Tato historická památka není sice tak významná jako románský kostel v Potvorově, který jste hádali minule, ale určitě i ona stojí za zmínku a třeba i za návštěvu. Poznáte podle indicií, o kterou stavbu se jedná a ve které obci se nachází?

brána

Brána dokořán vás zve k návštěvě

Kolo by mohlo být první nápovědou. Tato překrásná stavba lidové architektury se totiž nachází v kraji Královéhradeckém, kolařům zaslíbeném.

Alespoň tak mi to přišlo, když jsem se sem kdysi dáááávno s rodiči přistěhovala. Takovou koncentraci kol a kolařů všech věkových kategorií jsem předtím nikde neviděla. Aby ne, rovinaté Polabí je pro jízdu kolmo (i bez přehazovačky) jako stvořené.

obytná budova

Přiznané restaurované prvky (nové trámy a pavlač) vypadají zajímavě i výtvarně

Jistě jste poznali, že se jedná o venkovskou zemědělskou usedlost. Tvoří ji roubená obytná budova s pavlačí, ve které se dnes už nebydlí (ani rekreačně), ale je stylově zařízena tak, jako by ji její obyvatelé právě opustili. Je tak trochu muzeem,  trochu galerií a občas i výtvarnou dílnou, které se tu příležitostně pořádají hlavně v období Vánoc a Velikonoc.

statek

Prostorný travnatý dvůr s posezením působí přívětivě a útulně

 Ke komplexu patří i nádherná roubená stodola a chlévy. Oba hospodářské objekty dnes už neslouží původním účelům, ale návštěvníkům. A mohou jich pojmout opravdu hodně.

stodola

Pohled do stodoly škvírou mezi trámy

Z chléva vznikla stylová restaurace s vnitřním i venkovním posezením a ve stodole je zase víceúčelový prostor pro pořádání koncertů a různých společenských akcí. Venkovní podium v zahradě za stodolou svědčí o tom, že o kulturní vyžití není v této obci nouze.

chalupa

Pohled na obytný dům ze zahrady

Například tuto sobotu nás slovy „Přijďte pobejt“ zvou na folklorní festival.  

Myslím, že jsem vám napověděla už dost, a teď je na vás, abyste mi sami řekli, o jaký objekt se jedná a v jaké obci se nachází. Své odpovědi pište do diskuze pod tento článek.

stodola

Staré stroje s úžasnou patinou vypadají jako umělecká díla

Čtěte také: