležitou návštěvou.

Představa úklidu našeho třípokojového bytu v takhle rekordním čase byla velmi příjemná. Jenže letmé rozhlédnutí mě uvedlo zpátky do reality. Bylo jasné, že těch dvacet minut mi bude stačit tak na jednu místnost. Nicméně vzala jsem stopky a jen tak z hecu to zkusila porovnat se skutečností.

Na kuchyň by mi mělo stačit 7 minut. První zrada čekala už na prvním řádku. „Špinavé nádobí dejte do myčky, zbytek umyjte v ruce.“ Nemám myčku. Čili budu muset počítat s několika málo minutami navíc. Utírání nádobí je zakázáno. S tím souhlasím. Je to nehygienické a zdržující. Stačí pak uklidit to suché. Teď už stačí jenom důkladně umýt a vyleštit varnou desku a slibovaných 7 minut je pryč.  Zvláštní je, že jsem se v návodu nedočetla nic o vynášení koše, mytí ledničky, mikrovlny, vytírání podlahy ani o digestoři a zaprášených poličkách. Že by to psal někdo, kdo vlastně ani nemá kuchyň, jen nádobí a myčku? Konečný čas: 17 minut.

U koupelny a toalety, na kterou mám podle e-mailu pouhé dvě minuty, jsem se srdečně zasmála. Údržba vířivky zabírá zhruba šestkrát tolik. Za dvě minuty mám stihnout otřít toaletu, zrcadlo, umyvadlo. O vaně, kachličkách a koupelnové skřínce se tu nemluví. Dotyčný zřejmě nemá ani koupelnu. Konečná bilance 19 minut.

Obývák za šest minut. Za šest minut ne, ale nijak výrazně asi nepřetáhnu. A jenom proto, že náš obývák tvoří gauč, dvě křesla, televize a můj pracovní stůl s počítačem. Vysát z gauče psí chlupy, otřít prach na jediné skříni, televizi a stole, vytřít plovoucí podlahu. Zapotila jsem se, ale deset minut mi stačilo. Autor návodu má zřejmě ještě méně vybavený obývák než já. Nebo nemá psa.

Na ložnici mi měly stačit tři minuty. Ani skutečnost, že tohle je tradičně nejčistější místnost v bytě, byla málo platná, nestačily. Na stlaní a schovávání nevyžehleného prádla pod postel není nic těžkého. Ovšem nějak se tu nemluví o koberci a zaprášených poličkách. Autor zřejmě spí v obýváku. Moje skore – šest minut.

O minutu míň jsem měla na chodbu. Tenhle čas mi měl stačit na uklizení poházených bot a úklid oblečení do skříně, případně na věšák. Ok. A vytírat bude kdo? Pět minut.

Dospěla jsem k názoru, že dotyčný zřejmě žije v chudé garsonce. Bylo mi ho líto. Konečná bilance: Slibovaný čas - 20 minut, skutečný čas – 57 minut. A to jsem zdaleka nestihla všechno.

Reklama