Jídelní stůl je centrem naší domácnosti. Setkáváme se u něj minimálně jednou za den a je součástí rodinné tradice. A takový kulatý stůl, ten má i zajímavou historii, včetně rovného postavení všech přísedících.

Není stůl jako stůl

Jídelní stůl bývá právem označován za dominantu kuchyně, jídelny, popřípadě obývacího pokoje. Vždyť právě kolem něj se děje tolik důležitých událostí. Rozhodně bychom neměli podceňovat velikost a správné rozměry jídelního stolu. Za optimální se považuje, aby prostor pro jednoho člověka u stolu byl minimálně 50 cm až 60 cm na šířku a 40 cm co do hloubky stolu. Vše samozřejmě záleží na prostoru, který máme k dispozici. Optimální výška stolu by se měla pohybovat mezi 72 a 76 cm.

Kulatý versus hranatý

Pokud se snažíme využít každý centimetr, volíme stůl hranatý, který můžeme i jednou stranou přirazit ke zdi. Pokud ale máme dostatek místa, zvolme do kuchyně či jídelny stůl kulatý. Budí pozornost nejen svou dominantností, ale také zažitými tradicemi, pocházejícími ještě z dob legendy o králi Artušovi.

Král Artuš a Rytíři kulatého stolu

Idea kulatého stolu prochází z legendy o králi Artušovi, jenž vytvořil společenství rytířů, které nazval Rytíři kulatého stolu. Scházeli se společně na hradě Kamelot u velkého kulatého stolu, který dostal král Artuš podle legendy jako svatební dar od Guineveřina otce. Jiné legendy uvádějí, že jej vyčaroval Merlin.

kral Artus

Král Artuš a Rytíři kulatého stolu

Žádná privilegia

Všechny osoby, které sedí u kulatého stolu, mají stejné postavení, neexistuje zde žádné privilegované místo. Kulatý jídelní stůl poskytuje všem členům stejnou vzdálenost od středu, což dotváří přirozenou rodinnou atmosféru. Klasický kulatý jídelní stůl může hostit až šest lidí.

Vícero využití

Kulatý stůl je často používán i při různých jednáních, neboť termín „kulatý stůl“ označuje také pokojný způsob dosažení kompromisního řešení nějakého sporu. To už je ale jiná kapitola. My zůstaňme u jídelního kuchyňského – kulatého stolu, kde by měla vládnout příjemná atmosféra bez hádek a sporů.

dreveny stul

Druhy kulatých stolů

V českých domácnostech jsou stále oblíbené dřevěné stoly, ale čím dál větší oblibu získávají také stoly skleněné, nebo se skleněnou deskou, skvěle se kombinující s dřevem či kovem.
Jídelní stůl je dominantou naší kuchyně, proto se doporučuje ho vybírat jako první kus nábytku, podle kterého pak zařizujeme kompletně celou kuchyň či jídelnu.

CORONA

CORONA set dva

JASPER set

Armony

jasper.

poskytnuté fotografie: www.idpoint.cz

Reklama