Ucpaný slzný kanálek umí naše miminko pěkně potrápit. Slzení či hnisavý výtok z oka často přetrvává i několik týdnů a pouhým proplachováním se ho většinou nezbavíme. Jak ulevit od zánětu a ucpaných kanálků masáží, nebo průplachem nám poradili odborníci z Dětského očního centra Kukátko.

Zhnisané očíčko se u našeho synka objevilo asi ve třech měsících. Nejdřív mu jedno očko stále slzelo (vždy to stejné), a pak se přidal i hnis. Nakonec se ráno budil s očíčkem zalepeným tak, že ho nemohl ani otevřít. Bylo mi ho tenkrát strašně líto a snažila jsem se mu pomoct tak, že jsem oko několikrát denně proplachovala. Začali jsme s Omnisanem, pokračovali borovou vodou a Opthalmo Septonexem. Nezabíralo nic. Asi po týdnu neúspěšné léčby už jsem byla tak zoufalá, že jsem zkoušela i babské rady a tipy z internetových diskuzí jako vtírání nebo stříkání mateřského mléka do oka. To má prý blahodárné účinky i při takovéto aplikaci. Zabralo to, ale bohužel jen na několik dní.

eye

Tenkrát jsem ještě netušila, že se jedná o ucpané slzné kanálky a jediné, co spolehlivě pomůže, pokud to neodezní samo, je masáž nebo průplach slzovodu. Ucpané slzné kanálky se objevují u takto malých dětí velmi často a bez správné léčby se často vrací. Ideální je tedy začít problém řešit hned, jakmile se objeví. Pokud děťátku ještě nejsou ani dva měsíce, věc se většinou řeší konzervativně – masáží slzného vaku. Tato masáž, prováděná pomocí prstu, kterým tlačíme na bod u kořene nosu, by měla urychlit zprůchodnění slzovodu a vyřeší problém až u 80 % dětí v této věkové kategorii. Pokud masáž nepomůže u dítěte ve věku 3–4 měsíce, můžeme už přistoupit k průplachu nosního slzovodu a sondáži slzných cest.

Zákrok je to poměrně rychlý, nebolestivý a provádí se bez narkózy. Nejprve se přistoupí k průplachu slzovodu skrz slzný kanálek. Pokud to nezabere, pokračuje se ještě sondáží slzných cest tak, aby došlo k jejich zprůchodnění a odstranění případných slizničních překážek. Po provedení tohoto zákroku se doporučuje pokračovat v masážích a aplikovat desinfekční nebo rovnou antibiotické kapky. Pokud po zákroku nedojde ke zlepšení, může být zopakován, ale nejdříve po 14 dnech. Druhá sondáž problém řeší u většiny dětí, kterým první zákok nepomohl. . S problémem ucpaných očních kanálků vám rádi poradí a pomohou v Dětském očním centru Kukátko, kde se na tyto i jiné problémy dětských očí specializují.

Nejdůležitější je začít s léčbou včas a co nejdříve, ideálně již při prvních obtížích se obrátit na očního lékaře. Včasný zákrok je podstatný zejména proto, že pokud bychom léčbu oddalovali, oko se může zanítit opakovaně a dokonce se může zánět rozšířit i do oka zdravého. Léčbu je možno provést přibližně do 6 měsíců věku dítěte. Pokud to zanedbáme a začneme problém řešit později, může se stát, že se trvale uzavřou slzné cesty a dítě bude muset v nemocnici podstoupit operační zákrok v celkové anestezii. Nepodceňujme to tedy.

Na tomto tématu, které je pro mnoho maminek důležité, spolupracujeme s Dětským očním centrem Kukátko. Zde se specializují na problematiku očních onemocnění a vad dětí a provádějí zde při ucpaných kanálcích zákroky, které dítěti vyřeší problém. Více najdete na www.detskeoci.cz.

O tom, jak zjistit, jestli jde opravdu o ucpání slzovodu, jak přesně zákrok probíhá, kde se provádí a na koho se máme při podezření na tento problém obrátit, si budeme povídat příště s oční specialistkou MUDr. Evou Jerhotovou z Dětského očního centra Kukátko.

kukátko

Více najdete na www.detskeoci.cz.

Reklama