Jak vznikl nápad na dárky v Krabici od bot a jak dlouho už sbírka funguje?
Vánoční krabice od bot má své kořeny v USA a rozšířila se do celého světa. Nápad obdarovat tímto způsobem děti ze složitých sociálních poměrů vznikl v Evangelické církvi už v roce 2011. Hned následující rok se připojila také Diakonie. Z původního jednoho sběrného místa v Praze vyrostla akce na letošních více než 80 sběrných míst napříč regiony. Důraz klademe na to, aby se dárky rozdaly v regionech, kde se vybraly – chceme tím podpořit komunitní život i přiblížit světy „bohatších“ a „chudších“ lidí.
5bfe6df080d55obrazek.png
Proč zrovna krabice od bot?
Tyto krabice mívají podobnou velikost. To nám usnadní logistiku dárků a také se vyhneme situacím, kdy si děti závidějí, protože jedno dostalo o poznání větší dárek než druhé.

Pro koho jsou dárky určeny? Podle čeho a kdo je vybírá?
Pro děti z chudších poměrů na různých místech po celé republice. Část dárků rozdělíme přímo v regionech sběrných míst dětem z chudých rodin, azylových domů, nízkoprahových center a podobně. Pomáhají nám v tom dobrovolníci i místní organizace, například úřady, OSPODy, neziskovky nebo církve. Část dárků pak rozdělujeme v tzv. sociálně vyloučených lokalitách v severních Čechách a na Slovensku, opět za asistence spolupracovníků dobře znalých místních poměrů. Každopádně se dárek dostane k dětem, které možná žádné další dárky nedostanou. Proto má akce hluboký smysl.5bfe6dfe51eefobrazek.png

Rozumím tomu tedy správně, že máte už předem vybrané příjemce dárků?
Ano. Každé sběrné místo s podporou místních organizací předem vybírá rodiny či organizace, kam dárky po sbírce budou směřovat.  
5bfe6e393728dobrazek.png

Podle čeho se vybírají sběrná místa?
Sběrná místa provozují dobrovolníci na vlastní náklady. Jsou tedy všude tam, kde se našel někdo, kdo měl odvahu do akce jít a dotáhl s námi přípravy až do konce. I když se snažíme, místa nejsou rovnoměrně rozmístěná po celé republice. Seznam sběrných míst najdete ZDE.

Jak to udělat, pokud v našem okolí žádné sběrné místo není?
Pokud byste i přes to chtěli něco darovat, můžete využít tzv. Krabici online - na stránce www.krabiceonline.cz můžete poslat svůj dárek pro děti formou finančního daru. Zabere vám to nanejvýš pár minut. Můžete zaplatit kartou nebo převodem a my za váš dar pořídíme dárky pro azylové domy, kde žijí děti s maminkami bez domova.
5bfe6e07477deobrazek.png

Musí si dárce vybírat podle seznamu, pro jakou věkovou kategorii dárek pošle, nebo lze poslat dárek jen tak?
Záleží na konkrétním sběrném místě. Podle dohody s odběrateli sbírají buď dárky neadresně, nebo v konkrétních věkových kategoriích. Vše najdete na webu www.krabiceodbot.cz/sberna-mista.

Co když se vám přece jen sejde více dárků, které nejsou podle vašich seznamů? Je pak problém najít pro ně potřebné příjemce?
O akci je obrovský zájem, počítáme tedy, že přebytkům se neubráníme. Proto jsme vytipovali a oslovili i další organizace u nás i na Slovensku, které mohou dárky přijmout a potřebným dětem rozdat.
5bfe6e1005d62obrazek.png

Co je možné do krabice dát? Jen nové věci, nebo i ty použité?
Máme takové zlaté pravidlo – do krabice zabalte jen to, co byste vy sami (nebo vaše děti) chtěli pod stromečkem najít. Nemusí to být vždy věci nové, měly by ale být ve stoprocentním stavu, aby skutečně udělaly radost.

O co děti nejčastěji stojí?
Záleží samozřejmě na věku i na pohlaví. Od hraček a plyšáků pro ty mladší až po kosmetiku či nepříliš drahou elektroniku u těch starších. Tipy, co do krabice zabalit, jsme připravili na webu www.krabiceodbot.cz.
5bfe6e2309a48obrazek.png

Co když někdo nestihne dárek přichystat ve stanoveném termínu? Má možnost i pak nějak vypomoci?
Sbírka končí už 9. prosince – to abychom dárky stihli rozdělit do Vánoc. A část sběrných míst jistě naplní své kapacity mnohem dříve. Proto prosíme, sledujte seznam sběrných míst. Až do konce roku je ovšem možné poslat Krabici online, jak jsem už zmínil. Takový dárek udělá radost dlouhodobě, nejen pod stromečkem.

Jak probíhá předávání dárků?
Děje se to například při různých vánočních besídkách, komunitních setkáních či bohoslužbách. Kde je to možné, usilujeme, aby rozdávání dárků mělo slavnostní charakter, a radost dětí byla sdílená, tedy o to větší. Jindy naši spolupracovníci obdarovávají děti přímo v konkrétních rodinách.
5bfe6e1a5249aobrazek.png

Čtěte také:

Reklama