Když jsem se poprvé položila do temné kobky zvané solarium, v domění, že mě čeká příjemné desetiminutové poležení, po němž vylezu krásně opálená, věděla jsem jen, že až budu “ready”, mám zmáčknout zelený čudlík. Nic netušíc jsem tak učinila. Poté se mne zmocnil pocit, že jsem se zřejmě omylem ocitla v právě startující raketě, mé hluboko skryté klaustrofobické pocity vyšly na povrch. Po čtvrt hodině jsem jedním očkem mrkla na odpočet času a zjistila, že se opaluji právě 3 minuty:) Zbývajících sedm minut, jsem postupně poznávala, jak se asi cítí grilované maso….Jenže to bylo tenkrát poprvé.

Je tomu jen pár desítek let, kdy bylo nesmírně in mít kůži bílou jako sníh a kdy se snědá pleť považovala téměř za ošklivou. Ty časy jsou pryč. V současnosti je opálení nezbytná součást šatníku. Je sice hrozně fajn, jednou za rok vyrazit k moři, tam sebou plácnout na pláž a péct se jako klobása. Kýžený efekt to pravděpodobně přinese, ale není to zrovna cesta z nejzdravějších. Kdyby vaše kůže mohla mluvit, slyšela byste, jak už po druhém dni na jižním sluníčku hystericky volá „ Au, sakra, jsi normální? Okamžitě padej do stínu! A nechtěla by ses už namazat?!“ Ale vy přece z dovolené musíte přijet opálená!…jenže, tohle prázdninové opálení vydrží jen chvíli:) Zřejmě proto nějaká dobrá duše přisla na to, že opalovat se můžeme i v modrém tubusu, a to klidně třeba v lednu. Solární záření obsahuje UV A paprsky, které mají na rozdíl od UV B paprsků, obsažených v záření běžného slunce, pozitivní vliv na celý váš organismus. Dochází totiž k tvorbě hned několika látek, jako jsou vitamin D3 a endorfin. Kromě toho pomáhá pobyt v soláriu k lepšímu proudění krve a zvyšuje vaši obranyschopnost proti virovým onemocněním. Takže nejen, že budete krásná ale navíc ještě zdravá.

Solarní tipy:
- O délce pobytu v soláriu se raději poraďte přímo ve studiu. Běžná doba je kolem 10 minut. Chcete-li se opálit opravdu pořádně, můžete si zde koupit speciální solární kosmetiku.
- Před opalováním v solárku se odličte. Některé kosmetické přípravky mohou obsahovat látky, které zvyšují citlivost pleti.
- Přestože, se člověk po absolvování solární kůry necítí být zrovna nejčistším, je dobré si na sprchu tak 2 hodinky počkat. Ochladíte-li kůži příliš brzy, zpomalíte prigmentaci, a to asi nechcete, že?:)
- Odborníci doporučují nenavštěvovat solární lázeň více než jednou za den (ale to by asi mohl jen blázen).
- Jste-li těhotná, raději si opálování odpusťte.
- Cena za 1 minutu v solariu se pohybuje okolo 10 korun (zaleží na jednotlivých studiích).