Lidí bez práce v České republice v říjnu opět ubylo. Míra nezaměstnanosti podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí klesla mírně na 5,2 % ze zářijových 5,3 %. Počet nezaměstnaných, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce, se snížil na 292 385 osob. Analytici už však zvedají prst – kvůli oslabení ekonomiky čeká nezaměstnanost v příštích měsících růst.

 

„Nad trhem práce se stahují černá mračna,“ komentoval výsledky analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Varujícím znakem je propad v počtu volných pracovních míst. Horší situace panovala na trhu práce naposledy v roce 1998, uvedl Sobíšek.

Říjen bývá z hlediska změny počtu nezaměstnaných jedním z nejlepších měsíců, jelikož čerství absolventi škol jsou již většinou umístění a sezónní práce běží naplno.

 

Počet volných pracovních míst, která ke konci října evidovaly úřady práce, meziměsíčně klesl o 9433 na 130 124 míst. Je to o 13 343 pracovních příležitostí méně než v říjnu loňského roku. Na jedno volné pracovní místo v říjnu připadalo 2,4 uchazeče.

 

Vyšší míru nezaměstnanosti než republikový průměr vykázalo 39 okresů, nejvyšší byla v okresech Most s 12 %, Karviná s 11,1 % a Děčín s 9,8 %. Nejnižší míru vykázaly okresy Praha-západ a Praha-východ (shodně s 1,7 %), Praha s 2,1 % a Mladoboleslavsko s 2,3 %.

 

V říjnu klesla inflace

V uplynulém měsíci se také snížilo tempo zdražování. Podle Českého statistického úřadu klesla míra inflace na rovných na šest procent ze zářijových 6,6 %. Nejvýrazněji tomu pomohl pokles cen automobilů a pohonných hmot.
Reklama