Pokud už jste vyzkoušela všechny způsoby barvení, malování, vyškrabování, voskování i oblepování vajíček a lámete si hlavu čím letos potěšit vaše koledníky, máme pro vás tip: Kraslice si tentokrát uháčkujte!

kraslice

Jaro je v plném proudu, venku všechno kvete, zpívá, švitoří, batolí se a Velikonoce už skoro klepou na dveře. Jestli i na vás dolehla pravá jarní nálada a máte chuť vyzdobit si domácnost čímsi originálním a vlastnoručně vyrobeným, zpozorněte. Vzpomeňte si na hodiny ručních prací, vylovte ze zaprášené krabice na půdě háček, vyštrachejte barevnou přízi a pusťte se s námi do výroby háčkovaných ozdob!

kraslice

Zoufáte si, že vydolujete z paměti sotva řetízek a krátký sloupek? Nebojte. V knížkách i na internetu najdete bezpočet vzorů a předloh, ze kterých vytvoří krásné dekorace sklízející obdiv i absolutní začátečníci.

S chutí do toho a půl je... vždyť to znáte!

Nejobtížnější je vždycky začátek. Nenechte se, milé čtenářky, odradit prvními nezdary. Pokud si hned netroufnete na vajíčko, můžete se „rozcvičit“ třeba na háčkovaném motýlkovi. A má-li levé křídlo dvakrát tak velké než pravé, prohlaste to za umělecký záměr a důkaz ruční výroby.

motylci

Absolutně nejdůležitější je, abyste si háčkování užily. Vyhraďte si volný večer, pusťte si příjemnou muziku či oblíbený film (nedoporučuji však filmy s titulky ani němou kinematografii), nebo s háčkováním vyrazte do přírody. Sbalte si piknikový koš, měkkou deku a velkou svačinu a vydejte se na louku, nebo alespoň do parku chytat jarní sluníčko.

Vyzrajte na reptaly!

Že pro své pracně stvořené ozdoby nebudete mít uplatnění? Že po vás puberťáci chtějí za pomlázku peníze, děti čokoládu a dospělí chlapi panáka? Nenechte se tím znechutit! Vždyť kde je psáno, že na Velikonoce nemůžete udělat radost třeba mamince, babičce, tetě, nebo i klidně jen sama sobě?

A možná vás háčkování chytne natolik, že si začnete plánovat výrobu tašky, vestičky, topu či letních minišatů. Kdo ví...

Postup na výrobu háčkovaného vajíčka

  • Budete potřebovat: předlohu, kraslici, přízi, háček vhodné velikosti, tekutý škrob.
  • Podle vzoru obháčkujte kraslici - vhodných motivů najdete v rukodělných příručkách i na internetu nepřeberné množství (viz odkazy pod článkem), jen si vybrat. Háčkujete nejdříve „na prázdno“, kraslici vložíte až na několik posledních řad, když už se vzor hodně zužuje.
  • Zakončete (začistěte) horní i spodní okraj - ustřihněte krátký konec příze a vsuňte jej háčkem pod motiv.
  • Chcete-li vyrobit „prázdnou“ kraslici, potřete uháčkované vajíčko tekutým škrobem a nechte zaschnout (nejlépe zavěšené na niti). Potom skořápku rozbijte a pinzetou vytahejte opatrně střepy tak, abyste si kraslici nepomačkala.
  • JAK SE NAUČIT HÁČKOVAT? Návod zde: www.rucniprace.cz/hackovani.php

Fotopostup výroby prázdné kraslice

Oháčkované vajíčko naškrobte a nechte zavěšené uschnout...

skrobeni

Po zaschnutí opatrně rozbijte skořápku jednotlivými dírkami...

rozbijeni

Vyndávejte střepy pinzetou...

vyndavani

Hotová kraslice...

dve kraslice

Rady na závěr

  • Pokud s háčkováním začínáte, nechte si poradit v galanterii vhodnou velikost háčku k dané přízi - se špatně zvoleným háčkem byste si zbytečně zkomplikovala práci.
  • Při dokončování vajíčka postupujte hodně opatrně, abyste si kraslici předčasně nerozbila.
  • I když by se mohlo zdát, že na zavěšení při sušení naškrobeného vajíčka je ideální dlouhý konec příze, držte se mé rady a začistěte ji ještě před škrobením - do ztvrdlého vzoru už byste ji nedostala a nepodařilo by se vám kraslici hezky začistit.
  • Háčkovat můžete nejen vajíčka, ale i celou řadu dalších velikonočních motivů - slepičky, beránky, kuřátka, košíčky, motýlky, květy...

velikonoce

Několik vzorů...

Na následujících odkazech najdete několik pěkných vzorů na háčkovaná vajíčka...

Čtěte také...

Reklama