Kouření je zlozvykem, který si dopřává řada z nás. O škodlivosti a následcích bylo napsáno mnoho a každý kuřák si tato rizika musí uvědomovat.  Přestat kouřit je ale pro mnohé z nás problémem. Často kuřáky donutí přestat kouřit až vážná nemoc.

I když počet kuřáků klesá, a to i z důvodu zdravého životního stylu, je stále mezi námi mnoho těch, co kouří a co bojují se svou závislostí. Oslovili jsme odbornici na toto téma, MUDr. Václavu Bártů, Ph.D, která téma kouření a jeho rizika řeší se svými pacienty každý den ve své ordinaci. Zeptali jsme se jí na několik zajímavých otázek, které se vztahují jak k tomu, jak přestat kouřit, tak i rizikům a k tématu, které je pro nás aktuální, a tím je rakovina prsu.

cancer

Na otázky nám odpověděla MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékařka plicního oddělení Polikliniky Budějovická (dříve také přednostka plicního oddělení Nemocnice Na Bulovce a Thomayerovy nemocnice).

Když se rozhodnu přestat kouřit, je lepší přestat ze dne na den, nebo to omezovat?
Optimální je přestat den ze dne, pokud je pevná vůle a minimální abstinenční příznaky. Lze tomu pomoci i léky, které právě abstinenční příznaky velmi zredukují.

Fungují opravdu různé přípravky, které nám mají pomoci přestat kouřit? Jakou s tím máte zkušenost (u svých pacientů)?
Pomocné přípravky - náplasti, žvýkačky, atd. mají většinou jen velmi slabý pomocný účinek.

Znáte ve svém okolí kuřáky, kteří opravdu přestali kouřit a už nejspíše nezačnou?
Ano, znám takových pacientů velmi mnoho a nikomu kouření z nich nechybí, naopak se jim tento zvyk i nyní protiví.

Mezi kuřáky koluje taková věc, že prý když přestanou kouřit, rapidně přiberou, je to pravda? Čím to je způsobeno? Lze tomu nějak zabránit?
Někdy se to stává - pacienti mají větší chuť k jídlu, někdy zahání stres velkou konzumací sladkého. Řada pacientů ale vůbec nepřibere - je to o stravovacích a pohybových návycích.

Když člověk nekouří přes den, ale zapálí si jen občas v nějaké společnosti, například večer v baru, je to podle odborníků kuřák?
V tomto případě se jedná o příležitostného kuřáka, který nemá pevnou závislost na nikotinu - je to píše společenská záležitost.

Co se týká žen kuřaček, v těhotenství se nedoporučuje kouřit, ale co když zjistí nečekaně, že je těhotná, má přestat ze dne na den, nebo to omezovat, aby dítě – plod neutrpělo nějaký šok?
U těhotných žen se zásadně nedoporučuje kouřit, je rozumné ihned přestat.

Existuje nějaká ideální doba, kdy přestat s kouřením?
Ideální doba, kdy přestat kouřit, neexistuje. Zásadní je, když se člověk sám rozhodne a je připraven vše tomu podřídit. Jak se říká, musí to mít v hlavě!!

Znám ve svém okolí momentálně dva takové a raději se s nimi nevídám, jelikož jsou víc podráždění a nepříjemní, co se děje s tělem kuřáka, když se rozhodnou přestat s kouřením?
Organismu chybí všechny psychogenně stimulující látky vznikající při kouření tabáku. Doba podráždění je přechodná, než tělo překoná abstinenční příznaky a období s tím spojené.

I přesto, že například přestanu kouřit a více než deset let jsem byla kuřákem, který vykouřil krabičku denně, vyčistí se moje tělo úplně?
Následky kouření jsou nevratné, ale pokud přestaneme kouřit, situace se již nezhoršuje.

Slyšela jsem, že těm, kteří chtějí přestat s kouřením, skvěle pomůže akupunktura, je to pravda?
Lze připustit, že u části kuřáků může pomoci akupunktura, ale ani tato metoda není 100% spolehlivá.

Pokud je kuřákem astmatik, co se děje v jeho těle? Proč by měl přestat zrovna on?
Kouření vyvolává u pacientů chronický zánět průdušek. U astmatika je situace navíc komplikovaná alergickým zánětem průdušek - potíže se tím ještě více prohloubí a zhorší.

Máte ve své ordinaci takové pacienty?
Ano, je to poměrně častá kombinace.

Mluvíte se svými pacienty o hrozbě rakoviny, pokud kouří?
Ano, o riziku rakoviny u kuřáků mluvím zcela otevřeně.

Jak toto riziko vnímají?
Řada pacientů si nepřipouští, že je to může potkat.

Kouření způsobuje rakovinu. Jsou nějaké druhy rakoviny, pro které jsou kuřáci ve větším riziku?
Největším rizikem u kuřáka je rakovina plic a průdušek.

Zeptám se konkrétně – pokud kouří žena, je ve větším riziku propuknutí rakoviny prsu a pohlavních orgánů? Má kouření souvislost i s těmito typy rakoviny?
Kouření je všeobecně škodlivé; u žen kuřaček je riziko vzniku rakoviny prsu a pohlavních orgánů vyšší než u žen nekuřaček.

Toto téma doplnila MUDr. Jana Votrubová, CSc., primářka radiodiagnostického oddělení z Thomayerovy nemocnice, která se zabývá diagnostikou rakoviny prsu:

„Rakovina je vážné onemocnění, jehož vnik ovlivňuje řada faktorů. Mezi důležité negativní faktory patří kouření. Kouření ovlivňuje negativně zdraví samotného kuřáka i jeho okolí. Prokazatelný vliv kouření na zvýšený výskyt onemocnění  je znám např. u rakoviny plic. S výskytem rakoviny prsu nebyla, zatím, přímá souvislost s kouřením prokázána.“

Může kouření, pokud pacientka nepřestane kouřit a onemocní rakovinou prsu nějakým způsobem ztěžovat léčbu?
Jelikož kouření obecně snižuje obranyschopnost organizmu, snižuje, nepřímo, i úspěšnost jakékoliv léčby.  

Děkujeme za rozhovor.

Reklama