Tuhle jsme se po dlouhé době zase sešly na babinci a semlely páté přes deváté, jak už to na takových dámských „dýcháncích“ chodí. Mimo jiné přišla řeč i na kamarádčiny potomky, které si pamatuji jako batolata. Z malého Vojty, který měl neustále na krajíčku a nudli u nosu, už je maturant s dredy do pasu, Apolenka parádivá se dala na jadernou chemii a Leonka zula baletní piškoty a studuje design. Mimochodem to je ta holčička, kterou jsem připravovala k přijímačkám a párkrát o ní na našem magazínu psala.

kid

A tak jsem se tak trochu oslím můstkem přenesla k tématu dne, a tím je učení s dětmi. Možná máte podobné zkušenosti, ale přišla jsem na to, že učit cizí děti je mnohem snazší než učit vlastní. Naštěstí  to nebylo potřeba. Maximálně jsem je mohla vyzkoušet z dějepisu nebo přírodopisu, ale kdyby za mnou přišly, abych jim vysvětlila slovní úlohy z matematiky, byla bych v koncích.

Jediné, na co jsem si troufla, byl tenis a lyže, ale stejně to nebylo ono a zůstala jsem jen u základů. Postrádala jsem tu správnou důslednost. Když jim něco nešlo a začaly skuhrat, došla trpělivost i mně. Od toho tu ale byli profesionálové, kterým jsem svá dítka mohla předat. Ti se dokázali nad počáteční nezdary a slzy povznést, děti uchlácholit a udržet si přirozenou autoritu, aniž by jim ruply nervy. Zkrátka, umět někoho učit se musí umět. Možná jsem svou pedagogickou „neschopnost“ zdědila po své mamince a vzala si z ní ponaučení.

Jako dnes si pamatuji, když učila mou mladší sestru „Máma má mísu, Ema má mámu“ a ségra to neustále motala, až mámě došla trpělivost a praštila ji slabikářem. Zřejmě si myslela, že je to jediný způsob, jak jí to natlouct do hlavy, ale sestra nějak nešťastně uhnula a trefila ji do ucha, které vzápětí zmodralo. Pak z toho měly trauma a plakaly obě. Ségra ze šoku a máti z toho, že to přepískla.

Dnes se tomu smějeme, ale tenkrát nám to moc legrační nepřipadalo. Od té doby se s ní raději učil mnohem trpělivější a pedagogicky nadanější tatínek.

Jak to máte vy, milé ženy-in?

Učíte se svými dětmi? Jaké předměty vám „jdou“ a na jaké už nestačíte? Myslíte si, že jste dobrý pedagog, nebo na to nemáte vůbec buňky? Kdo roli domácího učitele zastane za vás? Co jste své děti dokázaly naučit? Šlo to snadno, nebo ztuha? Máte trpělivost a autoritu?

Učili se s vámi vaši rodiče? Dokázali vám látku vysvětlit, abyste ji pochopily? Máte nějakou příhodu s učením svým, nebo svých dětí?

Napište nám na dnešní téma.

Na vaše příspěvky, rady, příhody a názory se těšíme na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama