5e2983a36e413obrazek.png
Začátkem prosince jsem měla možnost vyzkoušet údolí Schnalstal – Val Senales a strávit tady čtyři aktivní dny. To, co jsem neznala, bylo skialpové lyžování a těšila jsem se, jak si to vyzkouším.

Super je, že v údolí Schnalstal – Val Senales najdete jeden z mála italských ledovcových areálů, který můžete objevovat jak na klasických lyžích nebo běžkách, tak na stále oblíbenějších skialpech a také na sněžnicích. Kdy je ideální použít skialpy? Na běžkách už by to byla v terénu velká dřina, na sněžnicích je zase škoda nevyužít svahu, který vás sveze dolů. Proto vyzkoušejte skialpy!5e2983bb86e39obrazek.png
Jaký byl můj první zážitek na skialpových lyžích? Velmi překvapující! Výlet začal v půjčovně, kde jsme si vypůjčili potřebné vybavení – „lyžáky“, lyže se speciálním vázáním a pytlík, ve kterém jsou speciální pásy - návleky, co se lepí na skluznici, když chcete stoupat do kopce, mít volnou patu a potřebujete, aby vám lyže neklouzala.
5e2983fdc37e9obrazek.png
Vyjeli jsme lanovkou z městečka Maso Corto a spolu s horským vůdcem Robertem Ciattim sjeli (klasickým způsobem jako na normálních sjezdovkách) kousek po sjezdovce. Lyže i boty se chovaly tak, jak je třeba, když jedete dolu po uježděném sběhu a vázání pevně drží botu a dovoluje vám jet rychle a při tom bezpečně zatáčet. Pak se ale terén změnil – Roberto zavelel k odbočení na zasněženou pláň. Tu jsme také kousek sjeli, ale už je to trochu jiné, sjíždět svah ve sněhu, který máte do půlky lýtek. Skialpové lyže jsou širší, tudíž se tolik neboříte a jde to dobře. Jak na takovou jízdu ale nejsem zvyklá, byla jsem dost předkloněná dopředu a měla nohy od sebe, abych při sjezdu nespadla. Všichni jsme s tím sjezdem kromě Roberta trochu zápasili a dost se nasmáli, jak jsme při sjezdu vypadali.
5e29842b4c6a9obrazek.png

Při  skialpovém lyžování potřebujete speciální pásy

Chvíli jsme takto sjížděli a zároveň se přesouvali pod ledovcový kopec, který jsme měli v plánu pěkně na skialpech vyšlápnout. Nezbývalo tedy zastavit, vybalit návleky na skluznici a nasadit je. V hlubším sběhu to není úplně jednoduché, ale zvládli jsme to! Roberto nám s nandáním „tuleních pásů“ pomohl, uvolnil vázání do polohy pro stoupání – je nutné mít volnou a pohyblivou patu a lyži vede pouze připevněná špička boty. A také nám vysvětlil techniku pro stoupání, takže náš výlet mohl pokračovat. Na pásech se nemusí nijak spěchat, stačí posouvat lyže krok sun krok a kochat se. Přiznám se, že mi asi hodinové stoupání ledovcovým kopcem dalo dost zabrat. Není to jen tak lehká procházka, musíte mít aspoň trochu fyzičku a jít svým tempem, které vám vyhovuje.
5e29843fd714eobrazek.png

Při  skialpovém lyžování potřebujete speciální pásy

Je to ale nádhera, být svým pánem a stoupat zasněženým terénem. Dostat se tam, kde byste měli v pohorkách problém, protože byste se neustále bořili do sněhu. Nadchlo mne to, jak jsou skialpové lyže více funkční. Můžete na nich jet rychle dolů jako na klasických sjezdových lyžích, ale také se během chvíle změní na dokonalého pomocníka, díky kterému vystoupáte do míst, kam se jiní nepodívají.5e298369d1aaeobrazek.png
Náš výlet trval kolem 3,5 hodiny. Nastoupali jsme asi 350 výškových metrů a užili si nádhernou zasněženou krajinu. Přálo nám počasí a náš horský vůdce jistil předpověď – je nutné znám riziko lavinového nebezpečí a vyhnout se místům, kde by takové situace mohly vzniknout. Skialpové lyžování je čím dál tím oblíbenější, ale jako při každém jiném sportu je nutné myslet na svou bezpečnost, zvlášť, když se pohybujete mimo sjezdařské trasy a chcete si užít krásu hor.
5e298384092d7obrazek.png
Turistický svaz Schnalstal organizuje túry se zkušenými lyžařskými a horskými vůdci, takže není problém se s nimi domluvit. Jsou ideálními partnery pro bezpečný zážitek na sněhu. Více najdete ZDE.

Výjimečností střediska je nadmořská výška, ve které lyžujete - visutá kabina z městečka

Maso Corto vás vyveze do závratné výšky 3 212 m n. m. za pouhých 6 minut. Mimo sjezdovky

můžete na zimních turistických cestách objevit mnoho z původního a nefalšovaného kouzla hor,

které je v této podobě stále vzácnější.

Zajímavosti údolí Schnalstal – Val Senales

  • Díky ledovci a extrémní nadmořské výšce jsou stabilní lyžařské podmínky a skvělý pevný sníh i se sluníčkem až do konce dubna.
  • Lyžařské středisko nabízí 42 kilometry perfektně upravovaných tratí, takže si snadno vyberete sjezdovky, které vám vyhovují.
  • 3,3 km dlouhá sáňkařská dráha pro pobavení dětí i dospělých.
  • Pro milovníky běhu na lyžích je upravována trať Hochjoch na ledovci (otevřená jen na podzim, a to převážně pro přípravu závodníků) i níže položený okruh Lazaun, dostupný v zimě sedačkovou lanovkou.
  • Nejvýše položený horský hotel v Alpách ve výšce 3212m je Berghotel Grawand najdete ho u výstupní stanice lanovky, která vede z městečka Maso Corto.
  • Údolí je známé díky náhodnému nálezu z roku 1991 více než 5 tisíc let staré mumie pravěkého člověka „Ötziho“, dnes uložené v muzeu v Bolzanu.

Podívejte se na video

Jižní Tyrolsko
Překrásná, pověstmi opředená krajina, ve které se snoubí vysoké vrcholky Alp se středomořskými vinicemi a která v sobě nese jedinečnou krásu Dolomit, světového dědictví UNESCO. Odtud pochází jihotyrolské speciality, jako jsou jablka, víno a špek, které jsou opravdu velmi kvalitní především díky mírnému podnebí s více než 300 slunečnými dny a také díky dlouholetým zkušenostem zdejších sedláků. Jižní Tyrolsko. Jeden z nejobdařenějších koutů Evropy, kde vedle tradice pocítíte také smysl pro inovaci a design. Konečně jsou to i lidé a jejich kultura, kteří Jižní Tyrolsko utváří: Setkává se zde italština s němčinou a ladinštinou. Jižní uvolněnost se tu mísí se selskou tradicí. A lze zde pocítit také vliv různých jihotyrolských slavných osobností, jež tuto zemi formovaly. Více zde.

Kontakty na průvodce najdete na www.archeoparc.it

Tip na ubytování: Horská chata Bella Vista ve výšce 2845m

Moje články, čtěte více:

Reklama