shutterstock-1564657528.jpg
Foto: Shutterstock

Jana 29 let, Středočeský kraj
Ve školce jsme museli udělat místnost, do které musíme dovést a izolovat dítě v případě, že se nám zdá nemocné. Od té doby se to stalo už dvakrát. Nezlobím se ani na rodiče, protože ty děti opravdu vypadaly ráno zdravé, ale přes den dostalo jedno horečku a druhé kašel. Test na Covid naštěstí vyšel negativně, jinak bychom musely všechny do karantény.

Nejvíce mi však vadí, že moje kolegyně patří do rizikové skupiny, takže je zatím pořád doma a já jsem na děti sama, některé dny mi chodí pomáhat jiné učitelky z jiných tříd a takto se střídáme. Nemůžu se tedy pomalu ani nadechnout nebo si dojít na záchod.

Petra, 40 let, Královehradecký kraj
Provoz u nás nebyl vůbec přerušen, ačkoliv všechny ředitelky ve městě zavřít chtěly. Dětí bylo minimum, někde občas žádné. Teď už je provoz úplně normální, nemám zprávy z jiných školek, ale u nás jsou stavy běžné. Chybí však jedna učitelka, takže já jsem najednou bez AP (nahrazuje chybějící učitelku, která je mateřské dovolené) a na třídu jsem až do konce června sama. Jsem v rizikové skupině, přesto nemáme vůbec žádné opatření. Jsem za to ale ráda, protože děti v rouškách by byly „psycho“ a stejně by nepomohly. Děti jsou v kontaktu vzájemně i se všemi učitelkami. Nedodržujeme tedy ani skupiny.

Naprosto jsem ztratila iluze o tom, že by vládě nebo vůbec někomu kromě nás záleželo na životě učitelek. Téměř zákaz vycházení a školky v provozu? Kdo jen tento hyenismus mohl vymyslet? A jak je možné, že veřejnost si tohoto strčení nejmenších do první linie kvůli penězům vůbec nevšimla, to už jsou pro všechny peníze více než život? Vláda rozhodla a lid mlčel…

Soňa, 45 let, Liberecký kraj
Otevřeno máme teprve od 25. 5. a z 24 dětí nastoupilo jen 13. Vše se točí kolem hygieny, pečlivě sledujeme děti při mytí rukou, povídáme si o důležitosti ochrany zdraví, co nejvíce jsme venku (lesík máme nedaleko), do města nesmíme, jen zahrada, les, volná příroda. Všechna nařízení striktně dodržujeme, daří se nám držet dobrou náladu mezi dětmi, denně měříme teplotu, jako záhadou zmizela rýma a kašel u dětí. Všichni jsou zdraví. Zohledňujeme alergie (musí mít potvrzení od lékaře).

Přijde mi ale přehnané, že nemůžeme projít městem třeba na cyklostezku nebo do lesoparku, máme povolené pouze dvě trasy na vycházku. Přitom celý okres měl od začátku pouze 7 lidí nakažených. V našem městě a okolí nikoho. I tak ale nařízení respektujeme.

Lenka, 52 let, Olomoucký kraj
Jsme vesnická školka, jednotřídka a chodí zhruba 2/3 dětí. Všechna opatření zvládají skvěle. U umyvadel máme obrázky s postupem umývání, děti postupují pečlivě a zodpovědně podle nich. Papírové ručníky máme a ty jsme doladily tento týden. Ve školce roušky nenosí, ale mají do rezervy ve skříňce. My je máme při styku s rodiči, oni taky. Jen jeden tatínek zapomněl, takže byl vykázán před školku a po druhé se incident neopakoval. S dětmi se bavíme o tématech – proč nemůžeme mít plyšáka – no protože by na něm mohla být korona a pak by onemocněl.

Alena, 50 let, Zlínský kraj
Jsem v šoku z toho, co si k nám dovolují rodiče. Otevřeli jsme toho 25. 5. a když se bavím s kolegyněmi z ostatních MŠ, tak žádná nemá tak hrozné zkušenosti s rodiči jako my. Několika jsem musela vysvětlovat, že dítě s příznaky prostě do školy pustit nemůžeme. Tatínek jedné holčičky byl velmi hrubý, i když se dříve choval normálně. Chápu, že to má těžké, protože ho vyhodili z práce a on teď chodí do skladu, ale my to prostě nemůžeme riskovat. Tvrdí, že má holčička alergie, ale ty by musela mít potvrzené od doktora. Netvrdím, že má koronu, ale prostě to nejde. Máme smůlu na rodiče, děti jsou jinak skvělé.

Čtěte také:

Reklama