5e1331b3b898dobrazek.png
Začátkem prosince jsem měla možnost vyzkoušet údolí Schnalstal – Val Senales a strávit tady čtyři aktivní dny. Najdete tady jeden z mála italských ledovcových areálů, který můžete objevovat jak na klasických lyžích nebo běžkách, tak na stále oblíbenějších skialpech a také na sněžnicích. Ještě jste nikdy neobuli sněžnice? Já také ne a proto jsem byla nadšená, že si je tady mohu vyzkoušet.
Sněžnice vám umožní vyjít si na výlet do volné horské přírody. Představte si čerstvý prašan, široké bílé pláně, rozlehlé kopce, které si chcete užít. Pokud půjdete v zimních botách, budete mít problém s náročností pohybu v tomto „neušlapaném“ terénu. Do krásného netknutého sněhu se budete propadat přinejmenším po kolena a za chvíli vás výlet přestaven bavit. Proto jsou tady sněžnice! Zajistí jednodušší pohyb v neupraveném a zasněženém terénu nebo pro místa, kde nemůžete použít lyže, běžky nebo skialpy. Nemusíte se jich bát, pohyb se sněžnicemi zvládne naprosto každý. Jsou lehké, lehké, skladné a zajistí vám snadný pohyb. Stačí si je nasadit a můžete vyrazit do míst, které vás tak lákají.
5e13328fdc49bobrazek.png
My jsme s horským vůdcem Robertem Ciattim vyrazili k ledovcové jeskyni. Nasazení, se kterým nám Roberto trochu pomohl, přece jen to byla naše první zkušenost se sněžnicemi, opravdu nezabralo žádný čas. Musíme mít dobré boty, ideálně „pohorky“, které vám dobře drží nohu a zabrání promočení, přece jen se pohybujete ve sněhu. Já jsem si nasadila na boty ještě speciální návleky proti vniknutí sněhu do bot a velmi se mi hodily.
5e1332a2ddd39obrazek.png
Startem naší výpravy na sněžnicích byla horská chata Bella Vista ve výšce 2845m. Odtud jsme se zkušeným průvodcem Robertem sestoupali kousek po sjezdovce a pak už volným terénem do sněhových plání. Chůze se sněžnicemi byla příjemná. Neboříte se, při chůzi vám pomáhají hůlky, pokud se trochu proboříte, je snadné zvednout nohu a jít dál. Překvapilo mne, jak je to zábavné a jaký další rozměr aktivit, které se dají dělat na horách, jsem díky sněžnicím objevila. Roberto nás vedl zkušeně k ledovcové jeskyni, to byl cíl našeho výletu. Samozřejmě už cesta byla cílem, pochod nádhernou horskou planinou, aktivní pohyb a modrá obloha slibovaly nezapomenutelný den.
5e1332b6b7adfobrazek.png
5e133318dff6cobrazek.png
Asi po hodině a půl chůze kdy jsme stoupali do kopce, se před námi otevřel nenápadný rozměrný otvor ve sněhu. Jak jsme se blížili, byla jasné, že jsme u cíle, byl to vchod do ledovcové jeskyně. Zvenku jeskyně nevypada tak kouzelně, jako zevnitř. Nikdy jsem mna takovém místě nebyla, byl to pro ne jedinečný zážitek. Zdrželi jsme se tady asi půl hodiny, nemohli jsme se tohoto krásného místa nabažit. Je to úžasný pocit vlézt do ledovce, dotknout se ledových stěn, mít nad sebou modrými tóny vystavěnou ledovou střechu. Když to celé vnímáte, přepadne vás velký respekt, jak je příroda rozmanitá a co všechno o ní ještě nevíte. Podívejte se na snímky, jak je ledovcová jeskyně krásná. A sem můžete dojít stejně jako my, na sněžnicích a se zkušeným průvodcem. Při tom jeskyně není daleko od sjezdovek, jen musíte vědět, kde jí hledat a kudy k ní bezpečně dojít.
5e1332d53c3acobrazek.png

Cestou zpátky zase k chatě Bella Vista jsme si užívali neskutečných výhledů a měli jsme opravdovou radost z povedeného nevšedního výletu. Bylo to nádherné dopoledne, výlet trval kolem 3 hodin. Láká vás podobný zážitek? Tak si ho dopřejte!
5e1332e689321obrazek.png

Turistický svaz Schnalstal organizuje túry se zkušenými lyžařskými a horskými vůdci, takže není problém se s nimi domluvit. Jsou ideálními partnery pro bezpečný zážitek na sněhu. Více najdete zde.

Výjimečností střediska je nadmořská výška, ve které lyžujete - visutá kabina z městečka Maso Corto vás vyveze do závratné výšky 3 212 m n. m. za pouhých 6 minut. Mimo sjezdovky můžete na zimních turistických cestách objevit mnoho z původního a nefalšovaného kouzla hor, které je v této podobě stále vzácnější.

Zajímavosti údolí Schnalstal – Val Senales
Díky ledovci a extrémní nadmořské výšce jsou stabilní lyžařské podmínky a skvělý pevný sníh i se sluníčkem až do konce dubna.

Lyžařské středisko nabízí 42 kilometry perfektně upravovaných tratí, takže si snadno vyberete sjezdovky, které vám vyhovují.

3,3 km dlouhá sáňkařská dráha pro pobavení dětí i dospělých.
Pro milovníky běhu na lyžích je upravována trať Hochjoch na ledovci (otevřená jen na podzim, a to převážně pro přípravu závodníků) i níže položený okruh Lazaun, dostupný v zimě sedačkovou lanovkou.
Nejvýše položený horský hotel v Alpách ve výšce 3212m je Berghotel Grawand najdete ho u výstupní stanice lanovky, která vede z městečka Maso Corto.
Údolí je známé díky náhodnému nálezu z roku 1991 více než 5 tisíc let staré mumie pravěkého člověka „Ötziho“, dnes uložené v muzeu v Bolzanu.

Podívejte se na video:


Jižní Tyrolsko
Překrásná, pověstmi opředená krajina, ve které se snoubí vysoké vrcholky Alp se středomořskými vinicemi a která v sobě nese jedinečnou krásu Dolomit, světového dědictví UNESCO. Odtud pochází jihotyrolské speciality, jako jsou jablka, víno a špek, které jsou opravdu velmi kvalitní především díky mírnému podnebí s více než 300 slunečnými dny a také díky dlouholetým zkušenostem zdejších sedláků. Jižní Tyrolsko. Jeden z nejobdařenějších koutů Evropy, kde vedle tradice pocítíte také smysl pro inovaci a design. Konečně jsou to i lidé a jejich kultura, kteří Jižní Tyrolsko utváří: Setkává se zde italština s němčinou a ladinštinou. Jižní uvolněnost se tu mísí se selskou tradicí. A lze zde pocítit také vliv různých jihotyrolských slavných osobností, jež tuto zemi formovaly. Více zde.

Kontakty na průvodce najdete na www.archeoparc.it
Tip na ubytování: Horská chata Bella Vista ve výšce 2845m

Reklama