Zdrávstvujtě ženštiny.

Omlouvám se, že píši češtinou docela znějící ruštinu. Ale moje klávesnice nezná azbuku. Ale zpět k ruštině. Já, skoro 50letá, jsem zažila výuku ruštiny jak na základce, tak i na střední škole. Dobře si pamatuji, když v r. 1968, kdy jsme v září nastoupili do školy, přišla nová učitelka. Postavila se před tabuli a pronesla: "Milé děti, jistě víte, co se o prázdninách u nás stalo, proto se ode dneška budeme kromě českého jazyka učit i ruský jazyk." A jako ukázku nás rusky pozdravila - ZDRÁVSTVUJTĚ REBJÁTA, JÁ VÁŠA NÓVAJA UČÍTELNICA PO RUSKOM JAZYKU.

Docela nás to zaujalo a řekla bych, že jsme se i těšili. Dodnes si pamatuji první ruské slovo, které jsme se naučili - bylo to KATOK (kluziště). Paní učitelka (pardon tehdy soudružka) se moc snažila nám hodiny ruštiny zpříjemňovat. Pouštěla nám ruské básničky, písničky na gramodeskách, promítala filmy, hlavně kreslené pohádky typu JEN POČKEJ, ZAJÍCI. Musím se přiznat, že mě ruština bavila skoro víc než čeština, protože byla snazší, hlavně v gramatice.

A tak to pokračovalo i na střední škole. Tam jsme dostali kantora, rodilého Rusa, který s námi piloval slovíčka až do perfektní výslovnosti. Pak se na školách objevila soutěž "O zemi, kde zítra znamená už včera." Přihlásil nás do ní. I když jsme ze začátku brblali, pak nás to chytlo i z důvodu, že jsme byli na měsíc osvobozeni z ostatních předmětů. No nakonec naše třída vyhrála okresní kolo. To bylo radosti, a dokonce jsme ochutnali pravou ruskou vodku, kterou náš kantor přivezl z rodné Moskvy. Kromě vodky přivezl i adresy našich vrstevníků a začalo dopisování na dálku. Já jsem si podle charakteru dopisu i fota vybrala dlouhocopatou Natašu. Psaly jsme si až do r. 1990, kdy mi od její dcery přišlo parte, že Nataša zahynula při výkonu služby. Byla totiž policistkou. No a dnes se znovu ruština (aspoň u nás na západě, konkrétně v Karlových Varech) stává neodmyslitelným jazykem pro stálou práci a výsostné postavení.
 
ŽELÁJU VAM KRASÍVIJ ZÍMNYJ DĚŇ VÁŠA
Januše.
Také jsem absolvovala vámi zmiňovanou soutěž, až na to, že jsme obdrželi místo vodky samovar :-( Udržujte ruštinu, z Varů se stala ruská enkláva - je toho tréba.
Soutěžili jste, dostávali dary?
 

ČTVRTEČNÍ TÉMA:
RUSSKIJ JAZYK
Pamatujete si slovíčka?
Napsali byste ještě něco azbukou?
A co tvrdé a měkké znaky?
Zarecitovali byste básničku?
Co víte o Sovětském svazu?

Domluvíte se rusky?
Uvítáme vaše příspěvky v ruštině!
redakce@zena-in.cz


 

Reklama