EDlYocm4.jpg

Foto: Jakub Fišer @kubajszcom

Jakub se focení věnuje zhruba od roku 2006 a aktuálně své fotky prezentuje převážně na Instagramu, kde je známý dechberoucími snímky krajinek, výhledů a přírodních krás. Mnohdy musí kvůli pěkné fotce překonat i spousty překážek. Asi nejextrémnější focení podle svých slov zažil například na Dakaru v Saudské Arábii nebo v zimě ve švédském Laponsku, kde bylo -33 stupňů Celsia.

A právě to, jak udělat zajímavé fotky na Instagram, nám Jakub ukázal v rámci worskopu se Xiaomi, kde jsme se pod jeho vedením učili fotit v režimu PRO na telefon Xiaomi 12 PRO. Někdo si může myslet, že vyfotit hezké fotky na Instagram není žádná věda, ale ve skutečnosti to zabere mnoho času. O to složitější to je, když fotíme podobné snímky jako Jakub. Nestačí jen fotit všechno, co vidíme. „Lidé při focení na telefon často takzvaně jen cvakají a nepřemýšlí nad kompozicí. To bych řekl, že je asi nejčastější chyba,“ myslí si Jakub.

FototrtJet.jpg

Foto: Jakub Fišer @kubajszcom

Často je nutné si přivstat na východ slunce, sejít z kopce plného nejrůznějších překážek za tmy po západu slunce, vystoupat mnoho kilometrů na ty nejvyšší místa za krásnými výhledy nebo se mnohdy třeba i probrodit řekou či prolézt křovisky. Důležité je také nebát se sejít z cesty nebo zkusit netradiční úhel focení. Nechcete mít totiž přece fotky stejné jako všichni ostatní. A přesně tak to dělá i Jakub Fišer. „Snažím se najít vždy trochu jiný úhel pohledu. I když fotím nějaké profláklé místo,“ vysvětluje a radí například vyrazit fotit v době, kdy na focené místo nechodí moc lidí. „Třeba na východ sluníčka nebo v totálním dešti. Prostě abychom to místo ukázali lidem tak, jak ho ještě neviděli, tím je oslovíme asi nejlíp,“ dodává.

FotretoJet.jpg

Foto: Jakub Fišer @kubajszcom

Následuje probrání se velkým množstvím fotek a jejich úprava, což také zabere spoustu času. Jakub k úpravě fotek doporučuje dvě aplikace. Jednou je VSCO a druhou Lightroom. Instagramový nadšenci je jistě budou znát, jiným rozhodně doporučujeme je vyzkoušet. To, co dokážou tyto aplikace pro úpravu fotek s vaším snímkem, jsou hotová kouzla. A pokud si s nimi nevíte rady, například na YouTube najdete spousty tutoriálů. Mezi nimi i návody, jak si vytvořit vlastní preset.

Jakub si rád hraje se světlem. Radí tedy fotit i proti světlu, což jsme si ozkoušeli v praxi. „Je dobré se toho nebát. Spousta lidí si stále myslí, že se v protisvětle nefotí. Ale to už dávno neplatí a třeba já mám protisvětlo nejraději. A taky doporučuju si s tím zdrojem světla trochu pohrát, tím myslím zkusit ho částečně za něco schovat atd.,“ vysvětluje. Pro takové snímky je podle Jakuba nejlepší si v režimu PRO nastavit hodnotu expozice (EV) na -0,7 a klidně snížit podle potřeby i dále. Záleží na protisvětle. Světlo prosvítající mezi listím, vykukující za stromem nebo odrážející se od vodní hladiny může snímku rázem dodat jiný rozměr.  

FototzJet-1-.jpg

Foto: Jakub Fišer @kubajszcom

Během cesty přišla řeč také na focení na výšku nebo na šířku. Většina profesionálních fotografů totiž stále preferuje focení na šířku, ale v době sociálních sítí, především Instagramu, je dnes mezi lidmi populárnější focení na výšku. „Je dobré si říct dopředu, co budu s danou fotkou dělat. Pokud ji budu ukazovat primárně na nějaké sociální síti, tak je formát na výšku určitě lepší. Fotka totiž zabere většinu displeje a je větší šance, že diváka upoutá. Ale nastanou situace, kdy si prostě daná scéna řekne o fotku na šířku. Takže já sám za sebe se spíš řídím tím, co se k té scéně bude hodit více,“ říká Jakub.

FotoJetyzy.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Xiaomi 12 PRO má všechny tři foťáky na zadní straně stejně kvalitní, na rozdíl o mnoha konkurenčních mobilů, kde je kvalitní vždy pouze hlavní snímač. Zde mají všechny foťáky 50 Mpx a proto na Xiaomi 12 PRO pořídíme kvalitní snímky i na širokoúhlý objektiv. Jakub Fišer ho při workshopu velmi aktivně využíval a radil na něj fotit i ostatním. Snímky tak totiž okamžitě vypadaly mnohem zajímavěji. „Širokáč většinou udělá dobrou fotku, ale člověk pak snadno zlenivý a přestane o fotkách přemýšlet. Protože širokáčem je vše takové „zajímavější“. Takže pozor, ať pak není vše na „šíro“. A taky bacha na to, že to sice prodlužuje nohy (což může být někdy výhodou), ale taky dokáže třeba z kulaté hlavy udělat pořádnou šišku,“ vysvětluje s humorem.

rcrz.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

S telefonem Xiaomi 12 PRO jde fotit i snímky RAW, což velmi zaujalo i samotného Jakuba. „RAWy v Xiaomi 12 PRO mě velmi mile překvapily. Dalo se s nimi velmi dobře pracovat a vytáhnout z nich opravdu pěkné fotky,“ říká. Většina telefonů to neumí a je nutné si proto stahovat například různé aplikace. Xiaomi tohle však zvládá a snímek se současně ukládá jako RAW i jako JPG.

RAW je datový formát, který pracuje ve vyšším datovém režimu, a ukládá větší množství dat. To se vyplatí především ve chvíli, kdy fotíte scény s vysokým rozpětím jasů. Velké rozdíly v jasech jsou u focení mobilem častým problémem. Focení do RAW umožňuje do jisté míry tento problém překlenout. S fotkou se ale následně musí mnohem více pracovat a upravovat ji. Na fotografii ale můžeme provádět úpravy bez ztráty kvality. „Pokud je možnost fotit do RAWu a máte chuť si s fotkama pak hrát, tak ho určitě využijte. Pokud vás upravování fotek nebaví, tak do RAWu nefoťte. RAW se totiž musí „vyvolat“. Tento formát si pamatuje daleko víc informací než klasický JPG a je potřeba s ním pracovat. Pokud fotíte do JPG, tak vám v podstatě vyleze hotová fotka, která se už o něco hůř pak upravuje," zní rady zkušeného fotografa.

blobid0.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Více o Xiaomi 12 PRO

Xiaomi 12 Pro vyniká třemi nejmodernějšími 50Mpx fotoaparáty se špičkovým velkým hlavním senzorem Sony IMX707. Tento snímač je schopen zachytit velké množství světla a přináší pokročilé zobrazovací schopnosti s vyšší rychlostí ostření a zvýšenou přesností barev.

Kromě působivého hardwaru přináší Xiaomi 12 Pro také vylepšené proprietární AI algoritmy společnosti Xiaomi. Tyto inovace uživatelům usnadňují zaznamenání každého okamžiku i při slabém osvětlení nebo u pohybujících se objektů. Xiaomi ProFocus inteligentně identifikuje a sleduje objekty, čímž zabraňuje rozmazání a rozostřeným záběrům pohybujících se nebo zahalených objektů. Mezi vylepšení patří také funkce automatického ostření na oči a obličeje. Ultra Night Video využívá proprietární algoritmy Xiaomi k nahrávání videa i při extrémně slabém osvětlení.

Xiaomi 12 Pro podporuje rychlé nabíjení až 120 W Xiaomi HyperCharge, takže baterii o kapacitě 4 600 mAh lze pomocí režimu Boost plně nabít za pouhých 18 minut.

xiaomii.jpg

Také jsme psali:

Reklama