hraci deka

Dětské hračky jsou pro rodiče vždy aktuálním tématem. V dobách babyboomu a navíc před Vánoci to platí dvojnásob. Aktuálně letí hračky nejen roztomilé a barevné, ale hlavně hračky s řadou funkcí podporujících psychomotorický vývoj dítěte.

Za edukativní, čili výukové, se již nepovažují pouze zvukové hračky nebo různé skládací kostičky. Moderní hračky by měly pomáhat rozvíjet základní i jemné motorické schopnosti dítěte, podporovat smysly, představivost, vnímavost a poznávání, schopnost získat citové vjemy, pochopení následků a příčiny. Hraním dítě získává také přehled o světě, pochopení toho, že lidé i objekty existují, i když právě nejsou vidět, a rozvíjí schopnost vyjádřit své pocity verbálně i neverbálně.

Nejvíce záleží na tom, jak je hračka vyrobená, jestli je jednoduše uchopitelná, jestli dítě zaujme a jestli je na ní něco, co bude moct dítě „objevovat“, ať už z hlediska smyslů, zraku, sluchu nebo motoriky.

Učíme se už od kolébky

Jen co přijdeme na svět, už se ho učíme poznávat. Právě první měsíce života jsou, co se „učení“ týče, ty nejdůležitější.

Pro nejmenší děti jsou nejprodávanější a nejoblíbenější aktivní deky, které nabízejí hned několik druhů vzruchů a podnětů. Navíc většina těchto hracích ploch zároveň s dítětem roste, dají se doplňovat různé nové hračky, a je tak splněn i další aspekt hraček, a to ten, že i dítěti vydrží nějakou dobu a nestanou se jednorázovým výrobkem.

Například aktivní deka s hrazdou na obrázku nahoře rozvíjí v dítěti smysly díky různým texturám na dece, barvám, hrazda zase rozvíjí motoriku a sluch je rozvíjen zvukovými doplňky. Dnes již existují i hračky s mp3 přehrávačem pro příjemné usínání s pohádkou, nebo třeba pro výuku jazyků.

„Nejlépe se prodávají hrací deky s hrazdou či aktivní závěsné hračky na kočárky a autosedačky. Malé děti mají také rády různé formy zvukových hraček, se kterými se mohou učit třeba hlasy zvířat, opakovat slova nebo zpívat melodie,“ potvrzuje Zora Machová, spolumajitelka společnosti For Baby.

Na co si dát pozor?

Pokud se chystáte k nákupu nových hraček, mějte na paměti, že kvalita má přednost před kvantitou. „Je potřeba dbát na bezpečnost a nezávadnost materiálů u všech hraček, obzvláště u těch pro nejmenší. Je lepší sáhnout po renomovaných známých značkách, které své výrobky prověřují a vyrábějí je z nezávadných materiálů. Rodiče by si měli dát pozor na různé napodobeniny známých značek, a těm se vyhnout. Mohou totiž obsahovat ftaláty, nonylfenoly nebo olovo - ty jsou pro zdraví dětí velmi škodlivé,“ upozorňuje Renata Jechová, dětská lékařka.

O nevhodných hračkách pro děti, které se objevují na trhu, se můžete včas dozvědět například na stránkách České obchodní inspekce.

Vzpomínáte si na své hračky z dětství? Kterou jste měla nejraději? Myslíte, že dnešní moderní hračky jsou zbytečný přežitek, nebo nutnost?