V minulém měsíci jste se mohli zapojit do soutěže se značkou Valfrutta o zajímavé výhry: Kurzy vaření dle vlastního výběru, které pořádal Pražský kulinářský institut, a balíčky s produkty Valfrutta, kvalitními konzervovanými rajčaty. Naše čtenářka, paní Ryšavá, se stala jednou z prvních výherkyň, a když viděla seznam kurzů, ze kterých si mohla vybrat, neváhala a přenechala svou výhru manželovi. Je milovníkem sushi a kurz byl pro něj opravdovým dárkem! Byl to kurz přípravy sushi pro pokročilé, který pořádal Pražský kulinářský institut a vedl jej lektor Tomáš Hnátek .

Spojili jsme se s „výhercem“ a z kurzu vám nyní přinášíme reportáž.

Pokud patříte k příznivcům strašidla českého kulinářství,  „nahrazovače“ Babici, přestaňte číst a raději odejděte, následující řádky nejsou pro vás.

Jednu ze základních věcí, kterou vás v Pražském kulinářském institutu naučí, je, že když děláte jídlo nazvané Losos na kapari omáčce s rýží basmati, tak jej nemůžete nahradit kaprem, olivami a knedlíkem.


Prostředí Pražského kulinářského institutu při kurzu vaření Sushi

Základem každého jídla by měly být čerstvé a kvalitní suroviny. A u sushi, kde se často konzumují tepelně neupravená masa, jde o čerstvost a kvalitu v první řadě. Pokud tedy už nějaké sushi vyrobíte nebo koupíte, tak není dobré čekat od středy do soboty, až přijede tchyně na návštěvu. I když v případě, že ji nemáte rády a bude jíst jen ona, proč ne?

A už jsme u základu sushi, v kurzu pro pokročilé sushisty se základy neprobírají detailně, ale pro jistotu Tomáš Hnátek opět zdůraznil, že je nutné rýži na sushi důkladně promýt, a když říkal důkladně, tak to také důkladně udělal. Promývání netrvalo 15 vteřin pod tekoucí vodou, jako když vymývám pytlík s předvařenou rýží, ale pěkně ručně v hrnci s opakovaným vypouštěním a napouštěním vody tak dlouho, dokud se vám nezdá, že rýže vodu již nekalí. Teprve pak ji dáte vařit zásadně neosolenou a i jinak nedochucovanou, v poměru 1:1 do hrnce na vaření rýže (jestli nevíte, jak vypadá, tak tady jsem jeden namátkou našel HRNEC NA RÝŽI) Ale není to nutné… můžete ji udělat i klasicky. POZOR! Z rýže v sáčku sushi neuděláte (ale ten, kdo by to zkoušel, měl už dávno odejít!) Je třeba koupit rýži nishiki, která má malá okrouhlá zrna a po uvaření lepí.

Další důležitou věcí, která ovlivňuje zásadně chuť sushi, je sojová omáčka, do které se sushi namáčí. Když jsem se o sushi doma pokoušel poprvé, měl jsem dojem, že mi ta sojová omáčka svou chutí přebíjí vše, co jsem do sushi dal. Trápil jsem se tím, a i proto jsem své pokusy už neopakoval. Ale Japonci to mají vychytané a kurzisty to naučili. Oni nejdříve nalijí do hrnce jeden díl červeného vína – uvedou ho do varu – zapálí (fakt hoří!) a poté, co dohoří, do něj dají dva díly sojové omáčky na sushi. Výsledek je velmi překvapivý. Chuťově se sojová omáčka zjemní, ztratí ostrost a ve výsledku doplňuje chutě použitých ingrediencí a nepřebíjí, jako když je surová. Doporučované typy jsou Kikoman nebo Yamasa.Suroviny na Sushi

A do třetice všech svatých je wasabi křen. Ten se dá koupit v tubě, nebo jako pasta. Lektor jednoznačně doporučil ten sušený. Jednoduše ho smíchal s vodou, a ten pak pálil jako sto japonských čertů.

Tak rýži, sojovou omáčku i wasabi máme, a tím dalším je samotná příprava sushi. V rámci kurzu se pan Ryšavý naučil následující druhy sushi: rainbow roll sushi (duhové sushi), skin roll sushi, maki mozaiky, dragon roll sushi, sotohiro style sushi (amuse bouche), temaki sushi kornouty a jejich variace, ozdobné gunkan nigiri sushi.

Všechny byly úžasné na pohled a skvělé na chuť. Detailní popis přípravy vynecháme. Pokud máte zájem, můžete se na kurz Pražského kulinářského institutu přihlásit sami. Některé věci je totiž třeba vidět, jak kuchař dělá, protože kolikrát se nám nechtělo věřit, že to tak opravdu je a jde. Naučíte se, jak vykostit čerstvého lososa, naporcovat tuňáka, jak řezat marinovaného japonského úhoře (mňam), jak správně tvarovat sushi a mnoho dalšího

Tady se můžete podívat na to, co se naučil a stvořil náš výherce.

První Sushi pana Ryšavého na kurzu

Rainbow Roll Sushi

ozdobné gunkan nigiri sushi

Různé druhy sushi

 

Výherce pan Ryšavý s certifikátem o absolvování kurzu!

ssO tom, že suroviny byly opravdu čerstvé, svědčí, že konzumaci sushi až následující den přežila rodina Ryšavých bez újmy.

„Bylo to úžasné, už se těším, až tím překvapím přátele na sushi večírku, který brzy uspořádám!“ loučil se s lidmi z Pražského kulinářského institutu i se mnou jako zástupcem magazínu žena-in.cz, který také velmi rád vaří, pan Ryšavý, a bylo na něm vidět, že si kurz opravdu užil.

sssVždyť tam byl jediný, který se vařením neživí. To, co umí on, teď nabízejí v luxusních restauracích od Ostravy po Karlovy Vary!

A na závěr jedno srovnání, které popsal lektor Tomáš Hnátek. Když český kuchař uvaří skvělé jídlo, hned přemýšlí, jak ho vylepšit. Když uvaří skvělé jídlo japonský kuchař, hned přemýšlí, jak ho příště udělat stejně dobré!

Dobrému jídlu ZDAR!

Čtěte také...

Vyhrajte Kurz vaření dle vlastního výběru!
Ta pravá konzervovaná rajčata mají chuť a vůni čerstvých!
Jak se vyrábějí kvalitní konzervovaná rajčata?

Reklama