64240ca911b11seznam.jpg
Foto: Se souhlasem Ester

Ester je jednatřicetiletá maminka, která pomáhá lidem s hubnutím, ale také udržováním nebo přibíráním. Je jiná, zaměřuje se na zdravou životosprávu a nevyhledává extrémy. Dostala se k tomu vlastní zkušeností – zhubla s kalorickými tabulkami 38 kilo a když se o svou cestu podělila na Instagramu, okamžitě jí začaly chodit zprávy, jak to dokázala. Nyní má 60 tisíc sledujících a spoustu lidí podle ní úspěšně hubne. Zpočátku dávala obecné rady, nyní se věnuje mimo jiné i individuálnímu koučinku. Zmíněné rady jsou stále zadarmo dostupné na jejím Instagramovém profilu a pro ty, kteří si s nimi nevědí rady nebo si nevěří, má právě koučink. Udělala si Nutri ACADEMY (s fitness) a nyní studuje výživu těhotných a kojících, výživu dětí, sportovců, ale také výživové poradenství.

Ester si prošla poruchou příjmu potravy a i tato zkušenost jí dává možnost se empaticky vcítit do těch, kteří nějakou poruchou trpí a podpořit je. Říká, že díky tomu vznikla Tabulkářka, aby se už nikdo nemusel omezovat a trápit se jako ona sama, což se jí dělo celých 15 let.

Je jiná v tom, že se zabývá i těhotnými a kojícími, což nikdo moc nedělá a díky ní se má i tato skupina žen na koho obrátit. Vysvětluje například, jak navýšit příjem v těhotenství, jak při fázích kojení apod. Dále spolupracuje i se sportovci, kteří mají jídelníčky od profesionálních výživových poradců a říká, že se občas nestačí ani sama divit, jak nízký nezdravý příjem mají od "profesionálů" nastaven.

KlientkaTabulkářky

Jak by ses popsala v tom, co děláš?
Nejsem klasický výživář, co řeší jen úbytek kilogramů, jde mi o to naučit lidi jíst dlouhodobě a udržitelně. Ukázat, že jídlo je kámoš a jak celý princip funguje. Jsem jiná. Nevyhledávám spolupráci s někým, kdo je zdravý a pomoc ode mě nepotřebuje. Pokud mi napíše slečna, že by chtěla zhubnout a já podle fotek a výsledků z InBody vidím, že není co hubnout, kalorický deficit jí zkrátka neudělám. Buď se domluvíme na udržovacím příjmu a cvičení, nebo se zkrátka rozloučíme. Nikdy neodmítnu, ale snažím se držet se zdravého přístupu.

Jak pracuješ? Zaměřuješ se na něco?
Pracuji s tukem v těle, který už poměrně slušně umím odhadnout. Radím zainvestovat do InBody (cca 400 Kč), které vypočítá tuk, vodu, svaly v těle a taky třeba viscerální tuk. Ukazuju, že 70kilové osvalené tělo vypadá jinak než 70 kg s vyšším podílem tuku. Beru v potaz skutečný denní výdej aktivně spálených kalorií a učím tak lidi jíst s tímto ohledem – pokud ležím na gauči, nemůžu jíst stejně jako v den, co jsem byla dvě hodiny cvičit a byla aktivní. Pokud to tak někdo dělá, nemůže se divit, že ho doběhne známý vlčí hlad.

Jaká je tvoje klientela?
Mezi klienty mám všechny generace, nejstarší je 72 let. Začínají i muži. Ne všem pomáhám s redukcí, někteří chtějí udržet váhu, budovat svaly, nebo dokonce přibrat. To je třeba můj bratr, takže pomáhám i rodině.

Proč to děláš?
Protože mě to baví a je mi odměnou to, jak mi lidé píšou, že se cítí skvěle, že to není jen o shozených kilech, ale i o tom, že se jim lépe spí, dokonce mají vyšší libido, nebojí se jíst a hlavně – klidně si bez výčitek dají Aperol a zmrzlinu na dovolené, protože vědí, že to není žádný problém a nemusí po návratu jíst jen brokolici na páře a trápit se hlady.

Holkám se po shození mnohdy podařilo dokonce otěhotnět (není to samozřejmě záruka), zlepšuje se pleť i kvalita vlasů. Chybou je, že lidé často hledají řešení v drahých lécích, kosmetice a doplňcích stravy, ale na jídlo se nesoustředí, přitom nás provází celým životem a je to velmi důležitá část.

Ráda pomáhám druhým a dělá mi dobře, když vidím za prací výsledek a to, že to zkrátka má smysl. Zároveň vidím kolem sebe, jaký se ve výživě točí business, a to se mi nelíbí.

Proč myslíš, že ti to tak funguje?
Největší sílu vidím v tom, že mi lidé důvěřují a kolikrát dávají poslední naději do mě, než půjdou na liposukci nebo podvázání žaludku. Je to tak pro mě velký závazek a někdy i psychicky náročné, protože čtu denně, kolik mají lidé problémů, vidím vyhořelé a zoufalé ženy a nejsou mi jedno. O to větší husí kůži mám, když mi po čase napíšou, jak se mají skvěle a jsou plné energie, která z nich jen stříká.

Ozývají se mi ženy, které se mají vdávat a jsou nešťastné z toho, jak vypadají a chtěly by vypadat hezky v šatech a líbit se. Často jim pomáhám a celou transformaci s nimi prožívám a pak je krásné vidět, jak jsou šťastné v jejich svatební den, na který se tak těšily. A dokonce na fotce výše, kterou vidíte, zhubl i snoubenec (nyní manžel), takže se to opravdu netýká jen žen, ale i mužů.

Chci ukazovat, že i unavená máma se může cítit ve svém těle skvěle, není to o tom za každou cenu běžet do fitka a nevynechat den, ale umět jíst v souladu s výdejem.

Jaké máš plány do budoucna?
Štve mě, že nemáme základy stravování ze školy nebo od útlého věku. Moc ráda bych to dostala do škol a začala pracovat s dětmi na zdravém životním stylu. 

Zdroj: Autorský rozhovor s Ester, Instagram @tabulkarka

Přečtěte si také: