Dobrý den, četla jsem v magazínu článek ,,Babičce voják pomočil nohy". Musím na něj reagovat přesně opačnou zkušeností babičky, ale s ruskými vojáky.

Praděda musel péct pirohy....

Bydlím ve Slezsku a válku prožila babička zase z té opačné strany. Slezsko a Hlučínsko bylo za války část Říše. Takže tu bylo ,,Německo" a muži odveleni do německé armády. Babičce bylo na začátku války 18let, za dva roky se vdala. Praděda měl doma pekařství a tudíž se měli relativně dobře.

Když k nám přišli vojáci Rudé armády, 1.fronta, byli to vojáci vesměs slušní a vzdělaní. Pradědovi - pekaři vojáci ukradli prase, zašel za velitelem, a ten vojáky potrestal - nechal je postřílet, hrůza, ale zabralo to. Nikdo z vojáků už neraboval, znásilnění ani krádeže velitel netoleroval.

Taky se poprvé setkal z pirohy, musel vojákům péct koláče plněné zelím a masem. S touto frontou se i obyčejní lidé měli relativně dobře, nikdo je neokradl, neznásilnil, nezabil. Pak se fronta přelila, a za tou první přišla druhá fronta.

Bohužel to už byli negramotní,nevzdělaní rolníci, mužíci, Gruzínci, Ukrajinci a jiní. Ve vedlejší chalupě si v patře vybourali díru a do spodní místnosti, obývací pokoj majitelů, si dělali potřebu, prostě nášlapné WC po rusku. Opékali si kradená prasata, nacpali do nich zelí, brambory, zašili otvor a pekli.

Kdo měl doma dcery, snachy, mladší ženy, museli je maskovat jako staré ženy. I tak si odvezli plný náklaďák mladých holek okolo 18-25 let. Vrátila se jediná, seskočila za dědinou z korby, sice ji postřelili, ale mysleli si, že je mrtvá a nechali ji ležet. Co se stalo s ostatními, si můžete domyslet....

Druhá babička, maminka mého otce, seděla se 4 dětmi ve sklepě. Přišel ruský voják a chtěl se s ní potěšit. Naštěstí si to rozmyslel, když se na ní začaly všechny děti věšet, i když to zpočátku vypadalo, že je postřílí. Se sousedkou se potěšilo 20 vojáků za sebou, do smrti byla poznamenaná. Neměla už pak děti, protože byla těhotná a díky tomuto ,,potěšení" potratila a laicky řečeno se zbláznila. A tak by se dalo popisovat jedna laskavost ruských vojáků za druhou. Nevybírali si - mladá, stará, holka nebo žena, těhotná nebo po porodu. Bylo jim to fuk.

Moje maminka se narodila v r.1944. Děda ji viděl poprvé v r.45 a pak, až když se vrátil v r.1948 v těžkého žaláře, kde byl jako voják SS odsouzen. Přitom si nemohl vybrat, jestli na vojnu nastoupí nebo ne a k jakému vojsku nastoupí. Kdo nenastoupil po obdržení povolávacího rozkazu, byl rovnou postaven ke zdi jako dezertér. U nás to byli 2 muži, kteří nechtěli narukovat a byli obžalováni z dezerce a následně zastřeleni, další si to již rozmysleli.

A taky za to všichni draze zaplatili. Zdravím, životem a pokud se vrátili, zase platili, čekaly je represe, postihy jich i rodin. Mnozí se odstěhovali a vystěhovali do Německa, mnohé rodiny byly rozděleny, mnohé marně čekaly na zprávu o životě nebo smrti muže, syna, bratra.

Mnozí řeknou, že Němci taky zabíjeli, znásilňovali a dělali zvěrstva. To nikdo nepopírá. Bohužel o opačných zvěrstvech ruských vojáků a jejich spojenců se nikdy nemluvilo, nesmělo se mluvit. A neodnesly to jen ženy v Sudetech či Slezsku, Hlučínsku či Německu, ale i Rusky, Češky, Polky. Osvoboditelé si nevybírali, hlavně, že to byla ženská a on si ulevil.

Válka je jedno velké zvěrstvo a jen to dokazuje, že ve válkách vždycky zaplatí děti a ženy. Zaplatí svým tělem, zdravím a mnohdy i životem. A je jedno, jestli agresor je Němec, Rus, Íráčan nebo Chorvat.

Války byly a budou hrozné a vždycky to odnesou ti nejslabší.

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Na tomto příkladu je vidět, že dostane-li člověk přílišnou svobodu, stane se z něj gauner, zloděj, násilník a vrah. A je jedno jestli je „civilizovaný“, nebo ho setřesou z palmy. Simona

SOUTĚŽ o USB hrnek

Kdo jsem? Před tím, než jsem se dostal k moci, jsem studoval na kněze, ale vyhodili mě. Přepadal jsem trasporty s penězi, vydíral... nakonec jsem se svou šikovností a vlivnými známými dostal tam, kam jsem chtěl. Na závěr mě ranila mrtvice a moji kumpáni mě nechali umřít. Báli se, že kdyby zavolali lékaře a já se uzdravil, tak bych je zlikvidoval.

31F32I33S34O35J36 37N38I39L40A41T42S43

Čím přispějete k dnešnímu tématu vy, milé čtenářky? Máte nějaké rodinné historie? Vadí vám hračky v podobě zbraní? Co si myslíte o válkách? Proč vznikají? Na vaše textíky čekáme na adrese:

redakce@zena-in.cz

 

Reklama