Další příspěvek přišel od čtenářky Dadmy. Můžete si přečíst nejen to, jak jako dítě nosila paní učitelce na poštu dopisy.

Také jsem jako dítě využila každé příležitosti, kdy jsem se mohla „ulít“. Děkuju za příspěvek, milá Dadmo.


Dobrý den.

Od doby co jsem seděla ve školní lavici uběhlo hodně let. Učitelé byli různí, ale většinou jsem měla na kantory kliku. V první a druhé třídě jsem měla vynikající učitelku. K nám na sever chodily po ukončení studia i učitelky z Prahy. Pobyly 2-3 roky a vracely se. V naší třídě učily tři. U jedné jsme obdivovaly módu. Měla oblečení z Tuzexu. Druhá nám vždy vyprávěla o divadle. Měla ho ráda a hodně představení asi navštívila, i když byla chemikářka. My jsme to věděly a zneužívaly toho. Vždy jsme jí poprosily, aby nám vyprávěla, kde byla a hodina chemie utekla jak nic. Třetí si u nás našla lásku. A jelikož nebyly mobily a do ředitelny, kde byl jediný telefon si vyřizovat milostné vzkazy chodit nemohla, tak vždy poslala mě na poštu se vzkazem. Tenkrát si určitě neuvědomovala co riskovala, když mě poslala ze školy ven. A já byla ráda, že jsem se ulila z hodiny. Na školní léta vzpomínám ráda, ale tenkrát, když jsem měla možnost do školy nejít, tak jsem se „ulila“. S učením jsem problémy neměla. Letos budeme mít sraz se spolužáky po 45 letech.

Znám školu i z druhé stránky jako matka. Problémy jsme měli pouze se synovou učitelkou v první a druhé třídě. Měla svérázné metody a v květnu vždy již odjížděla do lázní léčit si nervy. Bývala dobrá období i období horší, ale děti zvládly SŠ i VŠ a my jako rodiče s nimi.

Moje děti jsou oba vystudovaní kantoři. Dcera učí na střední škole. Syn učil asi dva roky a ze školství odešel. Je to škoda právě muži jsou v tomto povolání potřební. Povinností hodně a peněz málo. A nejvíce mě štvou lidi, kteří neví co toto povolání obnáší a jejich první je co by chtěli, jsou čtyři hodiny v práci a ještě mají dva měsíce prázdnin. To by bylo na další článek a opravdu vám mohu zodpovědně napsat, že takhle jednoduché to kantoři opravdu nemají.

Přeji všem, kteří máte děti školou povinné dobré učitele a učitelům pozorné žáky a spolupracující rodiče.

Dadma

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Kantor ideál.

  • Poznali jste v životě nějakého úžasného učitele?
  • Jaký by podle vás měl být ideální kantor?
  • Co by měl umět?
  • Mělo by být podle vás ve školství víc mužů?
  • Vzpomínáte na nějaký zajímavý film nebo scény z filmů o učitelích?

Na vaše příspěvky se budu těšit a jako obvykle jedna z vás za něj dostane pěkný dárek, knížku Pohádky, legendy a bajky severoamerických Indiánů (Gustav A. Konitzky). Pište dnes do 14.30 hodin na známou adresu redakce@zena-in.cz, heslo je KANTOR IDEÁL. Předem děkuju!

kniha

Reklama