Dobrý den milá redakce,
 
při slově gentleman se mi vybaví moje zkušenost a doba, ve které žila moje babička a o které mi vyprávěla, když jsem byla malá holka. Vyprávěla o jejich čajových dýcháncích, nezapomenutelných tanečních a vůbec o nesmělosti a galantnosti mužů. Ani jsem nevěřila, že by to takové někdy mohlo být, a když o tom s postupem času přemýšlím, nechce se mi věřit, že několik desítek let zapříčiní takovou změnu. Tenkrát byl gentleman na každém rohu. Být gentlemanem bylo naprosto přirozené a normální. V dnešní době je ale gentlemana najít stejně těžké, jako hledat jehlu v kupce sena. 
 
Vlastně jsem se s gentlemanem setkala. A stoprocentně vím, že tomu můžu říkat nezapomenutelné setkání.

Bylo to před pár měsíci. Šla jsem na úřad vyřídit nějaké papíry. Před dveřmi jsem se setkala s postarším pánem v klobouku a dlouhém zvláštně zapáchajícím kabátě, který dával jasně najevo, že dávno vyšel z módy. Otevřel dveře, sundal starý klobouk a se slovy: "Dáma vždy jako první," čekal, až vejdu. Samozřejmě že se mi stalo, že mi někdo podržel dveře, ale tentokrát to bylo takové jiné, z toho pána přímo vyzařovala galantnost. 
V tu chvíli se ale stalo něco, co ten okamžik naprosto zmařilo. Vtrhnul mezi nás dva kluk, asi v mém věku, málem nás oba povalil a vyhrknul se sebe: "Uhni, dědku, chvátám." Byla jsem tak vyšokovaná, že jsem ze sebe nedokázala vydat ani hlásku. V ten moment jsem se za svoji generaci moc styděla. 
Ale co jsem nečekala, byla reakce právě toho pána. Podíval se na mě, prohodil, že hulvátů je čím dál tím víc, otevřel znovu dveře, usmál se a řekl: "Jak jsem řekl, dáma vždy jako první." Byla jsem z toho naprosto v rozpacích.  
Takové bylo mé setkání s opravdovým gentlemanem, na které určitě nikdy nezapomenu. A bohužel si nejsem jistá, jestli se s nějakým gentlemanem někdy ještě setkám.
Fidy     

Já věřím, že ano. Také mě štvou neurvalí mladíci, kteří myslí jen sami na sebe. Posledně jsem se moc smála, když šel jeden frajírek po schodech z metra. Měl rozkrok u kalhot až u kolen a nemohl se pro tu parádu dostat nahoru, protože nemohl dostatečně zvednout nohu. To byl zápas!

A jak se to s pravidly v tramvaji?
Vstupujíce do tramvaje nepozdravujeme, leda známé, nikoli však hlučně a způsobem, kterým bychom pozornost celého vozu obrátili na sebe. Hovoru s cizími lidmi nezapřádáme, ale táže-li se nás někdo na směr cesty a podobně, rádi a ochotně odpovíme. Nebavíme se hlučně, tak aby nás slyšel ve voze kdekdo, ale šeptati není třeba. Ani tam nesvěřuje nikomu žádných tajností. Buďme vůbec v své řeči opatrni. Zvláště neuvádějme žádných jmen a nemluvme o nikom, koho jmenujeme, nic špatného.

Vymřeli gentlemani?
Obrací se Guth v hrobě?
Jste ze slušného chování v rozpacích?
Co gentlemanství a feministky?
Společenské konvence = přežitek?
Společenské chování?
Jsem hvězda salónů!
Co se dnes učí v tanečních?
Napište a možná vás odměníme.

redakce@zena-in.cz

Reklama