Uzavřená obuv ze syntetických a neprodyšných materiálů, zvýšená potivost nohou, navlhlé boty, časté návštěvy sauny či veřejných bazénů. Pro toto všechno je společným jmenovatelem zimní období a zároveň toto vše nahrává patologickým plísním, které se rády usídlují na nohách a způsobují nepříjemný zápach, svědění pokožky mezi prsty a plíseň na nehtech či pokožce.

mykóza

Mykóza postihuje ať už nárazově nebo dlouhodobě velkou část populace. Plísním a kvasinkám totiž svědčí náš moderní životní styl plný stresu, fast foodu a jednoduchých cukrů konzumovaných v nadměrném množství. Svou roli také hraje zvýšená konzumace antibiotik, nešetrné mycí prostředky, nedostatečná anebo omezená hygiena (například při snížené pohyblivosti po úrazech) a v neposlední řadě dědičné sklony k některým kožním chorobám (například atopický ekzém).

Mikroskopické houby, mezi které řadíme plísně i kvasinky, se vyskytují všude kolem nás. Nejrizikovější prostory jsou ty, ve kterých je vlhko a teplo a pohybuje se zde velké množství osob. Jde hlavně o wellness, bazény nebo sauny. Nakazit se ale můžete i na pedikúře, z koberce či přezůvek, na kterých ulpěly šupinky nakažené kůže.

„Preventivně doporučuji každému domácí koupele nohou ve slabém roztoku hypermanganu, a to zejména po návštěvě bazénů či wellness center,“ uvádí MUDr. Karel Mencl, CS., který se oboru lékařské mikrobiologie a mykologie věnuje již přes třicet let. „Nejlepší je ale počínající kožní plísně podchytit již ze začátku. Pokud začnete pozorovat drobné popraskání kůže mezi prsty nohou, zvýšenou potivost či nepříjemný zápach nohou, Biodeur Preventdoporučuji již při prvním podezření přizvat na pomoc chytrou houbu.“

Chytrá houba je predátorský druh mikroskopické houby, která umí pronikat do buněk plísní a kvasinek. Vysává z nich pro sebe potřebné živiny, čímž nám vlastně poskytuje velkou službu: zbavuje nás – lokálně a bez jakýchkoliv nežádoucích účinků – nepřátelských plísní, které nám působí obtíže. K lidem se chytrá houba chová veskrze přátelsky: poté, co zkonzumuje veškeré patogenní mikroorganismy, odrůstá tento plísňový predátor spolu s nehtem nebo se jednoduše odloučí spolu se starými kožními buňkami.

Biodeur PreventBiopreparáty s chytrou houbou na nohy můžete využívat jako večerní lázeň ve formě rozpustných tablet či prášku, jako zásyp na nohy i do bot, nebo jako zábal, který aplikujete přes noc. „Dbejte na důsledné ošetření. Aby vám chytrá houba mohla účinně pomoci zastavit rozvoj a šíření mykózy, je třeba svědomitě dodržovat návod a nepřestat hned po prvních úspěších,“ uvádí MUDr. Mencl.

Biodeur PreventChytrá houba Pythie Biodeur Prevent 3x3 g

Biologický přípravek ve formě šumivých tablet ke koupelím nohou je vhodný pro péči o pokožku na nohách se sklonem k plísním, pro péči o nohy se sklonem k zápachu a potivosti.

Zakoupíte v běžné lékárenské síti od 319 Kč.

Chytrá houba Pythie Biodeur Nail 3x3 g

Biologický přípravek vhodný pro péči o nehty na nohou se sklonem k plísním. Šumivé tablety určené k přípravě nočních zábalů na nehty.

Zakoupíte v běžné lékárenské síti od 370 Kč. 

Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent Foot powder 1x4 g

Přípravek ve formě zásypu vhodný pro péči o nohy se sklonem k zápachu, potivosti a plísňovým chorobám. Originální kompozici mikroflóry zaprašte na nohy a do nošené obuvi před nazutím. Zaprašování opakujte dle potřeby.

Zakoupíte v běžné lékárenské síti od 87 Kč.

Co můžeme udělat pro zdraví svých nohou sami?

1.       Prevence – půl zdraví

Ať už se chystáte do bazénu či do sauny, vsaďte na lehce omyvatelné plastové pantofle či žabky s protiskluzovým profilem. Vlhké a teplé prostředí totiž plísním nahrává, nedávejte jim šanci!

2.       Hygiena především

Dbejte na hygienu, nohy si po koupání či sprše pečlivě vysušte a ošetřete mastným krémem či kokosovým olejem. Plísně totiž napadají narušenou i přesušenou pokožku, neboť se na ní tvoří mikroskopické trhlinky.

3.       Nic se nemá přehánět

Stejně jako nedostatečná hygiena, i ta přehnaná natropí více škody než užitku. Pokud bojujete proti zavánějícím nohám, určitě nepoužívejte dráždivá mýdla či alkoholové roztoky a nohy nekoupejte příliš často. Podrážděná a vysušená pokožka zbavená přirozené mikroflóry je ještě náchylnější k napadení plísňovým vetřelcem.

4.       Zdravý životní styl

Plísně si libují, když máte oslabenou obranyschopnost. Naopak zdravou výživou plnou vlákniny, ovoce a zeleniny, ze které vyřadíte průmyslově zpracované potraviny, tzv. rychlé cukry a některá „éčka“, posílíte svůj organismus v boji proti nežádoucím infekcím i proti plísňovým onemocněním.

5.       Čím dříve, tím lépe

Pokud na svých nohách začnete pozorovat jakékoliv změny, jako je zvýšená potivost, podrážděná, zarudlá či šupinkovitá pokožka, neobvyklý zápach či svědění mezi prsty, přizvěte na pomoc biologický preparát s chytrou houbou. Čím dříve zareagujete, tím větší je šance, že chytrá houba zlikviduje počínající plísňové onemocnění!

Reklama