jirina-bohdalova.jpg
Foto: Profimedia

Herečka se narodila truhláři Františkovi a služebné Marii. Matka Jiřiny se věnovala ochotnickému divadlu, takže je možné předpokládat, že láska k divadlu a umění vůbec byla v jejím případě dědičná. Rodinou situaci však zkomplikoval fakt, že otec Jiřiny byl v roce 1954 odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání patnácti let, který si odpykával ve věznici ve Valdicích. Důvodem mělo být napomáhání k velezradě. František Bohdal totiž napomáhal k emigraci Ladislavovi Karlovi Feierabendovi. Za zdmi věznice nakonec strávil sedm let.

Jiřina Bohdalová navštěvovala dívčí gymnázium a po maturitě pracovala tři roky jako učitelka na základní škole v Ostravě. Ovšem na svou touhu věnovat se divadelnímu umění nezapomněla. Vlivem matky totiž v dětství navštěvovala nejen ochotnický soubor, ale také baletní školu. Dokonce za sebou měla i zkušenost s televizním a filmovým natáčením. Objevila se ve snímcích Pižla a Žižla na cestách, Zlatý člověk či Madla zpívá Evropě.

Nakonec byla na třetí pokus přijata ke studiu herectví na DAMU, kde absolvovala v roce 1957 v inscenaci Josefína. Svou profesionální kariéru zahájila v Městských divadlech pražských, konkrétně v ABC. A to po boku samotného Jana Wericha. Právě kvůli jeho osobě byla kontaktována StB, avšak odmítla o něm podat jakékoliv informace. Přesto byla ve svazcích vedena jako agent až do soudu v roce 2004, kdy bylo konstatováno, že její jméno ve svazcích figurovalo neoprávněně.

Kromě velkého počtu divadelních rolí má Jiřina Bohdalová na svém profesním kontě také mnoho zkušeností s dabingem. Svůj hlas propůjčila Rákosníčkovi, Křemílkovi a Vochomůrkovi a namluvila například také Pohádky ovčí babičky a mnoho dalších. Z jakých filmových rolí si Jiřinu Bohdalovou budeme pamatovat už navždy? Vzhledem k tomu, že celkem natočila stovky filmů a seriálů, není možné si připomenout všechny. Vybíráme však ty podle nás nejzajímavější a nejznámější.

Světáci (1969)
Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání alespoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Jiřina Bohdalová ve snímku zářila v roli lehké dámy po boku svých neméně vynikajících kolegyň Jiřiny Jiráskové a Ivy Janžurové.

Ucho (1970)
Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho“ zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice – vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. 

Přítelkyně z domu smutku (1992)
Skutečný příběh statečné a odhodlané disidentky Evy Kantůrkové, který natočil režisér Hynek Bočan, je doslova protkán strhujícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová v seriálu představuje neuvěřitelně žravou notorickou kapsářku Helenku, která si celý život přála být pouťovou princeznou.

Nesmrtelná teta (1993)
Televizní pohádka Nesmrtelná teta, která si získala velkou oblibu diváků, vznikla na motivy klasické pohádky K. J. Erbena “Rozum a Štěstí". Autor scénáře a zároveň renomovaný režisér Zdeněk Zelenka však tuto kouzelnou dvojici, která neustále řeší problém, kdo z nich je důležitější, obohatil o věčně aktuálního protihráče, o postavu Závisti. A právě tato role vynesla Jiřině Bohdalové cenu Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon.

Fany (1995)
Příběh primářky Jiřiny Venclovské v obdivuhodně syrovém podání Jiřiny Jiráskové a její mentálně retardované sestry Fany, jejíž role se ujala právě Jiřina Bohdalová, si získal srdce nejednoho diváka. Bohdalová ztvárňuje mentálně opožděnou Fany s odzbrojující lehkostí a dětskostí sobě vlastní velmi uvěřitelně. I za tento snímek byla Jiřina Bohdalová oceněna Českým lvem.


 

A jaký film s Jiřinou Bohdalovou je váš oblíbený?

Zdroj: Československá filmová databáze, Osobnosti - Jiřina Bohdalová, Wikipedie