Léto už je nenávratně pryč a s ním pomalu odchází i krása kvetoucích oken. Je čas na likvidaci letních truhlíků, je čas na změnu a na podzimní výzdobu oken.

Někomu ještě dělají radost muškáty (Jak to jen, milé dámy, děláte?), ale za chvíli přijdou mrazíky a je po parádě. Když jsem se tak dívala na své truhlíky z léta, říkala jsem si, že je nejvyšší čas s nimi něco udělat. Ať jsem hnojila, jak jsem hnojila, muškáty přestaly kvést. Zato krásná hosta (lidově bohyška), která jim dělala společnost, se bohatě rozkošatila a doslova muškáty umořila. Teď už vím, že je příště dohromady nedám.

ČTĚTE NAŠE DALŠÍ ČLÁNKY

Tip na podzimní zdobení: Užijte si křehké krásy vřesu

Podzimní truhlíky nemusí zdobit jen květiny. Co třeba kapusta?

Jak na podzimní truhlíky? Zkuste ozdobné brusinky

 

truhlik

Je čas na likvidaci, změnu a podzimní výzdobu oken

Měla jsem jasnou představu, jak by měl podzimní truhlík vypadat. Rozhodně nebude chybět vřes, má v sobě krásnou podzimní melancholii. Ale co k němu? Nějaké malé konifery? K vřesu se hodí, ale chce to trochu rozveselit barvami. Co macešky? Jsou hezké, nenáročné a kvetou snad i pod sněhem, ale nemůžu si pomoct, příliš mi připomínají hřbitov. Chryzantémy? Na někoho můžou působit stejně ponuře a pohřebně jako macešky, ale mně jsou sympatické. Mám ráda jejich zemitou vůni, bohatství květů i škálu barev.

V zahradnictví měli úžasný výběr. Jenomže někdy to je až na škodu. Vybrala jsem si vřes v jeho typické fialové barvě. K němu se nádherně hodily temně vínové chryzantémy. Narovnala jsem si květináčky k sobě do truhlíku a kombinace se mi moc líbila. Už jsem byla pomalu rozhodnutá, ale zviklala mě paní zahradnice. Dala ruce v bok a omrkla to znaleckým okem.
„Trochu smutné, ne? Zkuste žluté.“
Skvělý nápad! Podzim je smutný i tak dost, proč si ho trochu neprozářit? Jenomže žlutá a fialová mi dohromady neseděla. Sáhla jsem po bílém vřesu. To je ono, barvy dohromady pěkně ladily a působily optimisticky. Beru.

truhlik

Když jsem truhlíky osázela a postavila na okno, byla jsem spokojená. Jenomže zdálky splývaly s rámy oken a byly málo výrazné. Chtělo to ještě nějaký barevný akcent. Ustřihla jsem pár větviček skalníku s červenými plody a zapíchla je do truhlíku. Teprve teď měly správný šmrnc.

Už se těším, až si podzimně vyzdobím i balkon.

Reklama