Pokud máte touhy ozdobit stěny svého bytečku vlastnoručními dílky, ale namalovat dokážete leda svůj obličej po ránu do snesitelného stavu, nabízím vám metodu, o které sice netvrdím, že jí zvládne absolutně každý, protože takový pes by s ní měl značné problémy, ale máte-li jednu ruku pravou a jednu levou a chuť tvořit, tak to jistě můžete zkusit.

Ubrouskovou techniku čili decoupage jsem již na těchto stránkách popisovala, ale kdo o ní slyší právě teď poprvé, ten buď musí zalistovat hluboko v historii nebo se kouknout na její popis sem.

Pro vlastní tvorbu budeme potřebovat rámeček, nejlépe s vnitřním průměrem cca 15x15cm a zadní desku (nelépe z bílého sololaku). Rámeček natřete nejprve tmavou akrylovou barvou, kterou po zaschnutí překryjete praskacím (nebo-li krakelovacím) lakem, důležité je, aby to byl spodní lak, protože na trhu existují i vrchní a jejich použití je jiné a výsledek také.

Po zaschnutí laku naneseme vrchní akrylovou barvu - nejlépe bílý balakryl tónovaný stejným odstínem, který jsme použili dospod. Na samotný obrázek použijeme papírový ubrousek s výrazným centrálním motivem. Nejprve na destičku z bílého sololaku nalepíme celý ubrousek pomocí lepidla na decoupage a posléze si z odlehčené hmoty vytvarujeme jednotlivé detaily z ubrousku, které chceme zdůraznit. S hmotou pracujeme jako s modelínou a jakmile jsme s výsledným tvarem spokojeni, nalepíme ho stejným lepidlem na patřičné místo destičky. Poté si vystříháme ze zbytku ubrousku podkládané motivy a opět lepidlem je nalepíme přes hmotu. Tím získáme plasticitu celého obrázku. Dalšími motivy z ubrousku můžeme také ozdobit rámeček, který nám mezi tím zaschne.

Pro zvýšení trvanlivosti obrázku je dobré ho po úplném proschnutí ještě přelakovat vodou ředitelným lakem. Pokud si netroufáte do prvního dílka sami, není nic snazšího, než zajít na kurz a pracovat pod mým bedlivým okem :-)))) Zaručuji vám, že domů si odnesete dílko, které na první pohled vypadá jak zdařilá kresba a jen ti, kteří již techniku decoupage objevili, odhalí původ :-)))

Srdečně jste zváni do galerie, kde si můžete prohlédnout dílka absolventů mých kurzů. Vaše tvořivá Týna