U  lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Jistě znáte Erbenovu Polednici. Nebojte, nebudu vás strašit. Lavice, o které dnes budu psát, není ta stará, dubová, hrubě tesaná. Jsou i jiné lavice – kuchyňské nebo jídelní. Bývaly v mnoha domácnostech, ale pak najednou vymizely. Styl kuchyní se změnil a lavice do něj „nepasovala“. Poslední dobou se lavice nenápadně do kuchyní a jídelen vracejí.

A na trhu je velmi široký výběr. Pokud přemýšlíte o tom, že si lavici pořídíte, uvažujte. Jste velká rodina nebo k vám chodí více hostů? Na lavici v jídelně rovnou zapomeňte – byli byste namačkaní jak sardinky. Navíc si někdo bude chtít odskočit k telefonu či na toaletu a nastane situace, že spolusedící se budou posunovat a vstávat, aby odchozímu uvolnili průchod. Pak to vypadá jako v divadle.

Lavice jsou různých tvarů – půlkruhové, rohové. Vypadají efektně, ale například čtyřčlenné rodině může za chvíli vadit. Děti rostou, někdy se ke společnému jídlu dostaví později a následují opět přesuny. Nicméně tento typ je na druhou stranu výhodný. Lavice mají úložné prostory, a co si budeme povídat, ty potřebuje každá rodina. Přístup do úložného prostoru může být odklopením sedáku lavice nebo třeba výsunem úložného prostoru – možností je mnoho a opět platí, že všechny mají svá pro a proti. Úložný prostor přístupný zepředu se nehodí k jídelnímu stolu, protože přece nebudete odstavovat stůl pokaždé, když si chcete z „úložny“ něco vyndat. Nicméně úložna se hodí, ať má otvírání sedáku jakékoli a na kteroukoli stranu.

A pokud se vrátíme k dětem, lavice je pro ně jako stvořená ke hraní, kreslení nebo psaní úkolů. Je lepší pevně a pohodlně sedět, za zády stěnu, než balancovat na židli, která není zrovna stabilní a od pádu na zem je stěna nezachrání, protože židle bývají ve volném prostoru. Navíc se jim dobře sedí, protože správná lavice má mít kvalitní čalounění nebo aspoň polštáře na sezení a měkké opěrky.

Vyrábějí se i lavice menších rozměrů, pouze dvoumístné, každý z dvojice může pohodlně vstát. Ale nemusí být využity jen jako místo k stolování. Mohou být solitérem, například pod oknem v kuchyni nebo v předsíni. Nebo i v dětském pokoji – plyšáci a hračky se tam pohodlně vejdou. Tedy pokud nemáte doma menší hračkárnu.

Takže chcete-li lavici, popřemýšlejte, změřte byt a navštivte obchod. Myslím, že dnes si určitě vyberete. A hodí se i do moderních bytů.


Máte doma lavici?
V kuchyni nebo jinde?
Křičí vám u ní dítě?
Používáte ji i jako úložný prostor?
Nebo jste ji měly kdysi vy nebo rodiče?
Líbí se vám tento kus nábytku?