Parcon. Tajné heslo, které rok co rok už čtvrtstoletí znamená setkání lidí stejného vyznání. Nejde o víru (i když možná trošku taky), jde spíše o lásku. Lásku k literatuře a zejména k literatuře sci-fi, která je stále opředena pavučinami pomluv o škváru a braku (druhdy oprávněně). Ale jindy...

Jindy jde o knihy, které nemají jen poutavou zápletku, ale skutečně se opírají buď o vědecké poznatky, nebo o historii. A právě Parcon má sloužit k tomu, aby se jednou za rok sešli fanoušci této literatury a na přednáškách o ní se dozvěděli, co je nového, a aby udělili Cenu Karla Čapka nejlepším domácím literárním pracím.

To je důvod oficiální. Zní vznešeně a krásně zaobaluje holou pravdu. Fanoušci sci-fi byli, jsou a budou ulítlí. Ať jim je šedesát nebo šestnáct, na conu jsou z nich zase kluci, kteří se baví o svých oblíbených knížkách, o nových objevech, ale hlavně o tom, co se stalo za ten rok, co se zase neviděli.

Nemusí být člověk tak trochu blázen, aby se každoročně sebral a jel kamkoli, kam pořadatelé toho kterého ročníku zavelí, byť netuší, co ho tam vlastně čeká? Musí. Dokonce jsou lidé, kteří se zúčastnili všech 25 ročníků! Jedním z nich je dokonce publicista a spisovatel Ondřej Neff, který si každý rok našel čas, aby se vypravil mezi scifisty a přednesl svoji tradiční přednášku. Tentokrát byla opět jednou o jeho velkém tématu, o tom, jaké to bude, až člověk začne osídlovat vesmír.

Přednáška Ondřeje Neffa ovšem byla jen kapkou v moři nitranského Parconu a jeho mnoho desítek hodin trvajícího programu. Vybral si každý, od milovníků deskových her, přes „pařany“ počítačové, fanoušky filmů, ale hlavně literatury. Na přednáškách měli fanoušci možnost setkat se s českými i slovenskými spisovateli a překladateli. Z těch tradičních, které na této akci, ať se koná, kde chce, nemůže chybět, jmenujme jeden z taháků celého programu – čtení z připravovaných děl T. Pratchetta v podání překladatele Jana Kantůrka.

Krom programů tradičních (jako třeba literární workshop) se na conech této velikosti vždy křtí nové knihy a v sobotu večer je nějaký speciální program. Letos to bylo vystoupení vikingského bojového divadla, tanečnice s ohněm a nefalšovaná staroslovanská kapela.

Kde jinde by také měli zpívat Slované, když ne v Nitře? Místo pro toto setkání bylo totiž vybráno více než dobře, protože se na něm lidé setkávali už 30 tisíc let př. n. l. Nitrou procházely dějiny a svědčí o tom nálezy z doby kamenné, bronzové, železné, kdy zde žijí Keltové, zastaví se i Římané, později přicházejí Slované a Germáni, později přijíždějí Avaři, na Nitranský hrad pospíchají Cyril a Metoděj s novým písmem, a nakonec město ještě dobudou Turci.

To všechno je zdokumentováno v městském muzeu, kde najdete tak unikátní předměty jako 22 tisíc let starou Venuši vyřezanou z mamutího klu nebo šperkovnici, kterou z Byzantské říše přinesli knížeti Rastislavovi Konstantin a Metoděj. To všechno a mnoho dalších unikátů si budete moci prohlédnout v expozici, na kterou se dostanete s lístkem, který stojí celých 20 Sk.

I díky prostředí starobylého města, které je dnes jedním z největších na Slovensku, stálo za to na letošní Parcon vyrazit, i když většina návštěvníků přijela kvůli přednáškám a svým starým i novým známým. Příště se bude již dvacátý šestý ročník Parconu konat v Plzni, v dalším městě s bohatou historickou tradicí! Scifisty totiž najdete kdekoli, a i když jsou to občas divní braši, vždycky jsou přátelští k novým návštěvníkům.

http://anomal.cz

 

Reklama