„Dobrý kadeřník je ten, který umí hodně stylů a dokáže zákaznici poradit, jak účesem vyzdvihnout její přirozenou osobnost,“ říká jeden z nejtalentovanějších mladých hair-stylistů v Praze. Co je podle něho in?

 

V salónu TIGI se dává do práce sympatický kadeřník. Fero alias František Holák patří k výrazným osobnostem pražské hair-stylingové scény a po několikaleté praxi u Toni&Guy a řadě zahraničních stáží nyní pracuje pro „více experimentující“, donedávna sesterskou společnost, zaměřenou na využívání nejmodernějších přípravků. Na jeho křesle sedí mladá Lucka, která má jasno. Chtěla by trendy sestřih bob.Fero Holák

 

Co je to?

 

„Bob je účes, který se začal stříhat začátkem 20. století a zažil různé proměny. Ve 30. letech se dělal hodně krátký, po uši, v 60. letech se dávala přednost bobu delšímu s přesahem a přirozenou hustotou vlasů. Dnes zažívá tento střih opět renesanci a ve svém provedení se nejvíce podobá právě době 30. let,“ říká Fero.

 

„Bob je ale jen jeden žánr, vždy záleží na individualitě zákazníka. Za celou dobu kadeřnických úprav se různě účesy vylepšují a zdokonalují, ale nakonec je potřeba přihlédnout k osobnosti člověka, který má účes nosit,“ dodává.

 

 

„Stříhání je 50–60 % práce namokro a zbytek dostříhávání nasucho, kdy zjemňuji hrubé partie účesu a jednotlivé části spojuji, čímž se stává účes více flexibilní, hodně odlehčený. Je takový, že když zafouká vítr z jakékoliv strany, tak se stále drží „sexy chic“.“

 

 

S tím souvisí i závěrečný styl – může být klasický, více streetový (pouliční způsob, více nepravidelný, střapatý, rozlítaný) nebo glamour (více extravagantní styl, sexy, vyzývavý, třeba na večírek). K jednotlivým typům úpravy účesu patří samozřejmě i oblečení.

 

 

„Lucce tady dělám bob více klasický, i když to neznamená, že by to bylo jako z minulého století, protože celkově takový účes může být vnímaný jako lehce extravagantní. Všechno má svoje. Kdybych teď třeba použil jinou techniku prostřihu, budeme se blížit té streetové poloze. Lucka si ale myslí, že to se k ní moc nehodí. Vlastně tady bude mít takový jako náběh na patku, hlavně když to doroste, záměrně vytvářím asymetrii.“

 

 

Proč si Lucka vybrala tento účes?

 „Je pravda, že bob má dneska dost žen. Ne že bych chtěla vypadat jako každá druhá, ale tenhle účes mi hodně sedí, líbí se mi. Vždycky, když přijdu domů s novým účesem, tak je o něco kratší, než by se mému příteli líbilo,“ směje se. „Ale já vím, co chci, pro mě je nejdůležitější, abych se v tom cítila dobře.“

 

„Měla jsem třeba i všechny vlasy ve stejné délce na ramena, a to mi nevyhovovalo, vůbec to nedrželo. Doteď jsem si střih vlasů udržovala delší a byla s účesem spokojená, ale teď mám opravdu chuť zkusit něco jiného.“


Co letí podle odborníka?


MikádoTěžko říct, co je moderní. Na jednu stranu jsou věci, které se stříhají nejčastěji, ale trendy jsou rozmanité.

Dnes je velký zájem o krátké účesy, třeba i geometrické tvary, a vzniká trend anti-fashion. Vyloženě se dá říct, že záměrně neslušivý. Například když má někdo hranatý tvar obličeje a sestřihem se to ještě zvýrazní.

 

Mikáda se těší také velké pozornosti, ale ženy u mikád vyhledávají různé detaily a speciality. Kupříkladu se vrací  klasické mikádo z 20. let, kdy zadní linie je víc těžká, účes je plný a plastický. Ale jsou jiné ženy, kterým geometrické linie nevyhovují a upřednostňují mikádo provzdušněné, hodně zpostupněné. Polodlouhé vlasy sestříhané do různých délek, špiček, protenčené. No a kdo je tím nasycený, právě volí vlasy v účesu husté.

 

Hodně letí stejná délka vlasů a ofina, to je velmi žádané. Ofina může být rovná nebo různě sestříhaná. Zkrátka je v kurzu!

 

Velká inspirace dnes přichází právě z urban street fashion, která přechází až do zmíněného anti-fashion, třeba se používají vlivy punkových stylů. A to se potom uplatňuje i v looku jednotlivých účesů, které pak mají mnoho forem.

 

Dost žen se nechává  stříhat ve stylu Victorie Beckhamové, podle Holáka je to však už zastaralé. Například v Londýně byl podobný účes nejpopulárnější před dvěma lety, kdy to nosila spousta lidí. 

 

A co trvalá? Mluví se o jejím návratu…

 

Kapitola sama pro sebe jsou vlnité vlasy. Ještě dnes jsou moderní a in žehličky, ale stále větší důraz se dává na to, aby vlasy i střihy byly přirozené, aby žena s účesem měla co nejméně práce. Ženy s kudrnatými vlasy mají výhodu, protože kudrliny jsou sexy a takové hravé.

 

Zatímco dříve se dost kadeřníků kudrnatých žen bálo, měli strach je stříhat, protože nevěděli, co s nimi, dnes je to naopak. Takové vlasy jsou žádané, stačí jednoduchá úprava v kombinaci s hair-stylingovým produktem, a je to. I proto se trvalá vrací do obliby. Naštěstí už to není jako dříve, když byl celý salon cítit čpavkem. Není problém si nechat udělat třeba tříměsíční trvalou.

 

A barvy?

 

„Barvení je zase o inspiraci přírodou. Nejsou to už klasické melíry, které tvoří plastiku, jde spíše o stínování. U kořínků vlasy přirozeně odrůstají, vlasy jsou tmavší, a čím jsou delší, slunce je vyšisuje. Stejně tak se barví kupříkladu jen určité plochy, které jsou podbarvené, nejprve tmavší barvou, zespodu jsou zase světlejší.

 

„Je jedno, jestli se dolaďuje původní tón nebo je to jiná barva, ale postupuje se tímto způsobem. Oblíbené jsou teplé barvy čokoládové, zlaté odstíny, červené, ale zároveň jsou k tomu používané i barvy kontrastní, takže klidně křiklavě růžová. Nejde o to, aby to v účesu bylo znát výrazně, ale spíš právě o ten způsob barvení účesu odspodu, z jeho nitra, kdy je výrazná barva překrytá tou většinovou a objevuje se při pohybu vlasů,“ tvrdí František.

 

„Celé ty proměny technik stříhání, které se vlastně stále opakují, nakonec dospěly k maximální praktičnosti. Kartáč i žehlička už jsou navíc, stačí si umýt vlasy, mít kvalitní produkt na jejich údržbu a fén. Ručně se vše poupraví a je hotovo.“

 

 Jak se vám líbí bob? Kdy jste byli u kadeřníka naposled? Jaké účesy preferujete? Jste při jejich výběru odvážná?

 

Foto účesů: Toni&Guy

Reklama