oscar-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Oscar, jinak také Cena Akademie (anglicky Academy Award), je cena každoročně udělovaná americkou Akademií filmového umění a věd od roku 1929 v různých oblastech filmu. Oscar je považován za nejprestižnější filmovou cenu, přestože se týká především americké kinematografie. Slavnostní ceremoniál patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Oscaři se od roku 2002 udělují v Dolby Theatre (do 1. května 2012 název Kodak Theatre) v Los Angeles. Které snímky se do úzké nominace dostaly letos?

Belfast
Britský film režiséra Kennetha Branagha vypráví příběh chlapec a jeho severoirské rodiny z dělnické třídy a toho, jakými dramatickými událostmi si procházejí v bouřlivých 60. letech 20. století.

„Kenneth Branagh je držák. Píše, produkuje, režíruje, hraje. V Belfastu se vrací do svého dětství, do vlastních severoirských vzpomínek na násilné konflikty mezi protestanty a katolíky. Jeho devítiletý Buddy zná jen Belfast, svou rodinu, miluje filmy a usiluje sedět vedle sličné spolužačky. Občas mile „selže“ (při krádeži čokolád), jindy v jeho přítomnosti zamrazí (scéna s pracím práškem, kdy jej máma i přes nepokoje táhne zpět do obchodu). Jakmile dojde právě na rozbíjení oken a v ulicích se objeví barikády, začnou jeho rodiče uvažovat o přestěhování z milovaného města. Přes to všechno je film vřelý a nostalgický, žije a padá na základě kolektivního výkonu hereckého obsazení,” nechal se slyšet jeden z hodnotících uživatelů na stránce Československé filmové databáze.V rytmu srdce
Ruby je potomkem neslyšících rodičů a je v rodině jediná, kdo slyší. Když zjistí, jak moc ji baví zpěv, bude se muset rozhodnout mezi svými sny a rodinnými povinnostmi. Tak zní anotace filmu z pera scenáristy a režiséra Siâna Hedera. Uživatelé Československé filmové databáze mu přisoudili vysoké hodnocení. Celých 82 procent.

K zemi hleď
Dva astronomové vyrážejí na mediální turné, aby varovali lidstvo před smrtící kometou, která se řítí přímo na planetu Zemi. Zdá se ale, že to nikoho nezajímá. Až mrazivě současné katastrofické drama s Leonardem DiCapriem zaznamenalo velký divácký zájem. Sám DiCaprio je v posledních letech ekologickým aktivistou a toto téma mu jistě velmi příjemně zahrálo do karet. Nejen díky jeho preciznímu hereckému výkonu si film vysloužil nominaci. 

Drive my Car
A máme tu zástupce z Asie. Filmová adaptace povídky Harukiho Murakamiho se stala celosvětovou senzací. Získala řadu ocenění, včetně ceny za nejlepší scénář v Cannes, Zlatého glóbu a nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Júsuke Kafuku je slavný divadelní herec a režisér, který se vyžívá v řízení svého červeného Saabu 900. Během angažmá na festivalu v Hirošimě musí tuto radost nedobrovolně přenechat mladé málomluvné řidičce Misaki. Oba během jízd na zkoušky nečekaně zjistí, že je spojuje nejen záliba v řízení. Společně naleznou způsob, jak se vyrovnat se svými traumaty a pocity viny a jít dál. Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho je atmosférický snímek plný tajemství, hledání lidského porozumění a smíření.

Duna
Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé Fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

Síla psa
Režisérka Jane Campion je jednoznačným důkazem toho, že žen režisérek není nikdy dost. Novinka s názvem Síla psa měla premiéru na letošním benátském festivalu, kde se Jane Campion dočkala zcela zaslouženě Stříbrného lva za režii. Ke snímku napsala i scénář. Ve filmu se setkáváme s charismatickým, ale despotickým majitelem ranče, který se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného.

Další nominované filmy:

  • Král Richard: Zrození šampiónek, USA, režie: Reinaldo Marcus Green
  • Lékořicová pizza: USA, režie: Paul Thomas Anderson
  • Ulička přízraků: USA, režie: Guillermo del Toro
  • West Side Story: USA, režie: Steven Spielberg

Zdroje: Profimedia, Československá filmová databáze, Wikipedie, Netflix, Movie zone