Vychovávám třetí dítě školou povinné a každé se učí podle jiných učebnic a jiných postupů. Znáte například indické násobení?

Když se podíváte do současných učebnic a váš ročník narození je pod 1980, nebudete se stačit divit. I vyjmenovaná slova se učí jinak než za naší docházky do školy. Vychovával jsem prvního syna ročník narození ´89, druhého ´93 a nyní na základní školu chodí třetí syn ročník ´01. Ten první se učil v podstatě podle stejného modelu jako já a rozuměl jsem téměř všemu. Druhý měl v učebnicích již pro mne neznámé pojmy, ale dalo se to většinou odvodit, a u toho třetího jsem často na tom tak, že k tomu, abych pochopil, co má za domácí úkol, musím hledat a učit se to jako on.

učení

Třeba matematika byla můj oblíbený předmět. Ale domácí úkol: Vynásobte číslo 435 x12 indickým způsobem. A k tomu podivná tabulka s úhlopříčkami. To je výzva. A to se učí ve třetí třídě. Vy, ročníky 1980 a níže, potkali jste se něčím takovým?

indické násobení

Když kliknete na obrázek – dostanete se na stránku, která vám ukáže, jak tohle násobení funguje…

Nebo například povinné cizí jazyky. V dnešních učebnicích nenajdete stejnou strukturu jako za mého mládí. Na úvod nová slovíčka, něco gramatiky a pak pár cvičení. V učebnicích mého syna již žádná slovíčka nenajdete, jen hromadu konverzace, obrázků a popisků v angličtině. Rodič, který nevládne tímto jazykem, je bez šance pomáhat s domácími úkoly.

Ne, nehořekuju nad tím, jak se svět a vzdělávání mění, a nemyslím si že k horšímu. Já zatím na učení žáka páté třídy základní školy stačím intelektuálně i vědomostně, ale říkám si, že pokud vychovávají děti rodiče, kteří nebyli matematičtí nebo jazykoví premianti, musí mít velký problém pomáhat s úkoly dětem již na prvním stupni.

Někdy si až říkám, zda by škola neměla vzdělávat a nechtít po nás rodičích, abychom část její práce odváděli my.

Dnes máme denní téma, jestli zvládáte učení se svými dětmi. Nejen že se těším na vaše příspěvky, ale také v 8 hodin vám zadám pár úkolů z učebnic pro žáky prvního stupně. Jsem zvědav, zda je bez cizí pomoci zvládnete…

Reklama