vlasyS klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou z Klubu Diana jsme si pohovořili o účesech a jejich vlivu na psychiku člověka. Pozor - v následujícím článku se o sobě možná dozvíte nečekané věci...

Co o vás prozrazuje váš účes? Na toto téma jsme hovořili s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou z Klubu Diana. Jak se níže můžete přesvědčit, účes například hodně vypovídá o vaší sexualitě.

Více už Zdeňka Sládečková...

Co účes vyjadřuje? Co o člověku říká?
vlasySamozřejmě, že účes a sebevědomí, neboli vědomí či obraz o sobě, spolu úzce souvisejí. Obličej je jakýmsi ústředním a základním místem, které při setkání a komunikaci navzájem vnímáme nejvíce. Účes je vlastně jakýmsi orámováním obličeje - v podstatě jako obraz a jeho rám. Takže podobně jako u obrazu a rámu se snaží autor dát obě dvě složky do souladu. Za toho vyplývá, že takový obraz, jaký o sobě člověk chce mít, kam směřuje, tak ten účes by s ním měl být v souladu - jaký dojem o sobě chce člověk dělat. Proto je na účesu takový důraz.
Druhá věc je, že vlasy jsou také zprávou nejen o sebevědomí, alei o vlastní sexualitě, o tom, zda ji chci skrývat, nebo zda s ní chci jít na trh - aby byla vidět. Sexualita a účes jsou úzce propojeny. Každé má svůj význam a jedno vyjadřuje druhé. Proto se dají účesy rozdělit podle typologie lidí - můžeme u nich očekávat některé druhy účesů spíše, než jiné. Podobné je to i s barvením -barvy vlasů vyjadřují, jak se člověk vnitřně cítí.

vlasyMožná bychom to mohli vzít po jednotlivých účesech, takže: Extravagantní?
Tím, že jste ho nazval extravagantním, tak tento člověk nepochybně nebude zakřiknutý introvert - chce na sebe upozornit nějakou mimořádnost. Jde psychologicky o to vykukovat z davu, upozornit na mimořádnost. Stojí o to lidé, kteří mají komplexy méněcennosti - nejsou-li si jisti svými vnitřními hodnotami, tak si svou hodnotu zvyšují například i mimořádností účesu či chování, vzhledu.

Ledabylý, neupravený?
Ledabylý neupravený účes může být opravdu účes nějaké špindíry, které je jedno, jak působí na ostatní lidi. Ale některé účesy jsou záměrně, šaramantně a velmi složitě konstruované, aby takto vypadaly. Velmi často to bývá u lidí, kteří tím vyjadřují, že jejich životní orientace není na konformitu (to, co se nosí), ale jsou to spíše lidé nekonformní, například umělecky se vznášející na obláčku, či emočně dramaticky zaměření lidé.

Hezky upravený, řekněme konvenční?
Tento účes, myslím, najdeme u lidí, kteří mají rádi úhlednost a čistotu i na sobě a nepotřebují z jakýchkoli důvodů vyčuhovat z davu, být mimořádní.

Odbarvený na blond?vlasy
Jsou lidé, kteří se narodí s velmi světlými vlasy, a ti pak světlé tóny barvami posilují. Neřekla bych, že to u nich znamená něco zásadního. Je pravdou, že v naší zemi jsou blondýnky erotičtějším objektem pro muže, ale stačí přejet Německé hranice a místní muži mají přesně obrácený vkus - tam je vyšší hodnotou tmavovláska. Je to tedy kulturně a místně podmíněné. Jinak pokud se tmavovláska barví na blond, á dojem že bude vypadat něžněji a jemněji a chce tak působit, anebo chce vypadat mladší, protože kadeřnice stále tvrdí, že světlé vlasy omlazují.

Výrazně barvený?
Například na červeno, na zrzavo, na zeleno... to je obvykle u lidí, kteří na sebe chtějí nějak upozornit a oddělit se od ostatních jako individuality. Je to trochu podobné jako extravagantní účesy. Extrémní barva je častá (třeba zelená) hlavně u dospívajících dětí, které se chtějí diferencovat od rodičů a světa dospělých.
Děkujeme za odpovědi na naše otázky!

Jak jste na tom s účesem vy? Také pozorujete, že účes doplňuje vaší osobnost? Napište nám o tom!

Doporučujeme:

vlasyNaše tipy na kosmetické přípravky, díky kterým si vytvoříte skvělý účes, budete pečovat o své vlasy a vaše barva bude zářivá a krásná. Prostě se budete cítit příjemně, přirozeně, vaše vlasy budou korunou krásy!

Barva na vlasy? Naším tipem je nová revoluční barva!

Novinka minulého podzimu, první pěnová barva Perfect Mousse! Jde o první pěnovou dlouhotrvající barvu, která se díky unikátnímu aplikátoru velmi snadno a rovnoměrně nanáší. Protože neobsahuje amoniak, o vlasy zároveň pečuje, dodává jim dokonalý lesk a zářivé odstíny.

Pěnová barva Perfect Mousse znamená skutečnou revoluci v barvení vlasů. Její použití už nemůže být snadnější. Stačí pouze připravit barvicí směs, pěnu pumpovat rovnou do dlaně a vmasírovat do vlasů - stejně jednoduše a rovnoměrně jako šampón. Díky unikátnímu aplikátoru a inovativní konzistenci barva nestéká, a je proto také mnohem jednodušší nanést ji i na zadní části hlavy a na spánky. Vybírat můžete z 15 zářivých odstínů, které vlasům dodají dokonalý barevný výsledek a intenzivní lesk. Více jsme psali zde.

Jaké přípravky si vybrat pro dokonalou péči?

Nová řada Schauma Super ovoce & Výživa nabízí řešení pro suché vlasy bez lesku - poskytuje vlasům vyživující péči, takže výsledkem jsou vyživené vlasy plné lesku. Jemné krémové složení s výtažky z brusinky a plodu acai vlasy regeneruje a poskytuje jim základní výživu i vitaminy. Tyto složky jsou nutné k obnově přirozené krásy vlasů, zejména během dlouhých a chladných zimních měsíců. Pro normální vlasy, které potřebují péči a více lesku, je tu nová řada Schauma Super ovoce & Vitamin. Nabízí péči, která dodá vlasům sílu a neobyčejný lesk. Vysoce účinné složení obsahuje výtažky z granátového jablka a plodu kustovnice čínské - to vše obohacené úžasnou ovocnou vůní. Více jsme psali zde.

vlasy

Účes, který si vytvoříme, drží perfektně tvar díky spolehlivému a prověřenému stylingu. Jaké přípravky vám chceme doporučit?

vlasyTaft Ultra s kapkou arganového oleje.
Tato novinka oblíbené značky Taft kombinuje fixační složky s novou, vysoce účinnou recepturou s kapkou arganového oleje. Výsledkem je dokonalá fixace po celých 24 hodin - pro skvělý účes a úžasný pocit z hebkých vlasů.

Arganový olej je speciální vyživující přísada získávaná z plodů Argánie trnité (Argania spinosa). Tento strom roste pouze v jihozápadní části Maroka a Berberské ženy jeho vysoce výživný olej využívají v tradičním marockém léčitelství již po celá staletí. Arganový olej je mimořádně bohatý na vitamin E, který mimo jiné obnovuje vitalitu a mladistvý vzhled vlasů.

Taft Ultra s kapkou arganového oleje je skvělým řešením pro všechny ženy, které chtějí o své vlasy pečovat, touží po módních účesech, ale jejichž vlasy jsou poškozené rozčesáváním, stylingem, fénováním nebo kulmováním. Více jsme psali zde.

Reklama