Jed´ jsem, sněd´ jsem... Bramborový salát (třetí den je, pravda, nejlepší, nejspíš ale obsahoval jedy z bakterií, pochutnávajících si na majonéze), smažený řízeček (slušná dávka přepáleného tuku!) a babiččin dort (žádné náhražky, samé poctivé máslo). Jo, a na návštěvě chlebíčky s česnekovou pomazánkou a domácí likér. Cukroví s kokosem, čokoládou a vaječným likérem ani nepočítáme...

Sváteční jídelníček zatěžuje náš trávicí systém hned třemi způsoby. Jíme mnohem víc než normálně, a to těžší pokrmy, které jsou často nezvykle připravené nebo kořeněné. Následkem je rozhoupaný žaludek, nadmuté břicho, říhání, pálení v nadbřišku a pocit, že nám někdo zašil do břicha kámen jako vlkovi v Karkulce.

Jo, je to tak - pejsek s kočičkou jsou proti vám střídmí gurmáni. Tak se na sebe nezlobte, prostě vám to trošku ujelo. Spíš začněte přemýšlet o tom, jakou první pomoc svému nebohému trávení poskytnout.

Digestiva z lékárny: je jich celá řada, například Gastrogel, Enzynorm nebo obyčejná zažívací soda (Soda Bicarbona). Pokud se k popsaným radostem připojí průjem, můžeme doporučit žvýkací tablety Imodium Plus.

Bylinky a čajíčky: trávení napomáhá zelený nebo slabý mátový čaj. Tvorbu žaludečních šťáv podpoří hořké byliny jako je pampeliška, hořec, kostival nebo kopřiva (v lékárně můžete koupit speciální „žaludeční“ směsi). Proti plynatosti pomáhá fenykl (dvě čajové lžičky rozdrcených semen nechte deset minut louhovat v šálku horké vody).

Léčivá procházka: pohyb povzbudí peristaltiku střev a způsobí, že se celkově budete cítit lépe. Pozor – mluvíme o středně rychlé chůzi, ne o hodině aerobiku. Příliš velká námaha (především skákání nebo předklánění) by vám mohlo způsobit nevolnost.

Zbavte se jedů! Za svůj život sníme přibližně 70 tun jídla, čímž do svého těla dostaneme více než tunu pesticidů a jiných toxických látek. K jejich vylučování slouží játra, ledviny a střeva, ale někdy je toho na ně moc – potřebují, abychom jim pomohli. Detoxikačních programů je celá řada, většina z nich je založena na užívání rostlinných přípravků (yucca, chlorella, aloe vera) a pití velkého množství vody.

 

 

Reklama