Možná si ještě vzpomenete na jistou reklamu na alkohol, v níž se tvrdilo, že důvod slavit se vždycky najde. A možná ani netušíte, že je to pravda – prakticky na každý den roku připadá nějaký svátek. Ovšem některé jsou pěkně obskurní.

Tak například hory slaví svůj svátek 11. prosince a přidělilo jim ho roku 2003 VS OSN. Spravedlnost ovšem musí být, a tak získaly svůj den i oceány - slaví ho 8. června. Stromy mají hned několik dní – například 22. dubna nebo 20. října a 13. listopadu. A třeba i mokřady mají svůj světový den – připadá na 2. února.

Některé svátky působí trochu jako přežitek – tak například 21. února je Mezinárodní den boje proti kolonialismu, který se slaví na památku povstání bombajských námořníků proti britské koloniální nadvládě ve dnech 19.-23. února roku 1946 a výročí potlačení demonstrace v Káhiře 21. února téhož roku. Moderním hitem je naopak Den širokopásmových služeb, který se slaví 28. ledna a má být symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního internetu.

Na 6. března vyhlásil Český výbor pro UNICEF Den jódu. Ostatní chemické prvky přišly zkrátka a svůj vlastní den zatím nemají – ale co není, může být. Zato můžeme 20. března oslavit svátek frankofonie. O pouhých devět dní dříve si pak můžeme zničit mozkové buňky přípitkem na Evropský den mozku, vyhlášený Evropskou aliancí DANA v roce 1998. O den později, 21. března, si naopak odpočineme na Mezinárodní den zdravého spánku.

Možná častěji než jen jednou za rok by se měl slavit Mezinárodní den boje proti hluku, připadající vždy na Zelený čtvrtek před Velikonocemi. Byl vyhlášen v roce 2004 z iniciativy Hudebně ekologického sdružení HUDEKOS při České hudební společnosti a posléze se k této začínající tradici připojily i obdobné společnosti v Rakousku, Německu a Polsku. Proti tomuto svátku, alespoň pokud vás ráno ruší ptáci pod okny řvoucí, stojí na 1. duben připadající Mezinárodní den ptactva a Světový den ptačího zpěvu připomínaný 2. května.

24. dubna se slaví chvályhodný Světový den laboratorních zvířat - Den boje proti vivisekci, vyhlášený anglickou společností NAVS, a na výroční den narození Mahátmá Ghándího 2. října připadá Světový den hospodářských zvířat. Poněkud obskurně zní název svátku slaveného 22. května – je to Mezinárodní den biodiverzity - rozmanitosti živé hmoty obývající Zemi a vyhlásilo ho, jak jinak, OSN.

Chmurný, ač absurdní prvek v sobě nesou svátky jako Mezinárodní den smutku, slavený 28. dubna a připomínající ty, kteří přišli o život při práci. Vyhlásila ho Mezinárodní konfederace svobodných odborů roku 1996. Od roku 1986 se 25. května slaví Mezinárodní den pohřešovaných dětí a na druhou středu v říjnu připadá Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof, vyhlášený opět OSN.

Veselit se naopak můžete 13. května na Světový den koktejlu nebo 20. května na Mezinárodní den stepu. 30. května se pak můžete usmířit s předchozími svátky naštvanými sousedy na Svátek sousedů nebo 21. listopadu na Světový den pozdravů - World Hello Day. Zchladit rozpálené hlavy lze také na Mezinárodní koupací den 14. července.

Připadají vám výše uvedené svátky pořád nudné a fádní? Pak si připomeňte 21. června Mezinárodní den trpaslíků nebo 2. července Světový den UFO. A na závěr si můžete užít 6. července Světový den polibku.

Slavíte některý z výše uvedených svátků? Znáte nějaký další, poněkud absurdní svátek? Zalíbil se Vám nějaký svátek a budete ho slavit?

Reklama