Úhledně složené svršky v šatníku, naleštěné podlahy, naškrobené záclony a pečlivě uklizený byt jsou snahou každé dobré hospodyně. Jde přece jen o její vizitku. A co lednice? Máte v ní pořádek, nebo tam vládne chaos?
Do lednice sice nikdo nekouká, ale i tak jistě dobře víte, že nesprávné uchovávání potravin v lednici se nemusí vyplatit. Pokud tedy nechcete, aby její vnitřek připomínal změť nedojedených zbytků a prošlých, či dokonce shnilých potravin, měly byste respektovat určitá pravidla a vyhnout se chybám, kterých se při skladování dopouštíme nejčastěji:
Bez ladu a skladu
Naplněná lednice k prasknutí je sice známkou vřelé lásky k žaludku, ale neznamená to, že do ní všechno můžeme rvát podle toho, kde je zrovna volné místo. Pokud je přeplněná, riskujete, že dojde ke kontaminaci potravin při vzájemném kontaktu. Je dobré pamatovat na to, že každý druh potraviny vyžaduje jinou chladicí teplotu.
Jaký je typ vaší lednice?
Nejdůležitější je, abyste věděly, jaký typ lednice máte a kolik má chladicích zón. Běžné typy mívají teplotní rozdíly až 6 stupňů. Dnešní kvalitnější ledničky již mají několik chladicích pásem a dá se u nich regulovat také vlhkost. Na to je dobré se ptát už při jejich koupi. Na ceně byste ale raději neměly šetřit. Dražší typy na rozdíl od levných ledniček mívají dva kompresory, které se navzájem v případě, že se jeden porouchá, jistí. Usnadňují zároveň regulaci energie, čímž šetří celkovou spotřebu.
Ovoce a zelenina
Do nejnižších přihrádek, které jsou od zbytku lednice oddělené skleněnou deskou, patří ovoce a zelenina. Teplota by měla být kolem 8 °C. Pamatujte si však, že některé druhy ovoce se v lednici neuchovávají! Platí to zejména pro ananas, banány či mango.
Maso a ryby
Hned nad přihrádkami s ovocem a zeleninou patří potraviny vyrobené z masa, uzenin a popřípadě ryb. Teplota zde dosahuje asi 2 °C, a to díky studenému vzduchu.
Jogurty a sýry
Ideální pro skladování nápojů, vajíček, másla, ale také omáček jsou vnitřní přihrádky na dveřích. Jogurty sem ale nepatří. Těm se bude dařit více ve střední části lednice. Tam je dostatek chladu také pro sýry, tvarohy a mléčné výrobky.
Obaly
Možná vám to nepřijde tolik důležité, ale správné balení potravin je i při jejich uchovávání velmi důležité. Abyste zabránily rozšíření různých mikroorganismů, kvasinek a plísní, stejně jako jejich vysušení a změnám chuti, používejte igelitové a papírové pytlíky nebo fólie.
Salámy, šunka a uzeniny by měly být zabalené do alobalu. Maso byste pak měli zabalit do potravinářské fólie. Uvařená jídla by se měla uchovávat v uzavřených nádobách, jinak hrozí, že vám od nich načichne zbytek lednice. Také ovoce a zeleninu byste před uskladněním měly z hygienických důvodů důkladně omýt.
Zapomenuté potraviny
Poloprázdné plechovky od zavařenin nebo ryb, rozbalený a okoralý sýr, jogurty s prošlou lhůtou nebo plesnivá marmeláda bývají častými prohřešky neuspořádané lednice.
Nejlepší metodou je, když potraviny s končící spotřební lhůtou uložíte tam, kde je budete mít po otevření lednice nejvíce na očích a v dosahu. Zabráníte tak tomu, že po čtvrt roce odněkud zezadu lednice vylovíte smrduté „cosi“.
Vnitřní očista
Vnitřek lednice je dobré jednou týdně umýt vodou s jarem nebo do ní můžeme přidat pár lžiček octa. Také na odmrazování bychom neměly zapomínat, a to nejen z hygienických důvodů. Čím více nánosů mrazu budete v mrazáku mít, tím více spotřebuje elektřiny!
Nový komentář
Komentáře
Už roky a roky (co jsem měla vlastní domácnost a vlastní ledničku ) rovnám tímto způsobem vše v ní. Vše má své místo a logické uspořádání. Sice neznám chladící zóny naší lednice, ale nenakupujeme tolik, aby potraviny byly v lednici déle jak 14dní.
Vše je samozřejmě poskládané a otočené obrázkem vpřed, pokud možno v zákrytu:)... inu to jsem já, pořádek musí být a to i v ledničce
A co se tedy dává nahoru? Pokyny končí přihrádkami těsně nad ovocem a zeleninou.
hubajda — #1 Já se šla do ní podívat a zjistila jsem pouze to, že budu muset nakoupit, abych tam měla co poskládat.
Uz davno mam tak poskladanou lednici nikdy by me nenapadlo davat potraviny jinak