Vánoce se v Austrálii slaví trochu obráceně. No, nakonec právě tak, jak bychom u protinožců mohli čekat.

Australské rodiny slaví Vánoce společně u vody a vánoční stromečky mají buď umělé nebo zasazené v květináči.
Vánoční hostina má většinou formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balonky. Pijí se ovocné šťávy, lehké, ledově studené australské pivo a příjemné australské víno. K jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty. Nesmí chybět meloun. Komu by se také chtělo jíst rybu nebo vepřové, když se rtuť teploměru vyšplhá na 40 stupňů Celsia ve stínu?
O Vánocích jsou silnice plné aut. Australané se s velkou oblibou o svátcích navštěvují a ti, kteří žijí v tropických částech země, jedou do suchých oblastí a naopak. Vůbec jim nevadí, že musí ujet několi set mil.
Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce ze všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání. 

Ve Finsku, v zemi mocných čarodějnic a nekonečných ság roznáší o Vánocích dárky velký Ukko. Dlouhé bílé vousy mu sahají do pasu a na hlavě mu trůní půlmetrová červená čepička s rolničkou. Veselí mužíčci, kteří ho doprovázejí na každém kroku jako čestný doprovod i stráž, chodí v pláštěnkách lemovaných bílou kožešinkou. Zlobivé a prolhané děti odnášejí hbití pidimužíci do ledového království.
Ve Finsku jsou Vánoce velkou slavností vánočního stromku.
Jehličnatý stromek nechybí v žádném domě, v obchodě ani na náměstí. Všude je pro něj vyhrazeno to nejčestnější místo a mívá značné rozměry. Není výjimkou, když se jeho špička dotýká stropu sálu.
Na barevné ozdoby si Finové nepotrpí. Stromeček je celý bílý, aby co nejvíce připomínal zasněžené jehličnany v lese.
Finové jsou přesvědčeni, že jejich zem poskytuje domov Santa Clausovi, který každé Vánoce odjíždí z Finska nadělovat dárky. Santa Claus prý žije za polárním kruhem v nevelké vesničce poblíž Rovaniemi. 

Vánoční oslavy v Mexiku se značně liší od evropských představ o důstojné oslavě narození malého Ježíška.
Vánoční stromečky jsou v Mexiku vidět jen v kostelích, divadlech, restauracích a v bohatých domech. Musí se dovážet až z Kanady a nejsou levné. Většině Mexičanů nahrazuje vánoční stromeček pinata - hliněný džbán na vodu, veliký jako sud na zelí. Je obalený papírovým límcem a peřím. Pinata připomíná tvarem i výzdobou bachratého vykrmeného krocana nebo přejedeného páva. Dospělí ji naplňují až po okraj hračkami a zavěšují na dveřní rám. Rozbití pinaty je v mexické rodině vyvrcholením Vánoc.
Vánoční hra začíná průvodem se svíčkami, kterého se zúčastňují všichni členové. Děti se zapálenými svíčkami procházejí ztemnělým domem, klepou na dveře a zpívají koledu o Svaté rodině. Nakonec průvod přijde k místu, kde je zavěšena pinata. Děti se ji snaží rozbít dřevěnými hůlkami, dokud se jim to nepodaří a celý obsah se nevysype na zem. Každý si z hraček vybere, co se mu líbí, jelikož nejsou označeny jmenovkami.
Zaleží tedy na štěstí, šikovnosti a někdy i ostrých loktech. 

Díky neúnavné činnosti křesťanských misionářů se už několik století slaví vánoční svátky i v Polynésii.
Lidé žijící na sopečných a korálových ostrovech obklopených vodami Tichého oceánu ctí den Ježíšova narození jako jeden z nejdůležitějších svátků v roce. Nezapomínají ale ani na staré pohanské bohy. A tak na Havaji, Tahiti, Samoe, Cookových ostrovech a Line roznáší o Vánocích dětem dárky velký polynéský krab s klepety ostrými jako břitva. Každého, kdo by o něm špatně smýšlel nebo na něj dokonce nevěřil, jimi rozřeže a roztrhá na malé kousíčky a ty hodí do moře jako potravu pro ryby. 

Zdroj: Valburga Vavřenová, "Encyklopedie Vánoc", nakl. Libri 2000

                 
Reklama