U míchaných nápojů z piva se vyplatí sledovat jejich složení

Míchané nápoje z piva získávají mezi Čechy stále větší oblibu. Každoročně jejich spotřeba a obliba stoupá, zejména v letních měsících. Pro mnohé konzumenty jsou jistě vítanou alternativou a to nejen pro skvělé osvěžení v horkých dnech. Jejich nespornou výhodou je nízký obsah alkoholu a příjemná chuť kombinující hořkost piva se sladkými ovocnými tóny. Možná právě proto jsou tyto nápoje oblíbené mezi ženami. Na rozdíl od klasického piva, kde je větší procento spotřebitelů mezi muži.

Gambrinus

Všechny míchané nápoje z piva však nejsou stejné, na trhu je dostatek druhů na výběr, co se týče ochucujících složek, ale také přidaných látek, které mnohdy nelze s klidným srdcem doporučit. Při výběru ovocného piva je proto nutné, podobně jako u jiných potravin, sledovat jeho složení. Jedná se především o obsažená problematická „éčka“ a další umělé přísady, které jsou pro organismus škodlivá. Ačkoliv nejsou všechny emulgátory špatné, jsou mezi nimi mnohá, kterým je lepší se velkým obloukem vyhnout.

Prvotně vždy raději vybírejte míchaná piva s přírodními ovocnými šťávami, než v kombinaci s různými limonádami. Doporučuji také vyhnout se jakýmkoliv konzervantům, umělým látkám, aditivům a umělým sladidlům. Ty organismus zbytečně zatěžují a pro tělo jsou vysoce nevhodné. Některé studie poukazují na možné karcinogenní účinky a v mnoha státech jsou dokonce určité látky v distribuci omezeny nebo dokonce označeny jakožto látky nebezpečné. V případě těchto výrobků se jedná například o aspartam, acesulfam K, cyklamáty či sacharin. Použití takových látek (nejen) v ovocných pivech je naprosto zbytečné (existují přírodní alternativy se stejným efektem sladivosti). Mnohé další mají vedlejší účinky. V případě ovocných piv jde také o látky nazývané cholinová žluť či arabská guma. Tyto látky mohou například vyvolávat alergické reakce a zabraňují vstřebávání některých minerálů do těla. Například značka Gambrinus Ochucený neobsahuje žádné konzervanty ani umělá sladidla či jiné nepříznivé látky. Jediný obsažený stabilizátor se získává z rohovníku obecného, lidově řečeného svatojanský chléb, což je vlastně vláknina rozpustná ve vodě a ta je pro lidský organismus naopak příznivá. Preferovat kvalitní výrobek se vyplácí a číst informace na obalech a zajímat se o složení je v dnešní době elementární nutnost. Problematické je totiž to, že přestože jsou ve výrobcích, které umělé látky obsahují, dodrženy veškeré limitní normy, člověk nesledující složení, do těla během dne dostane mnohem vyšší objem, než si myslí. A právě jejich konzumace může stát na začátku jeho zdravotních potíží.

Kristýna Kalinová, poradce pro výživu

Chcete ochutnat Gambrinus Ochucený? Zapojte se do naší soutěže o balíčky s pivem Gambrinus Ochucený – klikněte ZDE.

Reklama