Moje maminka schovává boty. Všechny boty, které jsem kdy nosila. Nejen ty první miminkovské a ne pouze ty výjimečně luxusní a už vůbec ne ty, které by se ještě daly nosit. Všechny boty…
Přišla jsem na to náhodou, když jsem hledala jakousi nutnou obouvací proprietu a otevřela starý botník v předsíni. Nevěřila jsem vlastním očím. Nikdy jsem nepatřila mezi maniačky závislé na obuvi, jež jsou schopny koupit si na jeden zátah pět párů bot, přesto mně množství škrpálů vyrazilo dech. Vzápětí jsem se obrátila na maminku s logickým dotazem: proč? Je jí líto to vyhodit? Nenašla si čas na úklid starého haraburdí? Pěstuje nějaký tajný rituál, při kterém starou obuv využívá?
Máma pokrčila rameny a usmála se. Neřekla nic.
Odpověď jsem našla já sama jen pár chvil poté, co jsem si k rozevřené tlamě botníku sedla.
Brala jsem do rukou jeden pár po druhém a docházelo mi, že právě listuji deníkem svého života. A pozor, na rozdíl od mého psaného deníku je tenhle o poznání objektivnější.
Moje první botky. Bílé batolecí ošlapané capáčky. Evidentně jediné období mého života, kdy jsem si mohla říct, že mám malou nohu. Jé! - růžové botky na malém klínku, které jsem na mámě vydyndala ve čtrnácti. Byly to moje první boty na podpatku a naši se kvůli nim hrozně pohádali, táta si myslel, že mám na něco takového ještě dost času. A hele, bílé kristusky, jak já po nich toužila a jak dlouho jsem je sháněla! Typické předrevoluční podpultovky.
Překvapuje mě, jak jsou ošklivé, to jsem vážně nosila? Při té vzpomínce se směju - měla je každá, tak já musela taky. Hm a tyhle o číslo menší kozačky pro mě představují období mých komplexů z velkých nohou, kupovala jsem si malé boty, následky čehož jsou dodnes patrné na mých palcích. Jak jsem mohla být tak blbá, vždyť jsem v nich trpěla jako pes! A proč? Protože jste-li žena nosící boty osmatřicítky, jste drobná a muži vás chtějí, obouváte-li ale čtyřicítky a výš, jste odepsaná. Věděly jsme to všechny…
A jéje, černé Martensky, hned se mi vybavila Británie, jako au pair jsem tam strávila rok, našetřila si na ně a pak si je minimálně dalších dvanáct měsíců nezula. Málem jsem v nich i spala, tak jsem je milovala.
Po černých bufách beru do ruky dokonalou krásu. Moje první opravdové dámské lodičky. S jedenácticentimetrovým podpatkem, černé, luxusní a -jak jinak- o dvě čísla menší, což značí, že moje velikostní komplexy ještě doznívaly. Dala jsem za ně svůj první plat a pak byla zbytek měsíce na suché rýži.
Nakonec beru do ruky velkou kapitolu svého života a všechno se ve mně stáhne. Semišové střevíčky z Francie. Kotníkové, šněrovací, s podpatkem, který -jak jsem se dozvěděla- se odborně nazývá Ludvíkův francouzský. Botičky skutečně vypadají jako z doby Ludvíka XIV. Nechala jsem si je ušít na míru ve vyhlášené obuvnické dílně v Paříži, kde jsem nějakou dobu žila. Majitel podniku, vysoký šarmantní Francouz, mi nejdřív ušil tyhle boty a vzápětí mi zlomil srdce…
Kdyby si nějaký cizí člověk vyrovnal všechny moje boty do řady, leccos by se o mně dozvěděl. Na několika místech by se stoprocentně zarazil a zřejmě by se ptal: Proč nosila tyhle asexuální tenisky? Co mohla mít v tomhle období za strašné trápení, že se odbývala odpudivými důchodkami?!?!? A helemese, mokasíny, nic moc, ale jsou pohodlné, buď byla těhotná, nebo jí spadla klenba, nejspíš obojí. A tady boty z tržnice, asi neměla prachy, byla na podpoře? Nebo už to definitivně vzdala?
Naše boty o nás vypovídají víc, než si myslíme. Ty, které nosíme, stejně jako ty, které jsme už odložily. Zahanbeně se dívám na tmavě modré křusky, které tahám už třetí zimu. Kozačky mi připadají drahé a podpatky nepohodlné. Manžel přejetý rutinou a srdce okoralé životem. A nohy stále dvaačtyřicítky. Nač tedy krásné boty?
Když jsem se po týdnu chystala na cestu domů, podstrčila mi máma do tašky ony střevíce z Paříže.
„Ještě to s nimi zkus,“ řekla jenom.
Od té doby mě moje rodina považuje za neškodného blázna. Mám prý takovou úsměvnou úchylku: schovávám boty. Všechny boty. Svoje i své dcery. Jednou se v nich bude třeba přehrabovat a před očima jí poběží její život. A já se čas od času zadívám na tmavě modré křusky a zeptám se, co se mi stalo, že jsem rezignovala tak moc? A pak přejedu očima ty krásné boty z Paříže a mé srdce se zatetelí. Teď už to vím. Vždy je lepší mít zlomené srdce plné krásných vzpomínek než důchodky na nohách a v duši pusto.
Natahuji si své pařížské boty a šněruju až nahoru.
Ještě to s nimi zkusím…
Desáté slovo soutěže: vědí
A co vy? Má někdo z rodiny podobnou roztomilou „úchylku"? Napište nám do diskuse pod článek krátkou příhodu, nejlepší zveřejníme a odměníme exkluzivním balíčkem přírodní kosmetiky The Body Shop.
Nový komentář
Komentáře
já mám taky asi úchylku
to je krásna uchylka ne?
Krásný článek - já teda botky neschovávám, ale při čtení článku jsem si vybavovala taky své botky, které jsem nosívala. Nejvíc se mi vryly do pamění krásné černé semišové střevíčky, které stály 190,- kčs. Já měla 14 let a našetřila si polovinu, druhou mi dala mamča. Byly to první boty, které jsem si koupila skoro ze svého a byla na to pyšná
každý máme nějakou úchylku, nejhorší jsou ty skryté úchylky
krásně se to čte a když tak přemýšlím já v tom také lítám,mám malý byt ale některých věí a bot se jen těžko zbavuji,pořád říkám to se bude ještě hodit
jo tak takovouhle uchylku má moje mamka v oblečení...vždy přivezete tašku starých věcí a vnucuje to mé 12-tileté dceři že to ještě může nosit asi si umíte představit dceřin pohled....
Je to hezké zavzpomínat
Hezké počtení
. Díky
To je krásné čtení,uklidňující
Milé ženy-in! Musím říct, že tohle je moc hezký článek, díky za něj. Konečně důvod, proč se na tuto stránku budu vracet....
Kdo je ta nová autorka? ...která si mě tak rychle získala, vlila mi novou chuť do života a zahnala mé chmury? Uveřejňujte od ní prosím mnohem víc článků, ráda si od ní zase něco přečtu.
Velice hezky napsané povídání,hned jsem si zavzpomínala na boty svých dětí.A je mě fajn.
Jinak článek je super,úplně jsem se v něm viděla.Hezky napsané:)))
Máme velký rodinný dům,takže si s mýma úchylkama celkem dobře poradím:))))Mamča má taky nějaké naše staré botky,schovávala jsem pro vnoučata a fakt naše malá některé nosí, já mám schované kačenky,tak se jmenovaly moje papučky,které jsem tak milovala,že jsem v nich chodila i spinkat.Kačenky jsou na zip a jsou na nich namalované nádherné kachničky.Já se celkem těžko loučím s věcmi,vždy jsem si vše tak oc šetřila,že se to schovalo ještě pro někoho.Teď mám problém vyhodit i rozlomené brýle.Prostě jsem šetřílek,mamka posléze začala vyhazovat věci potají:))))Alespoň jsem ji naučila vyhazovat staré krámy,jenže já se pak musím rozčilovat s tou svou úchylkou:(
Souhlasím, článek je moc pěkně napsaný, čtivý, víc takových
Jinak já asi žádnou úchylkou netrpím, i když párů bot mám taky nepočítaně
Hezký článek Aleno jen tak dál. Příjemné počtení v záplavě hloupostí.
karlak — #25 Jo! Takhle to má také. I když nemám malý byt, ale nesnáším ten binec starých lidí. Sbírají pak už všechno. Co kdyby se to někdy hodilo?
Já vše nepotřebné vyhazuji. Možná to bude i tím že nemám prostory na letité muzeum nepotřebných nebo památečních věcí. Své vzpomínky musím ukládat bez suvenýrů a záleží na tom jak dlouho mi bude sloužit paměť.
čiperka — #21 To znám, když jsem po dlouhé době přišla do pokojíku, kde jsem vyrůstala, nemohla jsem tomu uvěřit. Zdál se mi tak poloviční, ani jsem si tam nedokázala představit ten nábytek co jsme tam měli, teď by se tam určitě nevlezl
Athenais — #6 Taky jsem si myslela, že to psala Míša. Alenko, chválím - hezké, čtivé, klidné, pohodové..........
čiperka — #21 Já byla asi po 12 letech v Mariánkách (naposled někdy v 10) a taky jsem si je pamatovala obrovské. Dítě si asi všude připadá jako ve velkým světě.