Emoční jedení patří vedle anorexie a bulimie k dalším poruchám příjmu potravy, příliš se o něm ale bohužel nemluví.

Emocionální hlad na rozdíl od toho fyzického přichází náhle a v okamžiku, kdy zasáhne je velmi naléhavý. Často také vede k bezduchému jedení. Lidé dokážou zkonzumovat balíček chipsů, celou pizzu nebo půl litru zmrzliny bez toho, aby tomu věnovali plnou pozornost nebo si jídlo plně vychutnali.

64ef001c1c5d3obrazek.png
Foto: Shutterstock

Možná si říkáte, že i vy se ve stresu sem tam obracíte k něčemu sladkému, co vás na chvíli přenese myšlenkami jinam. Podle psycholožky Susan Albers nastává problém v momentě, kdy se jídlo stane prvním či dokonce jediným způsobem jak zvládat stres.

Existuje mnoho strategií a rad, které jsou lidem s tímto problémem doporučovány. My bychom však rádi zdůraznili především dvě z nich.

Tou první je nehladovět. Lidé trpící emočním přejídáním často vynechávají hlavní jídla nebo se stravují nepravidelně. Velice důležité je ale naopak jíst vyváženou stravu bohatou na bílkoviny a vitamíny. To se ale samozřejmě mnohem snáz řekne, nežli udělá, proto je ještě důležitější radou nechat si pomoci a navštívit lékaře či terapeuta. Je totiž potřeba řešit především to, co k emočnímu přejídání vede, a sice deprese, úzkosti či jiné negativní emoce.

Zdroj info: helpguidehealth.clevelandclinichealth.harvard, wikipedia

Čtěte také: 

Reklama