Nedá mi to, abych i já nepřispěla svojí troškou do mlýna.
I moje "miminka" jsou již téměř rok víkendové děti. Exmanžel odešel za hlasem svého srdce (jen o pár let starším než jeho děti) a mně doma zůstali dva pubošové - 14 a 15,5 let.
 
Dosáhla jsem toho, že jezdí k otci relativně pravidelně jednou za 14 dní - on zpočátku nejevil zájem, ale já nechtěla jejich vztahy přetrhat. Podařilo se mi to a všichni tři jsou spokojení. 
 
Nejdříve byly dny bez kluků noční můrou - nemohla jsem myslet na nic jiného než na to, jak se mají. Postupem času jsem to přijmula jako fakt. Chybí mi, ale dovedu se už věnovat sobě, kamarádům a koníčkům. Problém je v tom, že jsou s kluky problémy plynoucí z puberty. Občas lžou (a naivně si myslí, že se na to nepřijde), občas místo tréninku jdou jinam, občas udělají průser jako barák (třeba protelefonují hodně peněz), občas se jim nechce vůbec nic (snad ani dýchat a mluvit) a někdy pro ně existuje jen PC a hlasitá hudba.
 
Snažím se je vychovat tak, aby z nich byli chlapíci, co budou připraveni do života. A tak po nich požaduji občasné úklidy, občasné společné výlety, trochu přípravy do školy, trochu respektu a dodržování pravidel... Někdy se to neobejde bez trestů (nejvíc zabírá zakázání PC) a často mám pocit marnosti.
 
Ten mě nejvíc přepadá, když se děti vrátí od otce. Tam totiž nemusí NIC - nikdo je do ničeho nenutí, nikdo nic nepřikazuje  a nikdo neřeší žádné problémy. Tatínek jim splní, co jim na očích vidí, a jeho přítelkyně se drží mimo. Co víc si můžou děti přát. I na moje prosby, aby se exmanžel při největších problémech zapojil do jejich řešení, se uděje pravý opak. Je dovoleno, co je doma zakázáno, je nakoupeno i to, co není potřeba. A tak mně nezbývá než čekat, až mi děti dospějí a pochopí, že na jejich dobro myslím a že nejsem jen despotická matinka ničící jim život, která neocení snahy tatínka dopřát dětičkám modré z nebe.
 
Je to pro mě situace, ze které není  úniku. Vysvětlováním jen přilévám olej do ohně, a tak čekám, kdo dostane rozum dřív - děti, nebo jejich otec. Jen nechápu, jak se po odchodu exmanžela od rodiny změnil jeho pohled na výchovu dětí. Já už se to nesnažím pochopit a asi se začnu brzy řídit radou mých zlatíček a ta zní: TO NEŘEŠ.
MOOOOOC ráda bych si přečetla radu, jak se nad to povznést.
 
 
 
Reklama