Čtenářka Kytinkak dává ze všeho nejvíc přednost televizním detektivkám. Proč? Kino je daleko a stojí moc peněz. A které že televizní detektivky se jí líbí? To už si přečtěte v této novince...

Detektivky, to nejsou jen knížky nebo plátna kin, to je i televize. Čtenářka Kytinkak preferuje právě tuto formu „konzumace“ detektivních příběhů...


Přeji nádherné detektivní ráno všem.
No, tak jdeme na to.

Detektivky mám ráda už od mládí. Protože to vzrušení, kdy se člověk bojí v křesle nebo pod peřinou, i když se bát nemusí, vyvolává docela příjemnou husí kůži po celém těle.
Asi jako většina lidí z dnešní generace dávám přednost detektivkám televizním. Prostě proto, že plátno je daleko a cesta k němu by zabrala čas, kterého se nedostává, stejně jako peněz, kterých není dost nikdy. Kdežto uvelebit se u televize, to je něco jiného. V teple, v pohodlíčku, s něčím dobrým k snědku. To se pak člověk může utetelit blahem. To je pak radost se bát.
Přednost dávám detektivkám zahraničním. Hlavně proto, že člověk spíše uvěří neznámému cizímu herci jeho roli. Daleko horší je smířit se s tím, když je detektivem bývalý český velvyslanec a podobně. Třeba takový kredenciózní Big Ben s jeho přitroublým kolegou Pfeiferem nebo pravý opak tohoto v podání německotureckého Semira v Kobře 11 vzbuzují větší víru v reálnost skutků, které tihle vyšetřují.
Detektivka bych v těchto dvou případech byla dobrá, ale to proto, že momentálně běží v televizi reprízy a člověk tak předem ví, o čem to už tenkrát bylo. Ale vidět nový díl, asi bych usedla a koukala jako zařezaná. Jinak mi připadá, že dnešní detektivky jsou také spíše hororem. Třeba nedávný film Sedm, brrr ještě teď mám husí kůži. A vidět to v noci, mám o pokračování ve snu postaráno. Hold jsem měkká nátura.
Ale i knihy, které obsahují detektivní zápletky, jsou pro čtenáře tak zajímavé, že hned spekulují o možném rozuzlení. Třeba Charles Dickens nabízí v Ponurém domě jak záhadu, tak vraždu a v postavě inspektora Bucketa vytvořil jednoho nezapomenutelného detektiva.
Samozřejmě jsou knihy, které jsou směsí násilí, nenávisti, žalu, představují i skutečné vraždy, které jsou tak důmyslně napsané, že se stávají stále oblíbenější a vyhledávané pro své zápletky, záhady a vyšetřování. Určitě za zmínku stojí celosvětový úspěch Sherlocka Holmese od Arthura Conana Doyla nebo detektiv Poirot, který je od Agathy Christie. Jo, kdybych napsala všechny co znám a četla jsem něco od nich, asi bych tu byla dlouho.
Všem přeji krásné detektivní zážitky jak filmové, tak knižní, dokonce i divadelní.

Vaše čtenářka,
Kytinkak

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 29. února 2012: Detektivky

  • Máte ráda detektivky?
  • Raději je čtete, nebo se na ně díváte na obrazovce či plátně?
  • Jaký typ detektivek máte nejraději?
  • Byla byste dobrý detektiv? Tedy umíte dopředu odhalit pachatele?

V detektivním tématu dne můžete získat hned několik cen. Stačí napsat příspěvek, zaslat ho na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a dodržet podmínku,.že příspěvek musí být alespoň tak dlouhý jako tento odstavec a nesmí přijít později než v 15.30 hodin 29. 2. 2012 a zařadíte se do slosování o následující krásné knižní ceny: ve hře jsou 2 detektivní balíčky s knížkami od Agathy Christie (Potíže v zálivu Pollensa) a Dicka Francise (Hrozba).

Reklama