Kieszen, košelek, portemonnaie, schreibtafel - po „našem" kešeň, kešeňa, portmonka, šrajtofle, prkenice, prostě peněženka. Uvedla jsem výrazy z jazyků cizích, nicméně tato slova v trochu pozměněné formě používáme. Jen ta prkenice je asi původu čistě českého. Asi nejčastěji, my dámy, říkáme peněženka. Šrajtofle, kešeň či prkenice se hodí spíš pro drsňáky. K čemu slouží? Strkají se do ní peníze. A ještě častěji se vyndávají ven a už se tam nevrátí...

Znáte to, vystojíte frontu, plné ruce nebo košík zboží, prodavačka sdělí cenu a vy hrabete. Hrabete v kabelce, až najdete. Co? Peněženku! Pokud ji nemáte zvládnutou - otevřete a drobáky se začnou sypat kolem, papírové peníze nejdou vytáhnout a nakonce zjistíte, že jste kartu zapomněla doma a místo ní máte průkazku zdravotní pojišťovny. To je ta horší varianta. Lepší je elegantní otevření tobolky na peníze, účet je ve chvilce vyrovnán a vy spokojeně odcházíte s nákupy pryč. I když je tu přece jen mrak na modrém nebi - doporučuji nemyslet na to, že jste se právě otřásly jako ten pověstný oslík.

Nebudeme se bavit o utrácení, i když s peněženkou neodmyslitelně souvisí. Budeme se bavit o peněžence samotné. Už nejsou na trhu jen 2–3 druhy jako za mého mládí, velké číšnické, menší na kovový druk nebo ještě menší na zip. Můžete si vybírat z nepřeberného množství materiálu, řešení, barev.

A jejich určení je rozmanité. Tak například:
1. Romantická  peněženka různých barev, často s květinovým vzorem. Je praktická, zavírá se na suchý zip a je z téměř neroztrhatelného polyesteru. Malá kapsička na zip slouží třeba na žeton do nákupního vozíku.  
2. Pro bankovní lupičky můžete část svého lupu vložit do drahé a luxusní peněženky z hladké kůže. Ovšem utrácet za ni tisíce... i když pokud vezmete při návštěvě banky trochu víc, proč ne?
3. Závan secese vzory a „starožitné"‘ zapínání zdobí peněženku pro milovnice historie. Tobolka s kovovým zapínáním je ušita z polyesteru a bavlny.
4. Dolarovka – je určena buď velmi bohatým mužům, nebo ženám, které nesnášejí drobné mince. Je kožená, hodně vydrží a pojme nejrůznější měny
5. Hodně kapes – pro ně se hodí přenosná koženková kartotéka. Do jejích nepřeberných kapsiček nacpete všechno, od složenek, po vizitky vašeho lékaře a veterináře.
6. Na pásek  si můžete připnout praktickou koženou tobolku, do které se vejdou jak peníze a klíče, tak třeba i vizitky.
7. Na portréty – nabízí možnost vystavit si zdařilý portrét své rodiny tam, kde bude pořád na očích.
8. Ujetá – většinou z polyesteru nebo koženky – neobvyklé zapínání, tvar, „ujeté" obrázky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakým peněženkám dáváte přednost?
Klasickým, praktickým?
Necháte se ovlivnit módními trendy?
Jaký materiál je pro vás nejlepší?
Co vše v peněžence schováváte?

Tak co, jak se vám líbí vaše kešeň? Svěřte se!