Decoupage, dekupáž neboli ubrousková technika – jednoduché zdobení jakéhokoli povrchu s profi výsledkem. Naučte se tuto techniku krok za krokem. Nepotřebujete k tomu nic speciálního a výsledek bude dokonalý!

decoupage

Chcete si vyzdobit domácnost obrázky, odekorovat skříňku, zkrášlit bílé nádobí, ale necítíte se výtvarně natolik zdatná, abyste obrázky sama namalovala? Přes to toužíte po něčem originálním... Nezoufejte! A vyzkoušejte dekupáž, respektive decoupage čili ubrouskovou techniku. Připravili jsme pro vás stručný a jednoduchý návod, podle kterého to určitě zvládnete.

Co je to dekupáž?

Jde vlastně o polepování plochy ubrouskem. Díky tomu, že na ubrouscích se nacházejí různé krásné vzory, můžete na v podstatě libovolnou plochu tento vzor přenést.

Dekupáž krok za krokem

Co budete potřebovat...

  • Ozdobné ubrousky
  • Lepidlo (ideálně určené pro dekupáž, ale lze použít i obyčejné disperzní)
  • Nůžky
  • Štětec nebo houbičku
  • Bezbarvý lak
  • Trochu trpělivosti

Jak na to...

Vystřihněte motiv, který chcete na zvolený povrch přenést.

decoupage

Rozdělte ubrousek na jednotlivé vrstvy - k dekupáži použijete pouze vrstvu s potiskem.

decoupage

Potřete ubrousek ze spodní strany lepidlem (pozor na potrhání). Druhá varianta je obkreslit si tvar ubrousku na plochu, kam nanášíte dekupáž, a potřít lepidlem ji.

decoupage

Přiložte ubrousek na plochu a potírejte ho lepidlem pomocí houbičky nebo štětce (toto vyžaduje opět určitou zručnost, zvláště u členitějších povrchů můžete ubrousek snadno potrhat).

decoupage

decoupage

Nechte pořádně zaschnout.

Přelakujte (lépe dvěma či třemi vrstvami) a nechte znovu pořádně zaschnout.

decoupage

Pár rad na závěr

Dekupáží můžete ozdobit takřka jakýkoli povrch. Klasika jsou květináče, ale můžete tak ozdobit různé krabičky, nádobí, textilie, vyrobit si z dekupáže obrázek na stěnu a vůbec všechno možné.

Vyzkoušejte si dekupáž napřed na něčem, co můžete zkazit. Je pravděpodobné, že při prvních pokusech ubrousek potrháte. Ubrousek se chová trochu jinak při dekupáži na savý, hladký, texturovaný, členitý či kluzký povrch a také při nanášení lepidla štětcem nebo houbičkou.

Ideální podklad pod dekupáž je světlý, na tmavém podkladu obrázky zanikají. Podklad si samozřejmě můžete před nanášením ubrousku jednoduše nabarvit.

Speciální lepidlo pro dekupáž koupíte v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách, stejně jako bezbarvý lak.

Lak můžete použít vodou ředitelný i olejový, nejlepší je ve spreji, protože s ním nanesete nejrovnoměrnější vrstvu.

Ve výtvarných potřebách jsou k dostání nejen ubrousky, ale jako jejich náhrada i připravené papíry pro dekupáž s krásnými vzory.

Ve spolupráci se serverem Český kutil: www.ceskykutil.cz

  • Fotografie: Pavel Zeman

Kam dál? Tvoříme...

Reklama