Krásný den,

na téma morálka se mi vždy vybaví jedno. Pracovala jsem již čtvrtý rok brigádně jako servírka v jednom letním stánku. Byli jsme na dvě směny po čtyřech lidech. Byla to dřina, a to nemyslím jen fyzicky, ale hlavně na naši psychiku. Na denním pořádku bylo dohadování s lidmi o zálohy na sklo. Místní lidé odmítali platit.

Jsme malá dědina, tak 600 obyvatel. A jak už to bývá, známe se, ale to neznamená, že musím každému věřit. Když to někdo dostal bez zálohy, že si dá jen jedno pivo, samozřejmě lhal. Sklo už jsme neviděli, a to nemluvím o vrstevnících, ale o dospělých lidech.

Ale to není to podstatné, co jsem chtěla napsat. Otevíračka byla od devíti od rána a končilo se až kolem druhé ráno, o diskotéce okolo páté vždy i s úklidem. A za to všechno jen 40 na hodinu, někomu se to bude možná zdát dost, ale není, za tu dřinu.

Celé léto jsme se o tom s naším zaměstnavatelem bavili a slíbil, že to zařídí. Tak se nestalo, ještě se nás snažil připravit o naše peníze. Strašně ho rozčilovalo, že jsme si nechávali tringelty, prý se to vždy dávalo do pokladny, ale my jsme si je nechávali.

Tak když přišlo na inventuru, tak z nás všech udělal zloděje, že prý máme manko za jeden měsíc kolem 50 000 Kč. Že se to prý nikdy nestalo. Vše se vysvětlilo, byla to jeho chyba v inventuře. Ale nestalo se to jen jednou. Druhá směna měla koncem léta manko za jeden týden 20 000 Kč. Všechny je na místě vyrazil. Také že jim nedá výplaty a zbytek si budou muset odpracovat.

Jenže chyba lávky. Jedna holka byla jeho rodina a ta na něj poslala sveho tatínka. Náš zaměstnavatel se nestačil divit, hned druhý den se ukázala pravda. Ani se jim neomluvil, že je prý jen člověk. Kdybychom si mohli vybírat, šli bychom jinam.

To víte, oženil se, teď se mu narodilo malý a také si koupil auto. Co by ty prachy strkal nám. Bylo toho mnohem, mnohem víc. U mě je to nemorální člověk, jiného takového snad neznám. Nikomu bych nepřála takového člověka potkat.


Peníze dělají divy. Ale i v tom špatném slova smyslu. Zkuste si najít jinou brigádu a nenechte se okrádat!

editorka Mira

Téma na úterý - Morálka

Proč byla vůbec morálka „vynalezena“?
Dodržujete zásady slušnosti?
Existuje ještě morálka mezi lidmi?
Jsou pro vás etické a morální lékařské výzkumy?
Co je podle vás maloměšťáctví?
Znáte případy falešné morálky?

Napište nám, odměníme Vás!
redakce@zena-in.cz

Reklama