Vracíme se ve filmové branži o století zpátky? Ale kdepak, filmové umění je originální a nevyzpytatelné. Vždycky něčím překvapí. Třeba černobílým němým filmem, který převálcuje ty se zvukem a barevností.

V noci na pondělí se v Los Angeles udílely prestižní filmové ceny Oscar.

Zmiňovaným němým černobílým filmem je tak trochu podle očekávání favorizovaný The Artist (Umělec) Michela Hazanaviciuse, který získal ocenění za nejlepší film, režii, kostýmy, původní hudbu a herce v hlavní roli.
Hlavní roli ve filmu ztvárnil herec Jean Dujardin, který se vyznal ze své lásky k Americe.

Černobílý film Umělec vypráví s jemným humorem o Georgi Valentinovi (Jean Dujardin), který patřil k největším hvězdám němého filmu. Byl na vrcholu, jenže nastoupila éra zvukového filmu, kterým pohrdal, a mladé hvězdy mu začaly šlapat na paty...

The Artist

V kategorii nejlepší herečka uspěla Meryl Streepová, která excelovala v roli někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady.

Železná lady

Oscary za herecké výkony ve vedlejší roli si odnesli Octavia Spencerová (The Help) a dvaaosmdesátiletý Christopher Plummer za film Beginners (Počátky)

Za původní scénář k romantické retro komedii Midnight in Paris (Půlnoc v Paříži) si cenu odnesl legendární newyorský autor a režisér Woody Allen

Oscara za nejlepší neanglicky mluvený snímek dostalo podle očekávání drama A Separation (Rozchod Nadera a Simin).

Hugo Martina Scorseseho posbíral například ocenění za nejlepší kameru, výpravu, střih zvuku, mix zvuku a vizuální efekty.

Oscara za celovečerní animovaný film si připsal rodinný snímek Rango a nejlepším dokumentem byl letos vyhlášen sportovní snímek Undefeated.

Za střih byli oceněni Kirk Baxter a Angus Wall, kteří pracovali na thrilleru Muži, kteří nenávidí ženy.

Nejlepší písničkou byla zvolena skladba Man or Muppets z filmu The Muppets.

www.novinky.cz

Reklama