Tak by se daly jednoduše popsat první pocity po shlédnutí nové české komedie Jan Hřebejka U mě dobrý. Pokud zrovna nejste naladěni na složitý, hlubokomyslný film s dramatickou zápletkou ani nestojíte o snímek s morálním poselstvím lidstvu, a naopak se chcete příjemně pobavit, bude pro vás Hřebejkův nový filmový počin tím pravým ořechovým. 

Co o filmu U mě dobrý říká Jan Hřebejk? Čtěte ZDE.

Každý rok aspoň jeden film. To si režisér Jan Hřebejk vytyčil jako svůj životní cíl. A jak se zdá, své předsevzetí zatím plní na sto procent. Dokladem toho je i jeho nová komedie, která zítra vstupuje do kin. Po trilogii filmů zabývajících se vážnějšími společenskými tématy (Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek) se režisér (pokorně?) vrátil k ryze komediálnímu žánru, oproštěnému od všech smysluplných intelektuálštin, který mu „sluší“ ze všeho nejvíc.

Režisér oddechové retrokomedie vzal v potaz předchozí společné úspěchy autorské trojice Hřebejk–Jarchovský–Šabach a na plátno „hodil“ zážitky z doby poměrně nedávné, na kterou si jistě všichni dobře pamatujeme. Jako námět mu posloužil výběr Šabachových povídek, včetně Mistra Classe, která se stala předlohou pro postavu kouzelníka „Mrklase“ Bolka Polívky.

Podraz po česku, jak by se dal film také nazvat, je oddechovou retrokomedií evokující 90. léta, kdy se mladá demokratická republika začala potýkat s rašícím kapitalismem – ovšem v malých českých poměrech. Kdo by si nevybavoval lehké děvy, které se doslova přes noc vyrojily v ulicích měst, a moře blikajících neonů lákajících k návštěvám peep-show či masérských salonů? Na burzy a tržiště nabízející ke koupi či výměně absolutně cokoliv? Na podvodníčky škubající beze stop studu důvěřivé „kavky“, naivně skákající snad na každý špek? Na úplatné policajty, kteří si právo a zákony vykládali po svém? Na dobrodruhy slibující „spolehlivé“ investice či zaručené výhry?

Hřebejkova libeňská přístavní hospůdka U Buddyho přináší idylický obrázek v tamní zahrádkářské kolonii, portréty typických postaviček, které se rozhodnou pomoci kamarádovi a vezmou spravedlnost do svých rukou... Lenivé léto u Vltavy nabízí krásné filmové záběry. Malebný nepořádek zabydleného ostrova, život na lodích kotvících na řece, bufet, kde se setkávají štamgasti.

Hřebejk nešetří situačním humorem. Už dopředu se popadáte za břicho, když tušíte, jak dopadne setkání souseda Josefa Somra, ochotného pomoci rybařícímu kamarádovi v podání Petra Formana. Samozřejmě se nemýlíte! Až dojemný je soucit majitele bufetu Jiřího Schmitzera s politováníhodným zlodějíčkem Vladimíra Javorského či ušlápnutý a později podvedený „kominíček“ Miroslava Vladyky. Zpočátku máte pocit, že jde jen o výčet charakteristických figurek, ale když se pak všechny zapojí do „záchranné akce“, charaktery všech postav získají jasné, účelné rysy.

Platí to i o Boleslavu Polívkovi, který svému vysloužilému mágovi dává mnohem větší hloubku, než se jeví na první dojem. Dodává mu důstojnost vyprchané slávy i pocit křivdy vyděděnce, bravurního ekvilibristy, ovládajícího karetní triky tak, že s ním všichni odmítají hrát. Až když kamarád potřebuje jeho pomoc, zázračně ožívá – má zase proč žít.

Podobně nad rámec vyniká postava hospodského v podání Jiřího Schmitzera, lehce poznamenaná minulým režimem. Jako věčný rocker poslouchá milované Plastiky, jimiž syn–anarchista pohrdá, nebo vtipně glosuje potomkovy útoky na McDonald’s (slovy, že nová generace si našla nepřítele „místo komančů v mletým mase“). Jeho zkušenosti z kriminálu a znalost podsvětí nakonec pomůže partičce ošálit gang podvodných skořápkářů...

Hřebejkova filmová důmyslná pomsta je opravdu svižná a hravá, zkrátka je zábavná. Už samotná sestava skutečných hereckých osobností je zárukou úspěchu. Je dobře, že Jan Hřebejk vyměnil někdy až téměř umanutou satiru z předchozích filmů za hravost a příjemnou pohodu.  

Reklama