V pražské Lucerně byli v sobotu vyhlášeni držitelé Českých lvů za rok 2008. Tři ceny získaly filmy Tobruk a Hlídač č. 47, dvakrát bodovaly snímky Karamazovi a Venkovský učitel.

Drama Karamazovi bodovalo v hlavní kategorii. Ze svých osmi nominaci však nakonec ve vítězství proměnilo jen dvě. Akademie ocenila také jeho režiséra Petra Zelenku, který tak získal již svého třetího Českého lva.

Za největšího konkurenta Karamazových byl považován Venkovský učitel Bohdana Slámy, který ze slavnostního večera odešel se dvěma cenami. Jeho autor Bohdan Sláma obdržel cenu za nejlepší scénář a akademie ocenila také výkon herečky Zuzany Bydžovské. Ta na ceremoniálu bodovala i loni s filmem Gympl.

Překvapivým vítězem udílení českých filmových cen se však stalo historické drama Hlídač č. 47 od Filipa Renče. Jeho snímek byl s pěti nominacemi považován spíše za outsidera, ale uspěl ve třech kategoriích. Českého lva obdržel střihač Jan Mattlach i herečtí představitelé Karel Roden a Vladimír Dlouhý. Roden se ocenění dočkal až se svou šestou nominací.

S prázdnou z Lucerny neodešel ani válečný film Tobruk režiséra Václava Marhoula. Ten ze svých osmi nominací proměnil tři. Snímek získal Českého lva za nejlepší kameru, zvuk a střih. Kameraman Vladimír Smutný cenu České filmové a televizní akademie obdržel již po páté. V minulosti byl oceněn za svou práci na filmech Lea, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip a Král zlodějů.

Českého lva za nejlepší vedlejší roli obdržela herečka Lenka Termerová, která účinkovala ve filmu Děti noci. Za stejný snímek získala nominaci i její dcera Martha Issová.

Se třemi nominacemi vstupoval na slavnostní večer historický velkofilm Juraje Jakubiska Bathory. Akademie jej ocenila pouze v kategorii nejlepší výtvarný počin. Zfilmovaná legenda o uherské šlechtičně Alžbětě Báthoryové zároveň obdržela cenu pro divácky nejúspěšnější titul.

Historický prvním držitelem Českého lva za nejlepší dokumentární film se stal snímek Občan Havel. Ocenění společně s jeho autorem Miroslavem Jankem převzal i hlavní aktér, bývalý český prezident Václav Havel.

Na slavnostním večeru byla také udělena Cena Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář. Jejím držitelem se stal Petr Jarchovský s dílem Kawasakiho růže. Autor již má za sebou bohatou spolupráci s režisérem Janem Hřebejkem.

Čestného Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu převzal režisér Juraj Herz, autor filmů Spalovač mrtvol, Upír z Feratu, Petrolejové lampy či Panna a netvor. Cenu režisérovi předal ministr kultury Václav Jehlička, který mu poděkoval za jeho tvůrčí dílo. Herz v srpnu do kin uvede svůj nový horor Tma.

Ceremoniál moderoval herec Boleslav Polívka se svou dcerou Annou. V rámci večera na pódiu vystoupila řada dalších pokrevně spřízněných dvojic jako Ladislav a Ivan Trojanovi, Miroslav a David Ondříčkovi či Dana Batulková s Jakubem Prachařem.

Jak se vám líbil letošní ročník?

Reklama