image.jpg

Pryšce (Euphorbia)

Nejpopulárnějším pryšcem je vánoční hvězda, symbol svátečního období. Tyto pěstitelsky nenáročné a půvabné květiny však při sebemenším poškození vylučují mléčnou mízu, která silně dráždí kůži a při zasažení očí může poškodit zrak. Navíc je kvůli obsaženému latexu pro psy i kočky silně toxická. Při kontaktu s ní se u psů dostavují zvracení, otoky tlamy i čenichu.

5bbb892d756efimage.jpg

Tchýnin jazyk (Sansevieria) a Dračinec (Dracaena) 

Ty obsahují alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují podráždění trávicího traktu. 

5bbb89801df48image.jpg

Diffenbachie (Dieffenbachia)

Tyto robustní rostliny s velkými listy jsou jednou z nejčastějších příčin otrav pokojovými rostlinami u zvířat. Při rozžvýkání části rostliny rychle dochází k intenzivnímu, silně bolestivému a zánětlivému otoku sliznic úst a trávicího traktu.

5bbb8a0811111image.jpg

Kolopějky (Kalanchoe)

Jedná se o nenáročné kvetoucí rostliny hodící se do teplých a suchých bytů. V Jižní Africe a Austrálii, kde se tyto rostliny vyskytují ve volné přírodě, jsou otravy skotu a ovcí jimi běžné. Domácí zvířata by s nimi tedy neměla přijít do styku. Jedovaté jsou zejména květy rostliny.5bbb8a6234214image.jpgFoto: Shutterstock.com

Oleandr (Nerium)

Oleandry jsou jedny z nejjedovatějších rostlin vůbec. Toxické látky oleandrin a neriin působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny. 

  • Z dalších domácích rostlin si pozor dávejte na monstery, azalky, oleandry, kalanchoe, bramboříky, hyacinty, zamioculcasy, klívie, hvězdníky, aglaonoemy, alokázie, kaly, amarylisy a petúnie. Vyměnit je můžete za bezpečné rostliny jako je bromélie, afelandry, africké azalky, ledviníky, vánoční kaktusy, zelence, begónie, ibišky, cypřiše, eukalypty, voděnky, citrusy či většinu kapradin.

Co dělat, když zvíře pozře jedovatou rostlinu?

„Po požití kterékoliv jedovaté rostliny je potřeba kontaktovat lékaře. Zjistěte, kterou část rostliny zvíře snědlo a kolik toho bylo. V žádném případě nečekejte na zlepšení stavu, nevyvolávejte zvracení a nepodávejte psovi mléko,“ radí Zuzana Novotná, produktová specialistka z eshopu SpokojenýPes.cz.