Svátek Hromnic slavili v trochu jiné podobě v době románské dne 15. února – uctívali boha plodnosti jménem Lupercus – neboť tehdy začínala doba páření u ptáků.

U Keltů zase nacházíme svátek očišťování, neboť tito se báli tmy a zimy, a únor pro ně znamenal zlom zimního období. Proto slavili svátek očišťování vody, aby si zajistili úrodu a plodnost s probouzením se života na konci zimy.

A co křesťanství? Křesťanství přeměnilo tento svátek v roce 472 na představení Ježíška v chrámu 40 dní po jeho narození a 2. února se oficiálně slaví svátek Očišťování Panny Marie.

Mnozí z nás mají po několika měsících krátkých dnů a brzkého stmívání už dost tmy. Stále je ještě zimní období a možná nás už z toho všeho chytá častěji špatná nálada. Proto Lupercus, Hromnice neboli la Chandeleur, … , svátek, jež je uprostřed zimy spojen se světlem – světlem, které nám již připomíná jaro a teplejší dny.

V pátém století, kdy papež Gélase I. z různě pohanských svátků slavených v únoru vytvořil svátek křesťanský, se poutníkům rozdávaly hostie. Jejich tvar a barva symbolizovaly slunce, tedy blízký návrat hezkých dnů.

Ve Francii se časem hostie přeměnily na palačinky (symbolizují sluneční kotouč) a jsou s nimi spojeny různé tradice. Říká se, že ten, komu se podaří obrátit palačinku jednou rukou, zatímco ve druhé drží minci, tak má po celý rok zaručeno bohatství a štěstí. Jiná formulka zase říká, že v levé ruce je třeba držet zlatou minci, zatímco pravou je nutné otočit bez jakékoliv další pomoci první palačinku. Do této první palačinky byla posléze zabalena ona zlatá mince a celá rodina v procesí odnesla dar do ložnice, kam balíček položila na vyvýšené místo (na skříň) po celý příští rok. Palačinka z předchozího roku byla sundána a mince dána prvnímu chudému, který šel okolo.
Jinde se zase připravovaly palačinky a nosily chudým na faru.

Ve Francii se v tuto dobu dělají ve většině domácností palačinky, slané i sladké. Obecně ve Francii platí, že slané jsou z pohankové mouky a sladké z pšeničné.

Jak se slaví Hromnice u Vás? Dodržuje se nějakým způsobem tato tradice? Chodí procesí se svíčkami?  

          
Reklama