Pokud vlastníte dům se zahradou, jistě to sami znáte. Každou chvíli je potřeba něco natřít, přibít nebo jinak vylepšit, o pravidelném úklidu ani nemluvě. Zcela samostatnou kapitolou je zahrada, která vyžaduje opravdu hodně času i úsilí. Jenže kdo se o to všechno má pořád starat?

Známému pořekadlu o tom, že práce na domě nikdy nekončí, dávají za pravdu známí, kamarádi a dokonce i celebrity. Problémem ovšem také je, že se z řady činností po čase může stát stereotyp. S pořízením nemovitosti možná budete nejprve úspěšně pronikat do tajů prací a procesů, které jste předtím neznali, po roce sekání trávy a čištění bazénu to už ale taková zábava určitě nebude. Nemluvě o neustálém řešení dilematu co dříve, zda zalít kytky, vyprat nebo posekat trávník.“

Přenechejte starosti robotům…

Vyplatí se kvůli volnému času shánět hodinového manžela, oslovit pohledného souseda nebo zaplatit zahradníka? Najít ideální řešení není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Žijeme přece v 21. století, přenechejme proto nudné a namáhavé úkoly robotům! Když mohou řídit automobily nebo zkoumat povrch Marsu, musí se umět postarat i o dům. Všichni víme, že slovo robot jako první použil Karel Čapek v divadelní hře R.U.R, méně známý je ovšem fakt, že skutečné autorství patří Josefu Čapkovi, který bratrovi tento výraz poradil namísto zamýšleného pojmu laboř. Co ale přesně slovo, které dennodenně slýcháme v nejrůznějších souvislostech, znamená?

Robot je inteligentní stroj, který se sám zorientuje v prostředí, do kterého je určen, a individuálně vykonává požadovanou činnost. V souvislosti s bydlením se o potřebné inteligenci dá hovořit především u robotických sekaček či vysavačů. Kvalitní modely jsou zcela nezávislé na jakékoliv obsluze, což znamená více času na to být s rodinou, přečíst si knížku nebo zkrátka dělat něco důležitějšího. Oproti tomu takzvaní kuchyňští roboti nejsou nic jiného než jednoduché stroje, které po stisknutí příslušného tlačítka míchají nebo třeba odšťavňují. Ušetří čas, ale o samostatnosti nemůže být řeč. Po každém použití se navíc musí umýt a uklidit.

Robotické sekačky jsou díky efektivitě a práci, kterou zastanou, stále populárnější. I když v sobě skrývají složitou techniku, ovládají se velmi snadno. Na začátku je pouze potřeba pomocí speciálního vodícího kabelu vymezit prostor, ve kterém se sekačka bude pohybovat. „Kvůli instalaci si nemusíte rozkopat zahradu, kabely stačí jen přichytit k zemi, po několika týdnech zmizí v trávě,“ vysvětluje odborník na robotické sekačky Jiří Hlaváček ze společnosti Husqvarna. Vzhledem k elektrickému pohonu je „domovem“ každé robotické sekačky dobíjecí dokovací stanice, ke které si v případě potřeby sama najde cestu. Nejlepší je, pokud se sekačka po ploše pohybuje a seká nahodile, podobně třeba jako ovce, to kvalitě trávníku nejvíce prospívá. Pokud sekačka narazí na překážku, automaticky změní směr, nerozhodí ji ani déšť. Moderní robotické sekačky mají váhu natolik sníženou, že mohou pracovat i v dešti, protože jim nepodkluzují kola. Některé konstrukčně starší modely ale musí být, vzhledem ke své váze, vybaveny dešťovým čidlem, protože na mokré trávě prokluzují a mohly by trávník zničit.

S robotickou sekačkou už nikdy nebudete hrabat trávu. Robot seká trávník velmi často takzvaným mulčováním, při kterém je tráva odsekávána po velmi malých částečkách. Odřezky bez problémů propadnou až k jejím kořenům, kde působí jako vyživující hnojivo a současně zabraňují rychlému vysychání trávníku.

Na rozdíl od sci-fi filmů se nemusíte bát žádné vzpoury robotů. „Sekačky jsou absolutně bezpečné. Zabudované bezpečnostní prvky zajišťují, že se žací kotouč s břity automaticky zastaví, pokud je sekačka zvednuta nebo převrácena. Vzdálenost mezi vnější částí těla sekačky a špičkou žacího břitu je dostatečně velká, aby nedošlo k náhodnému kontaktu břitu s nohou nebo rukou,“ upřesňuje Jiří Hlaváček. Sekačka bývá zajištěna i proti krádeži. Například robotické sekačky Husqvarna Automower standardně chrání proti krádeži bezpečnostní Pin kód, bez kterého nemohou být spuštěny, některé modely této švédské značky jsou vybaveny i modulem GPS, který majiteli na telefon hlásí změnu polohy sekačky. Vedle úspory času tu je i nezanedbatelný ekologický aspekt, robotické sekačky neprodukují žádné emise a jsou velmi tiché, radost z ní tedy budou mít i vaši sousedé. V neposlední řadě si robota můžete nastavit tak, aby sekal například v době, kdy odejdete do práce. Uvidíte pouze výsledek v podobě perfektního hustého trávníku, samotné sekání si budete muset domyslet (až do 14. 6. probíhá na www.husqvarna.cz soutěž o robotickou sekačku).

husqarna

Na podobném principu jako robotické sekačky fungují robotické vysavače. I s jejich pomocí získáte čas, který můžete věnovat mnohem zajímavějším činnostem. Vysavače pro změnu do dobíjecího doku navádí infračervený paprsek. Pokud budete potřebovat zabránit pohybu vysavače například do další místnosti, můžete použít takzvaný vymezovač prostoru. Toto malé zařízení vysílá infračervený signál vytvářející neviditelnou bariéru, o kterou se přístroj zastaví. „Virtuální zeď“ si postavíte přesně podle vaší potřeby.

Posledním členem této automatické rodiny jsou roboti na čištění bazénů. Právě očista stěn a dna bazénu, kde se mohou usazovat bakterie způsobující znečištění vody, je velmi důležitá. Samozřejmě, že můžete použít ruční vysavač do bazénu, ale proč? Robotický pomocník dokáže skvěle vyčistit povrch jakéhokoliv bazénu bez použití bazénového filtračního systému, hadice nebo pomocného čerpadla. Výsledkem je úspora času a samozřejmě také financí za provoz bazénu.

Stále si myslíte, že je robotika nuda?husqarna

Nová robotická sekačka Husqvarna Automower 308 zajistí vašemu trávníku tu nejlepší možnou péči za jakéhokoliv počasí. Sekačka je určena pro zelené plochy o rozloze do 800 m2, bez problémů zvládne i náročné svahy o sklonu až 25 %.

husqarna

Dokovací stanice může být zajímavý designový prvek na vaší zahradě.

husqarna

Displej robotické sekačky

Displej robotické sekačky

 

 

Robotický vysavač Sencor SVC 9020BK CLEENO

 

Reklama